Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niedoceniany białostocki zabytek. Modernistyczny kościół św. A. Boboli na Starosielcach jest wyjątkowy. Zobacz zdjęcia

Piotr Łozowik
Piotr Łozowik
Modernistyczna świątynia na Starosielcach
Modernistyczna świątynia na Starosielcach Piotr Łozowik
Rzymskokatolicki kościół parafialny pod wezwaniem św. Andrzeja Boboli znajduje się w Białymstoku, w dzielnicy Starosielce. Świątynia została wybudowana wg projektu Oskara Sosnowskiego, który był też autorem projektu wybudowanego wcześniej wizjonerskiego kościoła p.w. św. Rocha. Budowla jest zabytkiem niedocenianym i trochę zapomnianym. Warto jednak zobaczyć ją z bliska

Kościół św. Andrzeja Boboli na Starosielcach

Przygotowania do budowy świątyni rozpoczął ks. Antoni Lewosz. Po zatwierdzeniu projektu Oskara Sosnowskiego w 1938 roku rozpoczęto prace budowlane (udział w projekcie miał również inż. arch. Leonard Matulewicz). Do września 1939 roku zostały wymurowane ściany prawie do dachu. Prace zostały przerwane przez wybuch II wojny światowej. Zgromadzone materiały zostały skradzione przez Niemców, a mury zostały częściowo uszkodzone.

Zobacz jak obecnie prezentuje się wyjątkowa białostocka świątynia:

Roboty zostały wznowione w 1947 roku, w trudnym okresie represji wobec kościoła. Kontynuowano je z przerwami w latach 1949–1952 i 1955–1959. 1 września 1959 roku świątynia w stanie surowym została poświęcona. W 1967 roku została wykonana elewacja i została zbudowana górna część wieży, a w latach 1985-90 postawiono nową plebanię.

Najstarsze świątynie Białegostoku. Te kościoły, cerkwie i synagogi mają ponad 100 lat. Zobacz jak wyglądają i kiedy zostały wybudowane

Modernistyczna świątynia na planie krzyża łacińskiego nawiązuje do tradycyjnej architektury sakralnej, jest prosta i harmonijna. Charakterystycznym jej elementem jest wieża - dzwonnica, która na całej wysokości posiada zwracające na siebie uwagę zaokrąglone okna. Dzięki położeniu i wysokiej wieży kościół jest widoczny z daleka, ale sprawia wrażenie niepozornego. Dopiero, gdy zobaczymy go z bliska doceniamy jego piękno i wielkość.

Modernistyczna świątynia na Starosielcach
Modernistyczna świątynia na Starosielcach Piotr Łozowik

Parafia św. Andrzeja Boboli

Parafia św. Andrzeja Boboli należy do starszych parafii w Białymstoku. W dobrach białostockich istniała już w 1580 roku wieś nosząca nazwę Stara Wieś (Stare Sioło), która rozwijała się dynamicznie za sprawą budowy i oddania do eksploatacji linii kolejowej Brześć-Grajewo do Królewca (przełom XIX i XX wieku). Linia ta przebiegała przez osadę Starosielce, które się rozrosły - powstało miasteczko (1919 r). Parafię erygował biskup wileński Jerzy Matulewicz 28 grudnia 1922 r.

Zobacz gdzie na mapie znajduje się kościół:

Obecnie do parafii należą następujące ulice Białegostoku:

  • św. Andrzeja Boboli, Armii Krajowej, Bacieczki (219-225),
  • Batalionów Chłopskich, Grzeczna, Klonowa, Korycińska,
  • Letnia, Miłosna, Niska, Popiełuszki (parzyste od 60, nieparzyste od 97),
  • Powstańców, Rybnika, Przyjazna, Sympatyczna,
  • Szarych Szeregów, Szkolna, Ubocze, Wrocławska, Zimowa.

Oskar Sosnowski - architekt ważny dla Białegostoku

Oskar Sosnowski był wybitnym polskim architektem i konserwatorem zabytków, urodził się 6 listopada 1880 w Petersburgu. W 1903 ukończył Instytut Politechniczny w Warszawie. Po studiach pracował w wydziale budowlanym kolei warszawsko-wiedeńskiej. Pracował również jako pedagog, wykładał we Lwowie i w Warszawie.

Zobacz jak obecnie prezentuje się wyjątkowa białostocka świątynia:

W swoich projektach nawiązywał do form historycznych, stosując jednak nowe materiały, jak na przykład żelbet. Najważniejszym jego dziełem jest unikalny kościół p.w. Św.Rocha w Białymstoku.

Kościół Świętego Rocha w Białymstoku to jedna z najpiękniejszych świątyń powstałych w XX w. w Polsce. Zobacz unikalną budowlę w skali kraju

Inne podlaskie realizacje Sosnowskiego to:

  • kościół św. Agnieszki w Goniądzu (1924)
  • Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Hodyszewie (od 1933)
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny