Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku będzie samodzielne

Marta Gawina
Marta Gawina
- Instytucja ta będzie gromadziła i udostępniała zbiory dokumentujące losy obywateli Polski zesłanych i deportowanych na Sybir oraz osadnictwo Polaków w dawnym Związku Radzieckim - mówi Rafał Rudnicki, zastępca prezydenta Białegostoku.
- Instytucja ta będzie gromadziła i udostępniała zbiory dokumentujące losy obywateli Polski zesłanych i deportowanych na Sybir oraz osadnictwo Polaków w dawnym Związku Radzieckim - mówi Rafał Rudnicki, zastępca prezydenta Białegostoku. Andrzej Zgiet
Zacznie działać od 1 stycznia 2017 roku. Na poniedziałkowej sesji zostało oficjalnie wydzielone z Muzeum Wojska. Teraz czas na budowę.

- Instytucja ta będzie gromadziła i udostępniała zbiory dokumentujące losy obywateli Polski zesłanych i deportowanych na Sybir oraz osadnictwo Polaków w dawnym Związku Radzieckim - mówi Rafał Rudnicki, zastępca prezydenta Białegostoku.

Od kilku lat Muzeum Pamięci Sybiru było oddziałem Muzeum Wojska. Teraz przyszedł czas na samodzielność. W poniedziałek radni jednomyślnie rozdzielili obydwie instytucje. Muzeum Pamięci Sybiru zacznie samodzielnie działać od nowego roku.

- Ta instytucja jeszcze przed powstaniem zdobyła rangę ogólnopolską. Ale głośno jest już o niej w całej Europie. Za parę lat, jak już otworzymy obiekt gotowy do odwiedzania, muzeum to będzie z pewnością miało rangę światową - nie ma wątpliwości Krzysztof Stawnicki, radny PiS i przewodniczący komisji kultury. Na razie trwają przygotowania do budowy i otwarcia Muzeum Pamięci Sybiru. Oczywiście najważniejsze są pieniądze. Dofinansowanie na ten cel zadeklarowało ministerstwo kultury. Chodzi o 4,5 mln zł, które trafią do Białegostoku w trzech transzach. Teraz trwa przetarg na wykonanie tzw. stanu zerowego gmachu. Do tego zadania zgłosiły się cztery regionalne firmy i konsorcja.

Niewykluczone, że w najbliższych dniach poznamy szefa muzeum. - W informacjach prasowych pojawiało się nazwisko prof. Wojciecha Śleszyńskiego. Myślę, że nic w tym zakresie się nie zmieniło - odpowiada wiceprezydent Rudnicki.

Wiadomo też, że pięć i pół etatu z Muzeum Wojska zostanie przekazane Muzeum Pamięci Sybiru. Na koniec 2017 roku ma być tych etatów dziesięć.

Na otwarcie muzeum potrzeba ponad 30 mln zł. Władze Białegostoku będą starać się o większą dotacje z ministerstwa kultury. Reszta to budżet miasta.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny