Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Muzeum Rzeźby. Andrzej Sołtysiuk wystawia swoje prace

Anna Kopeć
Andrzej Sołtysiuk w Muzeum Rzeźby
Andrzej Sołtysiuk w Muzeum Rzeźby Wojciech Wojtkielewicz
Maluje, rysuje, rzeźbi. Choć urodził się w Białymstoku, ale przez wiele lat był tu nieobecny. Swoje prace wystawiał w kraju, ale także w Niemczech, Anglii, Francji i Włoszech. Teraz Andrzej Sołtysiuk część swojej twórczości prezentuje w Muzeum Rzeźby.

W obrazach Andrzeja Sołtysiuka przeważa ciepła kolorystyka, sporo tu odniesień do zjawisk przyrodniczych. Niemal w każdym dziele pojawia się też człowiek. Artysta wykorzystując metal, kamień, glinę czy drewno tworzy też duże plenerowe rzeźby. W pracach tych odbiega od naturalnych kształtów, zbliża się za to do deformacji postaci i abstrakcji. Także medale zajmują ważną część w jego twórczości. Bite i odlewane upamiętniające ważne rocznice i wydarzenia historyczne.

Mimo, że Andrzej Sołtysiuk zajmuje się różnymi dyscyplinami sztuki, unika określenia „artysta wszechstronny”.

- Wszechstronność nie zamyka mnie tylko w sferze działalności plastycznej. Wciąż poszukuję, mam pewne umiejętności, które mają swoje dalsze rozwiązanie artystyczne. To tak jak z horyzontem. Jonasz Kofta powiedział, że horyzont to linia pozornie łącząca niebo z ziemią. W momencie przybliżania się do niej, linia ta się oddala. Ja podobnie idę dalej, poszukuję i będę wciąż poszukiwał pomysłu na siebie. Nie zamierzam się zamykać - mówi Andrzej Sołtysiuk.

Artysta ten wraca do miasta, w którym się urodził z wystawą „Na skraju rzeczywistości”. Zobaczymy na niej interesujące obrazy, wymowne cykle rysunków oraz pojedyncze rzeźby.

- Skraj rzeczywistości jest odnową, poszukiwaniem swojego miejsca na świecie, które człowiek sam sobie stwarza - wyjaśnia autor tytuł wystawy. - W miarę dorastania zyskujemy doświadczenie, zdobywamy je poprzez zadawanie sobie różnego rodzaju pytań. Żyjemy w społeczeństwie multimedialnym, ekonomicznie zagmatwanym, w natłoku technologii. Ciekawe czasy nie zawsze są przyjazne. Często gubimy się w sferze poszukiwania swojego miejsca, gonimy za rzeczami przyziemnymi. W swoich pracach staram się skłonić i sobie i innych do pewnej refleksji. Ważne abyśmy czasem zatrzymali się na chwilę, rozejrzeli wokół i poszukali wytchnienia, którego tak bardzo nam brakuje.

Faktycznie wiele prac Andrzeja Sołtysiuka charakteryzuje spokój i harmonia. Ale są też odrealnione kompozycje, które z elementami surrealizmu budzą grozę.

- Mój skraj jest często ulotną myślą, dynamicznym napięciem, fantazją i pobudza do nowych poszukiwań artystycznych. Tworzę wizję i iluzję rzeczywistości, a człowiek, który przewija się przez moje prace jest nagi i bezbronny, a pomimo to odnajduje w sobie siłę, aby przetrwać i znaleźć sobie miejsce w ciągle zmieniającej się rzeczywistości - mówi artysta.

Andrzeja Sołtysiuka i jego twórczość można poznać na wernisażu, w piątek o godz. 18 w Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego przy ul. Świętojańskiej 17. Wstęp jest bezpłatny. Ekspozycja czynna będzie do 13 grudnia.

Kim jest Andrzej Sołtysiuk

Andrzej Sołtysiuk urodził się w Białymstoku, jest absolwentem Liceum Plastycznego w Supraślu. Studiował w Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu. Mieszka w Siedlcach. Jest nauczycielem w Liceum Sztuk Plastycznych w Mińsku Mazowieckim. W 2008 roku minister kultury odznaczył go medalem Gloria Artis.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny