Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na Politechnice białostockiej pojawił się robo-pies. Wykonuje komendy, chodzi przy nodze i potrafi robić różne sztuczki

OPRAC.:
Magda Ciasnowska
Magda Ciasnowska
Robo-pies na Politechnice Białostockiej
Robo-pies na Politechnice Białostockiej Dariusz Piekut/PB
Mechatroniczny pies to nowość na Wydziale Mechanicznym Politechniki Białostockiej. Nowoczesne narzędzie będzie wspierać edukację studentów na kierunkach: automatyka i robotyka oraz mechatronika.

Roboty psy mogą służyć człowiekowi wykrywając niebezpieczne obiekty, docierając do trudno dostępnych miejsc. Mogą znaleźć zastosowanie w policji, armii, ale i w edukacji.

Takie urządzenie pojawiło się niedawno na Wydziale Mechanicznym Politechniki Białostockiej. Ten stalowy „pupil” jest niezwykle przyjazny, ale przede wszystkim stanowi praktyczne narzędzie dydaktyczne.

– Najnowszy nabytek Wydziału Mechanicznego – pies, a właściwie – pies mechatroniczny, to urządzenie, które integruje części mechaniczne, części elektroniczne oraz oprogramowanie. Urządzenie to będzie wykorzystywane w laboratoriach prowadzonych na Wydziale Mechanicznym, a zwłaszcza na kierunkach automatyka i robotyka oraz mechatronika – wyjaśnia dr inż. Adam Bajkowski, Prodziekan ds. Studenckich i Kształcenia na Wydziale Mechanicznym.

Robo-pies jest w pełni programowalny, można go rozbudowywać o nowe komponenty i dostosowywać do potrzeb edukacji studentów. Dzięki temu będzie stanowił wyjątkowe narzędzie w nauce programowania.

– Obecnie robot potrafi wykrywać przeszkody i unikać zderzenia z nimi. W planach jest rozbudowanie go o czujnik Lider, co pozwoli wykorzystać funkcjonalność wykrywania, mapowania przestrzeni wokół robota, tak aby jeszcze dokładniej unikać zderzeń z przeszkodami – mówi mgr inż. Michał Falkowski z Wydziału Mechanicznego.

Urządzenie ma zachęcić studentów do realizacji własnych mechatronicznych projektów. Niebawem na Wydziale Mechanicznym zostanie ogłoszony konkurs dla interdyscyplinarnych zespołów na projekt podobnego urządzenia. Technologie zastosowane w interaktywnym psie mają zainspirować studentów do zaprogramowania własnego urządzenia. Najwyżej oceniony projekt uzyska finansowanie na budowę robota.

Zobacz też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny