Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Najlepiej rozłożyć ryzyko

Rozmawiała Aneta Boruch

Kurier Poranny: - Czy pieniądze klientów w polskich bankach są bezpieczne?
Wojciech Kwaśniak: - Bezpieczeństwo funduszy gromadzonych przez klientów w bankach gwarantuje instytucja nadzoru bankowego. Środkami do realizacji tego celu są m.in. wymogi, jakie nakłada na banki Prawo bankowe oraz inne akty prawne, np. obowiązek uzyskania licencji bankowej przez podmioty zamierzające prowadzić działalność bankową, weryfikacja członków władz w bankach, środki nadzoru, które mogą być stosowane wobec banków.
l Jak działa system ochrony depozytów klientów?
- Wszystkie banki działające w Polsce są objęte obowiązkowym systemem gwarantowania środków zgromadzonych na rachunkach bankowych. Warunki i wysokość gwarancji regulują przepisy ustawy o bankowym Funduszu Gwarancyjnym. Zgodnie z nią system gwarantowanych środków pieniężnych obejmuje do równowartości tysiąca euro w złotych - całą kwotę. Jeśli zgromadzone środki mieszczą się w przedziale 1 tys. euro do 18 tys. euro (od 1 stycznia 2003r. - 22.500 euro) gwarancją objęte jest 90 proc. środków.
Te kwoty określają maksymalną wysokość roszczeń klientów banku w stosunku do Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, niezależnie od tego w jakiej wysokości i na ilu rachunkach posiadali oni pieniądze w banku.
l Po czym mogę poznać, że mój bank jest w tarapatach, a zdeponowane w nim pieniądze mogą być zagrożone?
- Jednym z dostępnych dla klienta banku sposobów zbadania jego wiarygodności jest analiza sprawozdania finansowego banku. Banki są zobowiązane do ogłaszania m.in. bilansu z opinią biegłego rewidenta.
l Co dzieje się z pieniędzmi klientów w przypadku ogłoszenia upadłości banku? Ile i kiedy mogą wówczas odzyskać?
- Po ogłoszeniu upadłości banku roszczenia klientów są zaspokajane w oparciu o przepisy ustawy o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym. W uproszczeniu można stwierdzić, że syndyk masy upadłości banku sporządza listę wierzycieli uprawnionych do wypłaty z BFG i przekazuje tę listę Funduszowi. Po jej weryfikacji BFG przekazuje syndykowi pieniądze na wypłaty deponentom. Jeśli kwota środków ulokowanych przez klienta w upadłym banku jest wyższa niż kwota gwarantowana przez BFG, wówczas pozostałą część swojej wierzytelności klient może uzyskać w ramach normalnego postępowania upadłościowego.
l Czy ze względu na bezpieczeństwo depozytów, lepiej ulokować oszczędności w jednym banku czy w kilku?
- To zależy od decyzji samego klienta, od oferty banków oraz oczywiście od wysokości lokowanej kwoty. Racjonalnym jest jednak rozkładanie ryzyka na kilka banków.
l Rozmawiamy o bankach tradycyjnych, a przecież w Polsce dynamicznie rozwija się bankowość internetowa. Czy poziom zabezpieczeń w transakcjach on-line uważa Pan za odpowiedni?
- Rosnąca konkurencja na rynku oraz rozwijająca się szybko technologia sprawiają, że poziom zabezpieczeń w transakcjach on-line jest coraz lepszy. Nie można jednak wykluczyć błędów w systemie zabezpieczeń banku. Ta kwestia powinna być przedmiotem szczególnej uwagi władz banku oraz komórki kontroli wewnętrznej.
l W jakim banku Pan trzymałby swoje oszczędności?
- Taki bank powinien posiadać odpowiednio wysokie fundusze własne, stabilną sytuację finansową, uznanego biegłego rewidenta i dobrą jakość aktywów.
l Dziękuję za rozmowę.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny