Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Międzynarodowy Marsz Żywej Pamięci Polskiego Sybiru 2016 w Białymstoku

Julita Januszkiewicz [email protected]
Co roku w Marszu Żywej Pamięci Polskiego Sybiru bierze udział młodzież, harcerze a przede wszystkim Sybiracy i ich rodziny
Co roku w Marszu Żywej Pamięci Polskiego Sybiru bierze udział młodzież, harcerze a przede wszystkim Sybiracy i ich rodziny Andrzej Zgiet
W piątek już po raz szesnasty ulicami miasta przejdzie Międzynarodowy Marsz Żywej Pamięci Polskiego Sybiru

- To bardzo ważne wydarzenie jest dowodem pamięci o tych co ginęli, cierpieli i walczyli o niepodległość naszej ojczyzny - podkreśla Tadeusz Chwiedź, prezes Związku Sybiraków.

W piątek mieszkańcy będą mogli osobiście spotkać się z Sybirakami i ich najbliższymi. Ulicami miasta przejdzie bowiem XVI Międzynarodowy Marsz Żywej Pamięci Polskiego Sybiru. Uczestnicy przejdą od Pomnika Katyńskiego przy ul. Podleśnej do kościoła pw. Ducha Świętego przy ul. Sybiraków.

- Marsz to żywa lekcja historii. Naród, który jej nie zna, przestaje istnieć. Chcemy więc pokazać młodzieży szkolnej i harcerzom jak cierpieliśmy. Tym bardziej że żyją świadkowie, ofiary, które przeżyły piekło Syberii. My, Sybiracy ciągle o tym myślimy, to nas prześladuje - mówi Tadeusz Chwiedź.

Co roku w spotkaniu bierze zawsze udział kilkanaście tysięcy osób, głównie Sybiracy i ich rodziny, kombatanci, jak również młodzież szkolna i harcerze.

- Przyjeżdżają także goście z Australii, Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Litwy, Łotwy, Estonii, Białorusi, Ukrainy i innych krajów - wylicza Piotr Januszek z Muzeum Wojska w Białymstoku, pod którego nadzorem powstaje Muzeum Pamięci Sybiru.

W tym roku marszowi towarzyszy hasło: „Nauczyciele polscy - zesłańcy Sybiru”.

- Co roku marsz był organizowany wokół myśli, postaci, wydarzeń. Doszliśmy do wniosku, że nauczyciele wnieśli bardzo duży wkład w przetrwanie Polaków na Syberii. Nauczycielkami były także matki, babcie, które uczyły dzieci polskości, wiary, miłości do ojczyzny. To pozwoliło przeżyć ten trudny czas - podkreśla Robert Sadowski, dyrektor Muzeum Wojska w Białymstoku.

Marszowi będą także towarzyszyć ciekawe wydarzenia kulturalne. Już w czwartek o godz. 15 zostanie otwarta wystawa plenerowa pt. „Ich przeżycia - nasza pamięć”. Będzie ją można obejrzeć na placu Jana Pawła II. Natomiast o godz. 16 w Centrum Edukacyjno - Wystawienniczym Muzeum Pamięci Sybiru przy ul Sienkiewicza 26 będzie można zobaczyć ekspozycję poświęconą deportacji Polaków w Kazachstanie w latach 1936-1956. Na wystawie będą zaprezentowane wspomnienia i pamiątki ze zbiorów Muzeum Pamięci Sybiru.

W piątek z powodu marszu, od 9.30 do13.30 będzie ograniczony ruch drogowy na Placu Katyńskim, a także na ulicach: Świętojańskiej, Branickiego, Piastowskiej oraz Sybiraków.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny