Możemy ubiegać się o skrócenie lub przerwę w odbywaniu kwarantanny. W jakich przypadkach?

Izolda Hukałowicz
Izolda Hukałowicz
Powiatowe stacje sanitarno-epidemiologiczne woj. podlaskiego wydają decyzje o skróceniu lub przerwie w odbywaniu kwarantanny jedynie w wyjątkowych życiowo i zdrowotnie sytuacjach. Aby zobaczyć w jakich, kliknij w strzałkę!
Powiatowe stacje sanitarno-epidemiologiczne woj. podlaskiego wydają decyzje o skróceniu lub przerwie w odbywaniu kwarantanny jedynie w wyjątkowych życiowo i zdrowotnie sytuacjach. Aby zobaczyć w jakich, kliknij w strzałkę! Pixabay
Udostępnij:
Niewiele osób wie, że można ubiegać się o czasowe zwolnienie z odbywania kwarantanny lub jej skrócenie. Taką możliwość daje prawo jedynie w wyjątkowych sytuacjach życiowych. Kiedy możemy wnioskować o przerwę lub skrócenie kwarantanny? I jak to zrobić? Zapytaliśmy o to Ewę Jakubowicz, p.o. Podlaskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Białymstoku.

Przypomnijmy, że kwarantanna jest to odosobnienie osoby zdrowej, która była narażona na zakażenie. Odosobnienie osoby chorej (zakażonej) to izolacja. Obie formy odosobnienia mają zapobiec szerzeniu się chorób szczególnie niebezpiecznych i wysoce zakaźnych.

Jak okazuje się, istnieją wyjątkowe sytuacje, kiedy możemy uzyskać zgodę sanepidu na czasowe zwolnienie (przerwę) w odbywaniu kwarantanny lub jej skrócenie. Co istotne, takiego prawa nie mają osoby odbywające izolację (a więc zakażone koronawirusem).

Przeczytaj też:

W jakich sytuacjach uzyskamy przerwę w kwarantannie?

- Powiatowe stacje sanitarno-epidemiologiczne woj. podlaskiego wydają takie decyzje jedynie w wyjątkowych życiowo i zdrowotnie sytuacjach - podkreśla Ewa Jakubowicz, p.o. Podlaskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Białymstoku.

Przejdź do galerii zdjęć, aby zobaczyć, w jakich sytuacjach możemy ubiegać się o czasowe zwolnienie z kwarantanny.

Możliwość skrócenia lub czasowego zwolnienia z odbywania obowiązkowej kwarantanny istnieje od początku pandemii koronawirusa. Taką decyzję podejmuje każdorazowo Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny na wniosek zainteresowanego.

Przeczytaj też:

Wniosek o o skrócenie lub czasowe zwolnienie z odbywania obowiązkowej kwarantanny można złożyć telefonicznie, pisemnie, przesyłać pocztą elektroniczną lub za pomocą formularza na stronie www.gov.pl.

- Każdy wniosek o skrócenie lub czasowe zwolnienie z odbywania obowiązkowej kwarantanny wraz z uzasadnieniem i dołączonymi dokumentami potwierdzającymi zaistniałą sytuację rozpatrywany jest indywidualnie. Określane są także warunki, jakie osoba zainteresowana musi spełnić, m.in. posiadać negatywny wynik testu molekularnego na obecność koronawirusa - informuje Ewa Jakubowicz.

Decyzja właściwej powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej o skróceniu lub czasowym zwolnieniu z odbywania obowiązkowej kwarantanny wydawana jest na czas ustalany indywidualnie dla każdego przypadku (niezbędny do załatwienia określonej sprawy),
oznaczony datą i godziną.

- Decyzja przekazywana jest wnioskodawcy. W systemie teleinformatycznym wpisywany jest stosowany komentarz widoczny dla policji. Policja może także zostać bezpośrednio poinformowana o zaistniałym fakcie - mówi p.o. Podlaskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Białymstoku.

Przeczytaj też:

Jak podkreśla sanepid, wszystkie osoby, które czasowo zwolniono z odbywania obowiązkowej kwarantanny, zobowiązane są do bezwzględnego przestrzegania zasad reżimu sanitarnego.

Bezpłatne szczepienia przeciw grypie w całej Polsce

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Kwarantanny możecie sobie wsadzić w du..e sprzedajne szmaty współczesnej
Dodaj ogłoszenie