Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

NFZ wydaje e-karty

(luk)
NFZ wydaje e-karty
NFZ wydaje e-karty archiwum
Podlaski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia wydaje dziennie po kilkaset dokumentów

Już 39 tysięcy Europejskich Kart Ubezpieczenia Zdrowotnego wydał w tym roku podlaski NFZ. To więcej, niż w całym ubiegłym roku, gdy wydano 38 tys. kart.

- Spodziewamy się, że w całym bieżącym roku wydamy o ponad 30 procent kart więcej niż rok wcześniej - mówi Adam Dębski, rzecznik podlaskiego oddziału NFZ.

Powody takiej sytuacji to wstąpienie do Unii Europejskiej popularnej wśród turystów Chorwacji a także wdrożenie Zintegrowanego Informatora Pacjenta, przez co więcej ludzi odwiedza siedziby NFZ.

Podlaski oddział NFZ od początku roku wydaje dużo więcej kart niż w poprzednich latach.

- Widzimy, że coraz więcej osób pamięta przed planowanym wyjazdem zagranicznym o wyrobieniu EKUZ. Ale prawdziwy boom nastąpił w lipcu. Przez wakacje wydaliśmy ponad 18 tysięcy kart, czyli o 30 proc więcej niż przed rokiem - mówi Grzegorz Popowski, Naczelnik Wydziału Współpracy Międzynarodowej podlaskiego NFZ. - Wynika to głównie z wejścia do UE Chorwacji, (w lipcu i sierpniu ponad 1500 wdanych kart). Jest to też związane z wejściem w życie Zintegrowanego Informatora Pacjenta - w wakacje mieliśmy dużo więcej interesantów, a część z nich przy okazji wyrabiała EKUZ.

NFZ kolejnej fali interesantów spodziewa się w najbliższych tygodniach, gdy po karty będą się zgłaszać studenci wyjeżdżający na studia zagranicą, szczególnie w ramach Erasmusa.- Wyrobienie karty zajmuje 3 minuty - zaznacza Adam Dębski. - Kolejki nie są długie, a w razie potrzeby schodzą dodatkowi pracownicy.

Kartę mogą otrzymać osoby, które mają w Polsce prawo do bezpłatnych świadczeń opieki zdrowotnej. Ale żeby wyrobić EKUZ nie trzeba przychodzić do NFZ. Można pobrać wniosek ze strony internetowej www.ekuz.nfz.gov.pl, wypełnić go i przesłać pocztą, faksem albo e-mailem (podpisany skan wniosku). Po kilku dniach karta przyjdzie pocztą na adres domowy.

Uprawnienia pacjentów

Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego potwierdza, że jesteśmy ubezpieczeni w Polsce i przysługują nam na terenie Unii Europejskiej takie prawa w do opieki zdrowotnej jak mieszkańcom kraju, w którym przebywamy. Z jednym zastrzeżeniem - nie będzie refundowane leczenie planowe, a tylko te usługi medyczne, które okażą się niezbędne w przypadkach nagłego pogorszenia zdrowia. Inaczej mówiąc, gdy lekarz zadecyduje, że zachodzi konieczność udzielenia świadczenia tak, aby pacjent nie musiał wracać do kraju w celu leczenia. Karta dla osób zatrudnionych i studentów jest wydawana na pół roku, dla emerytów na 5 lat. Dla bezrobotnych na 2 miesiące.

Czytaj e-wydanie »
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny