Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Minister Kamiński i wiceminister Wąsik na Podlasiu. Wizytowali pierwszy odcinek zapory elektronicznej na granicy polsko-białoruskiej

Martyna Tochwin
Martyna Tochwin
W piątek, 18 listopada minister MSWiA Mariusz Kamiński oraz wiceminister Maciej Wąsik odwiedzili Podlaski Oddział Straży Granicznej. Ich wizyta miała związek z zakończeniem prac przy pierwszym odcinku bariery elektronicznej na granicy polsko-białoruskiej. W pierwszym etapie został uruchomiony 21-kilometrowy odcinek zapory z systemem perymetrii w okolicach Kuźnicy. W tych miejscach stalowa zapora została naszpikowana kamerami oraz czujnikami ruchu. Działa już też Centrum Nadzoru w Białymstoku.

- Straż Graniczna uzyskała niesłychanie nowoczesne, profesjonalne narzędzie na granicy polsko-białoruskiej. Oddajemy dziś pierwszy odcinek. W najbliższych tygodniach będą oddawane kolejne odcinki. Także, myślę, że na koniec roku powinniśmy już mieć całość zapory elektronicznej - mówił podczas dzisiejszej konferencji szef MSWiA Mariusz Kamiński.

Razem z wiceministrem MSWiA Maciejem Wąsikiem odwiedził Podlaski Oddział Straży Granicznej. Miało to związek z zakończeniem prac przy pierwszym odcinku bariery elektronicznej na granicy polsko-białoruskiej. W spotkaniu wziął udział również komendant główny Straży Granicznej gen. dyw. SG Tomasz Praga.

Mariusz Kamiński podkreślił, że już kilka miesięcy temu została wybudowana wysoka na 5,5 metra zapora inżynieryjna. Zapora elektroniczna jest jej dopełnieniem.

- Te dwie zapory będą dawały tę całość, jaką będzie dysponowała Straż Graniczna. Czyli niesłychanie istotne instrumenty do skutecznego działania i przeciwdziałania nielegalnej migracji motywowanej względami politycznymi, których celem jest destabilizacji sytuacji w regionie - podnosił Mariusz Kamiński.

Z kolei komendant Straży Granicznej podkreślał, że jego formacja uzyskała niesłychanie nowoczesne, profesjonalne narzędzie do pilnowania polskicj granic.

- Jesteśmy w miejscu, gdzie oddajemy pierwszy odcinek bariery elektronicznej. Liczy on 21 kilometrów. Do zabezpieczenia tego odcinka wykorzystano 42 kilometry kabli detekcyjnych, 241 kamer dzienno-nocnych, 67 kamer termowizyjnych. Te wszystkie kamery zostały umieszczone na 277 słupach. To świadczy i pokazuje ogrom tej inwestycji - podkreślał.

I przypominał: - Kiedy na początku bieżącego roku prezentowaliśmy państwu koncepcje budowy bariery inżynieryjnej na odcinku granicy polsko-białoruskiej wiele osób wątpiło. Wątpiło, czy w tak krótkim i trudnym czasie, uda się zrealizować, tak ogromny projekt. Straż Graniczna podjęła się wysiłku realizacji tego projektu. W mojej ocenie nie zmarnowaliśmy czasu, który był nam dany.

Szef SG podnosił jednocześnie, że nawet najwocześniejszy sprzęt nie zastąpi człowieka. Bo one mają go wspierać, ale go nie zastąpią.

- Dlatego kolejny raz składam serdeczne podziękowania funkcjonariuszom policji, żołnierzom Wojska Polskiego, strażakom PSP i OSP oraz najbliższych mojemu sercu, czyli funkcjonariuszom Straży Granicznej - mówił.

Z kolei wiceszef MSWiA podziękował też wszystkim za pracę przy bezpieczeństwie na granicy.

- Oprócz tradycyjnych podziękowań dla straży granicznej, dla policji, dla wojska chciałbym uwzględnić niezwykły udział straży pożarnej przy obsłudze tych wszystkich zdarzeń, które tutaj się dzieją. Straż pożarna, zarówno zawodowa, jak i miejscowi ochotnicy udzielają wielkiej pomocy strażnikom granicznym - zaznaczał Maciej Wąsik.

Jak podkreślał gen. dyw. Tomasz Praga, granica lądowa z Białorusią jest obecnie zabezpieczona na długości 187 km, odcinek zabezpieczenia elektronicznego wyniesie w sumie około 206 km. Najprawdopodobniej jet to najdłuższa na świecie linia graniczna nadzoru elektronicznego zawiadywanego i nadzorowanego z jednego centrum.

Podczas konferencji, minister Mariusz Kamiński poinformował, że została już wyłoniona firma z Wielkopolski, która będzie budowała zaporę perymetryczną w obwodzie kaliningradzkim. To jest ponad 350 milionów złotych na 200 kilometrów granicy.

od 7 lat
Wideo

iPolitycznie - Przemysław Czarnek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny