OPRAC.:
Mateusz Pietras
Victor Kiplangat mistrzem świata w maratonie
Victor Kiplangat mistrzem świata w maratonie PAP/ADAM WARZAWA
Ugandyjczyk Victor Kiplangat zdobył tytuł mistrza świata w biegu maratońskim czasem 2:08.53. Drugie miejsce dla reprezentanta Izraela Maru Tereriego, który został pierwszym medalistą tegorocznych mistrzostw świata swojego kraju. Brązowy medal przypadł w udziale Etiopczyka Leula Gebresilase. To pierwszy złoty medal w historii Ugandy w tej konkurencji. Lekkoatletyczne mistrzostwa świata zakończą się po dzisiejszej sesji wieczornej.

Pierwszy maratoński mistrz świata z Ugandy

Victor Kiplangat został pierwszym Ugandyjczykiem, który zdobył złoty medal mistrzostw świata w maratonie liczącego 42,195 km. W Budapeszcie triumfował czasem 2:08.53. Srebro wywalczył reprezentant Izraela Maru Tereri, który tuż przed metą wyprzedził Etiopczyka Leula Gebresilase. Adam Nowicki zajął 34. miejsce.

Tereri uzyskał czas 2:09,12 i był o siedem sekund szybszy od Gebresilase. Tuż za podium uplasował się reprezentant Lesotho Tebello Ramakongoana, który poprawił rekord życiowy na 2:09.57.

W biegu wystąpił Adam Nowicki. Polak ukończył cały dystans w czasie w 2:16.22. Polak został skalsyfikowany na trzydziestym czwartym miejscu.

Polskie role epizodyczne w maratonie kobiet

W sobotę na węgierskie trasy wyruszyły biegaczki. Wśród zawodniczek nie brakowało Polek: Moniki Jackiewicz i Aleksandry Lisowskiej. Pierwsza z Polek przecięła linię mety jako czterdziesta zawodniczka z wynikiem 2:37.18. Natomiast aktualna mistrzyni Europy z Monachium nie ukończyła biegu z powodu ,,kolki''. Biało-Czerwona zeszła z trasy po 33. kilometrze. Wygrała Etiopka
Amane Beriso Shankule czasem 2:24.23 przed koleżanką z kadry Gotytom Gebreslase i Marokanką Fatimą Ezzahrą Gardadi.