Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Miejscowi: Lotnisko Saniki to więcej miejsc pracy i rozwój. Ale rolnicy myślą inaczej

(mg)
Patrząc na dotychczasowe postępy w budowie lotniska trudno przypuszczać, żeby w Sanikach kiedykolwiek wylądował jakikolwiek samolot.
Patrząc na dotychczasowe postępy w budowie lotniska trudno przypuszczać, żeby w Sanikach kiedykolwiek wylądował jakikolwiek samolot. fot. sxc.hu
Tykocińskie stowarzyszenia są za lotniskiem w Sanikach. Ale chcą też obwodnicy dla swojego miasta. I to wszystko jest w liście, który wysłały do marszałka województwa podlaskiego

Prace lotniskowe

Prace lotniskowe

W połowie września zarząd złoży wniosek o decyzję środowiskową. Ta powinna być znana do końca roku. Dopiero wtedy będzie można myśleć o przetargach i pozwoleniach na budowę. Lotnisko musi powstać do 2015 roku, jeżeli chcemy skorzystać z unijnych pieniędzy. Około 250 mln zł mamy zagwarantowane z RPO na lata 2007-2013. Cała inwestycja to ponad pół mld zł.

Więcej miejsc pracy, rozwój gminy Tykocin i całego regionu. To nam da lotnisko w rejonie wsi Saniki - Sawino - Bagienki. Dlatego jak najbardziej popieramy tę inwestycję - mówi Tadeusz Świętorzewski z Narwiańskiego Stowarzyszenia Krajoznawczego.

Drugi Kazimierz

Dlatego wspólnie z Towarzystwem Przyjaciół Ziemi Tykocińskiej napisali list do marszałka województwa podlaskiego. Z poparciem dla lipcowej decyzji zarządu.

To wtedy władze województwa wybrały Saniki - Sawino - Bagienki jako miejsce budowy portu lotniczego. Tym samym odpadły Topolany i Nowe Chlebiotki.

Jednak ta decyzja wywołała protesty okolicznych rolników, którzy mogą stracić ziemię.

- Oczekujemy, że zarząd województwa zapewni godziwe odszkodowania rolnikom - piszą w swoim liście przedstawiciele tykocińskich stowarzyszeń.

Ale lotnisko to jedno. Równie ważna jest dla nich budowa obwodnicy Tykocina.

- Tylko ta uchroni to unikalne zabytkowe miasto przed wzmożonym ruchem, związanym z dojazdem do portu lotniczego - przypominają w piśmie.

- Pamiętajmy, że wielu turystów, którzy odwiedzają nasz region, pierwsze kroki kieruje do naszego miasta. Dlatego musimy o nie zadbać. Bo jest to miejsce, które może stać się drugim Kazimierzem. Wizytówką naszego województwa - dodaje Świętorzewski.

I przypomina słowa Agnieszki Osieckiej, która Tykocin ukochała szczególnie, nazywając go "miastem bajeczką". - Już wstępnie rozmawialiśmy z marszałkiem o obwodnicy. Po 20 września kolejne spotkanie - dodaje przedstawiciel Narwiańskiego Stowarzyszenia Krajoznawczego.

Jak ruch, to "ósemka"

- Nie łączmy sprawy lotniska z obwodnicą Tykocina. Nie ma takiej potrzeby. W dodatku największego ruchu w związku z lotniskiem spodziewamy się na "ósemce", a nie od strony Tykocina - mówi Bogusław Dębski, wicemarszałek województwa.

Listu od stowarzyszeń jeszcze nie widział. Za to w najbliższym czasie spotka się z rolnikami, od których trzeba będzie odkupić ziemię.

- Poszczególne osoby już zgłaszają się do departamentu inwestycji - dodaje Bogusław Dębski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny