Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Metropolia umocni Wasilków i Supraśl

Piotr Czaban [email protected] tel. 085 710 18 19
– Projekt ustawy o metropoliach gwarantuje każdej z gmin zachowanie własnego statutu i suwerenności – informuje wojewoda Maciej Żywno.
– Projekt ustawy o metropoliach gwarantuje każdej z gmin zachowanie własnego statutu i suwerenności – informuje wojewoda Maciej Żywno.
Utworzenie metropolii białostockiej stworzy duże szanse rozwoju Białegostoku i gmin wokół niego skupionych.

Tydzień temu u podlaskiego wojewody spotkali się burmistrzowie (w tym Wiktor Grygiencz i Antoni Pełkowski) i wójtowie z gmin sąsiadujących z Białymstokiem z prezydentami tego miasta Tadeuszem Truskolaskim i Adamem Polińskim. Rozmowy dotyczyły utworzenia białostockiej metropolii. Wcześniej jednak rząd musi przygotować odpowiednią uchwałę.

Potrzebna zgoda

- Projekt ustawy o metropoliach gwarantuje każdej z gmin zachowanie własnego statutu i suwerenności - informuje wojewoda Maciej Żywno. - Samo przystąpienie do metropolii może odbyć się wyłącznie za zgodą gminy. Ważne jest również to, że metropolia obejmuje określony zakres kompetencji dotyczący problemów wszystkich gmin wchodzących w skład metropolii, na przykład komunikacji, spraw wodno-kanalizacyjnych, natomiast pozostałe zadania gmina będzie realizować samodzielnie. Wymieniłem te najbardziej typowe problemy, zakres wspólnych działań będą ustalać gminy wchodzące w skład metropolii.

Na razie współpracują

- Na dzień dzisiejszy nie można mówić, że gmina Białystok wraz z gminami ościennymi tworzy metropolię - mówi burmistrz Wasilkowa. - Na ostatnim spotkaniu u wojewody, zdecydowaliśmy, że będziemy pracować nad stworzeniem związku międzygminnego. Miałby to być związek podobny do naszego związku "Czyste Środowisko", zajmującego się gospodarką odpadami. Do takiego związku gmina w każdej chwili może wstąpić jak też z niego wystąpić.
Zdaniem Pełkowskiego, na ewentualne decyzje w sprawie metropolii podejmowane przez rząd i parlament, lokalne samorządy nie będą miały wielkiego wpływu.

- Może być tak, że czy nam się podoba czy nie Wasilków, tak jak inne miasta, zostanie włączony w skład aglomeracji. Nie wyobrażam sobie zmiany granic administracyjnych gminy bądź włączenie jej w granice administracyjne Białegostoku - podkreśla Antoni Pełkowski.

- Jeżeli się nie dogadamy, to jest zawsze wolność przynależności do takiego związku, ale myślę, że wszystko idzie w dobrym kierunku - uważa burmistrz Supraśla Wiktor Grygiencz.

Liczą na korzyści

Ten dobry kierunek, zdaniem wielu, może przynieść wszystkim sporo korzyści.

- Gminy Supraśl i Wasilków wchodząc w skład metropolii białostockiej zyskają, gdyż razem z Białymstokiem będą mogły rozwiązywać problemy komunikacyjne, będą mogły prowadzić wspólne przedsięwzięcia na rzecz rozwoju turystyki. Będą miały także większe możliwości pozyskania środków na wspólne inwestycje skupione w związku międzygminnym - uważa Żywno.

- Rząd zapowiada duże środki unijne dla zespołów metropolitalnych, dlatego trwają zabiegi każdego z miast wojewódzkich o zaliczenie ich do grona metropolii. Natomiast bez uchwalenia prawa w tym zakresie trudno jednoznacznie powiedzieć co Wasilków zyska, a co straci na włączeniu w skład metropolii - podsumowuje Pełkowski.

- Mieszkańcom naszej gminy brakuje tylko trochę lepszej kanalizacji, wodociągów. Pozostaje nam tylko inwestowanie w turystykę - zauważa Grygiencz i zapowiada: - Niedługo standard życia mieszkańców Supraśla będzie wyższy niż w pozostałych gminach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny