Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Miejsca pracy sobie nierówne

maryla
Miejsca pracy sobie nierówne
Miejsca pracy sobie nierówne Liczba pracujących w przedsiębiorstwach na 1000 zatrudnionych w ogóle
Praca w urzędzie daje poczucie bezpieczeństwa, ale PKB od niej nie rośnie. Rośnie z pracy w rolnictwie, ale za wolno. Tylko praca w przedsiębiorstwach daje odczuwalny wzrost bogactwa regionów. Dlatego my jesteśmy biedni.

Gorzej niż u nas jest już tylko w woj. lubelskim – tam na każdy tysiąc zatrudnionych 426 osób pracuje w przedsiębiorstwach. U nas jest takich osób o 22 więcej.  Tymczasem w województwie lubuskim, które ma prawie tyle samo ludności co podlaskie,  na każde tysiąc zatrudnionych aż 621 pracuje w przedsiębiorstwach.
– W Polsce zawsze i wszędzie podaje się wskaźnik bezrobocia, a nie podaje się równolegle wskaźnika  nowych miejsc pracy  – wytyka Marek Dżwigaj, wiceprezes Podlaskiej Fundacji Rozwoju Regionalnego. – Taki wskaźnik podaje się np. w USA. I słusznie, bo to przyrost lub spadek liczby miejsc pracy więcej mówi o kondycji  gospodarki.
– Z bezrobociem ludzie walczą sami np. emigrując – argumentuje Marek Dźwigaj. – Wówczas to inna gospodarka obniża wskaźnik naszego bezrobocia, a nie nasza. A my przy okazji pozbywamy się cennego zasobu.
Po  20 latach pracy z przedsiębiorcami woj. podlaskiego Podlaska Fundacja Rozwoju Regionalnego ogłosiła rok 2014 rokiem przedsiębiorczości, aby po raz kolejny zwrócić uwagę, że struktura zatrudnienia w naszym województwie ciągnie nas w dół. Wskaźniki ekonomiczne od PKB po wynagrodzenie pokazują, że za chwilę w kraju wyprzedzą nas i lubelskie,  i podkarpackie. A wśród najbiedniejszych regionów Unii Europejskiej będą jeszcze tylko przedstawiciele Rumunii i Bułgarii.
– To nowe przedsiębiorstwa oraz rozwój istniejących firm – przede wszystkim wzrost sprzedaży, nowe produkty, nowe rynki tworzą miejsca pracy. – argumentuje Marek Dźwigaj. –  Nic nam nie da tworzenie miejsc pracy w urzędach i w sferze publicznej. Bo nas na to nie stać. Zresztą, żeby takie miejsca powstawały, to musi być rzeczywista społeczna potrzeba ich dodatkowego tworzenia.
Statystyka pokazuje jeszcze inne ciekawe zjawisko: podlaskie przedsiębiorstwa mają jeden z najwyższych w Polsce (większy jest tylko w woj. mazowieckim) udział kosztów w przychodach przedsiębiorstw – 94 procent.  Z jednej strony może to świadczyć, że są u nas wysokie podatki lokalne czy biurokratyczne opłaty,. Z drugiej – i tu wracamy do stałych wniosków – że mamy daleką od nowoczesności strukturę gospodarki w regionie, branże wymagające zaangażowania wielu środków i ludzi.  Niestety, jak widać, nie skutkujące rosnącym dobrobytem. 

Bogusław Plawgo,
ekonomista, profesor Uniwersytetu w Białymstoku, szef Białostockiej Fundacji Kształcenia Kadr:

   plOczywiste jest, że struktura gospodarki naszego regionu jest niekorzystna z punktu widzenia tworzenia dochodu narodowego, czyli po prostu tworzenia bogactwa i dobrobytu mieszkańców. W znacznie większym stopniu niż gdzie indziej mamy tu sektory niskiej wydajności. I nie chodzi tylko o rolnictwo. Przedsiębiorstwa w większości nie są firmami wysokich technologii, tylko z sektorów tradycyjnych. Wartość w nich tworzona jest zazwyczaj znacznie niższa niż w sektorach nawet nie wysokich, a po prostu wyższych technologii. Ta struktura nie jest niczym nowym. Jest dziedziczona przez pokolenia i niepokojące jest, że jej nie zmieniamy. A przez to nie jesteśmy w stanie nadążać za innymi regionami. Problemem nie jest więc to, że nie zdajemy sobie sprawy, z tego jaką mamy strukturę, a to że nie wychodzimy poza mówienie. Nie dokonujemy wystarczających wysiłków, żeby to zmienić.
Jeżeli uważamy, że mamy nadmiar zatrudnienia w rolnictwie i niezbędne jest jego przesuwanie do działów pozarolniczych, to powinniśmy coś z tym robi. A my nie wydatkujemy pieniędzy na przekwalifikowanie rolników, na tworzenie miejsc pracy w firmach poza rolniczych w otoczeniu wsi. Tyle możemy sami robić. Niemniej głównym czynnikiem zmieniającym tę strukturę może być napływ inwestycji zagranicznych. A jeśli oto chodzi, to – delikatnie mówiąc – starania są nieadekwatne do potrzeb.

Daniel Górski, 
dyrektor Departamentu Rozwoju Regionalnego w Urzędzie Marszałkowskim Woj. Podlaskiego: 
   górNie tylko Regionalny Program Operacyjny, ale wręcz cała przyszła perspektywa finansowa Unii Europejskiej nastawiona jest na przedsiębiorczość i innowacyjność rozumianą jako nakłady na badania i rozwój. I to jest dla nas ogromna szansa, ale jej wykorzystanie nie zależy tylko od zasobów funduszy unijnych. Wręcz przeciwnie – będą nam dane narzędzia do zmiany sytuacji w regionie, ale to od nas samych zależy, co z tym zrobimy. Od naszej przedsiębiorczości rozumianej niekoniecznie jako pęd do zakładania firm, ale przede wszystkim jako aktywność, pomysłowość, zaangażowanie. Chęć podejmowania ryzyka. Tego nam brakuje i tego powinno się rzetelnie uczyć od przedszkola po szkoły wyższe. To nie budowa dróg przynosi rozwój. On jest w naszych głowach. 

W portal internetowy włożył pieniądze i serce
Marcin Łukiańczyk – jeden z najbardziej kreatywnych ludzi w Polsce

   łikUpolujEbooka.pl to największa w Polsce porównywarka cenowa e-booków. I coś znacznie większego jednocześnie. Usługa stworzona przez Łukiańczyka pozwala na obserwowanie różnych tytułów w wielu księgarniach jednocześnie i śledzenie ich cen. Jej użytkownicy mogą też ustawić maksymalną cenę, za jaką chcą kupić daną pozycję w którejkolwiek z księgarń współpracujących z UpolujEbooka – gdy zaś ta osiągnie pożądaną wartość, wysyłane jest e-mailowe powiadomienie.
Łukiańczyk to jeden z najbardziej doświadczonych polskich biznesmenów zajmujących się e-commerce. Taką wizytówkę wystawił  Marcinowi Łukiańczykowi ogólnopolski magazyn Brief, który po raz trzeci przygotował ranking 50. najbardziej kreatywnych w biznesie. Pan Marcin znalazł się w tym gronie jako pierwszy z Białegostoku. I jako pierwszy z województwa podlaskiego.
Obecny właściciel   UpolujEbooka wywodzi się z Ełku. Jedne studia skończył na Uniwersytecie w Białymstoku,  potem drugie na politechnice i na przełomie 2003-2004  wraz z przyjacielem założył firmę.
– On był głównym właścicielem, dlatego jak się firma rozwinęła, a ja miałem inną wizję, co dalej, to w 2010 roku całkowicie przeszedłem na swoje – opowiada Marcin Łukiańczyk. Przyznaje, że przez te wszystkie lata, gdy był zaangażowany w tworzenie dedykowanych systemów e-commerce (głównie sklepy internetowe i platformy sprzedażowe) cały czas marzył o swoim projekcie. – Miałem sukcesy i porażki projektów, ale nigdy się nie poddawałem. Im więcej błędów popełniałem, tym więcej miałem doświadczenia, podchodząc do kolejnego projektu – opowiada ze śmiechem.
Jak twierdzi, świat e-booków stał się mu bliski mniej więcej w 2010/11 roku w związku z brakiem miejsca na... książki papierowe.
– W 2012 roku zrobiłem analizę rynku i zobaczyłem, że jest duże zapotrzebowanie na to, aby pozyskiwać e-booki z legalnych źródeł, ale za dużo niższe pieniądze niż to się powszechnie wydawało – opowiada dalej pan Marcin. – Dlatego postanowiłem zakasać rękawy i stworzyć projekt, który miał być głównie po to, aby stworzyć miejsce pracy mojej kochanej żonie. Im dłużej pracowałem, tym miałem coraz większą satysfakcję z osiąganych rezultatów. Nie do końca finansowych, gdyż na chwilę obecną projekt nie przynosi jeszcze kokosów i wymaga dofinansowywania, natomiast sprawia mi dużo frajdy.
Od pewnego czasu pan Marcin rozmawia z kilkoma inwestorami, nawet sam chciałby stworzyć miejsca pracy. Pytany, czy nie wolałby pracować u kogoś, odpowiada, że będzie się przed tym wzbraniał rękoma i nogami.
– Nawet gdy byłem na skraju bankructwa w UpolujEbooka, powiedziałem sobie, że zawalczę o ten projekt całymi siłami. Bardzo dużo ryzykowałem, ale jak widać opłacało się i o moim projekcie jest – i mam nadzieję będzie – coraz głośniej – kończy. 

Kampania społeczna
Co najmniej do końca roku potrwa rozpoczęta właśnie kampania Podlaskiej Fundacji Rozwoju Regionalnego Rok 2014 Rokiem Przedsiębiorczości. POSTAWMY NA SIEBIE. Jej patronami medialnymi są: TVP Białystok, Polskie Radio Białystok, Kurier Poranny, Gazeta Współczesna, Poranny.pl i Wspolczesna.pl 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny