MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Na pytania odpowiada Beata Kalinowska z Okręgowego Inspektoratu Pracy w Białymstoku

(adek)
Mateusz: Czy pracownikowi samorządowemu przysługuje dodatek za pracę w godzinach nadliczbowych? – Do czasu pracy pracowników samorządowych stosuje się odpowiednio przepisy art. 42 ust. 2 i 4 ustawy z 21 listopada 2008 roku o pracownikach samorządowych.

I tak, jeżeli wymagają tego potrzeby jednostki, w której pracownik samorządowy jest zatrudniony, na polecenie przełożonego wykonuje on pracę w godzinach nadliczbowych, w tym wyjątkowych przypadkach także w porze nocnej oraz w niedziele i święta.

Jednocześnie ust. 4 określa zasady rozliczania czasu pracy w godzinach nadliczbowych. Zgodnie z nimi pracownikowi samorządowemu za pracę wykonywaną na polecenie przełożonego w godzinach nadliczbowych przysługuje – według jego wyboru – wynagrodzenie albo czas wolny w tym samym wymiarze. Z tym że wolny czas, na wniosek pracownika, może być udzielony w okresie bezpośrednio poprzedzającym urlop wypoczynkowy lub po jego zakończeniu.

Przepisy te w kompleksowy sposób regulują dopuszczalność wykonywania pracy poza normalnymi godzinami oraz sposoby rekompensaty za nią. Powyższa regulacja ma charakter wyczerpujący, a więc wyłącza ona stosowanie przepisów kodeksu pracy dotyczących pracy w godzinach nadliczbowych, w niedziele i święta oraz pracy w dniu wolnym wynikającym z przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy.

Stanowisko departamentu prawnego Głównego Inspektoratu Pracy w Warszawie jest w tym zakresie tożsame z prezentowanym przez departament Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Ambroży: Mój pracownik zrobił badania kontrolne u lekarza, ale nie jest to lekarz, z którym mam podpisaną umowę. Czy mogę uznać to zaświadczenie lekarskie?

– Badania wstępne, okresowe i kontrolne pracowników oraz inne świadczenia zdrowotne są wykonywane na podstawie pisemnej umowy zawartej przez podmiot obowiązany do ich zapewnienia z podstawową jednostką służby medycyny pracy.

W myśl rozporządzenia w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w kodeksie pracy badania profilaktyczne przeprowadza się na podstawie skierowania wydanego przez pracodawcę.

Tak więc pracodawca, kierując pracowników na wspomniane badania, wskazuje jednostkę medycyny pracy, z którą podpisał umowę i w której pracownicy mają przeprowadzić stosowne badania.

Nie może więc pan akceptować zaświadczenia wydanego przez lekarza z innej placówki medycyny pracy.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny