MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ranking Gmin województwa podlaskiego. Poznaliśmy gminy wyróżniające się w naszym województwie. Sprawdź wyniki rankingu

Jakub Wróblewski
Jakub Wróblewski
Wręczenie nagród Lider Województwa. Pierwsze miejsce miasto Wysokie Mazowieckie.
Wręczenie nagród Lider Województwa. Pierwsze miejsce miasto Wysokie Mazowieckie. Jakub Wróblewski
W czwartek 7 grudnia poznaliśmy wyniki rankingu gmin województwa podlaskiego. Zestawienie przygotowywane jest od 2021 roku przez Fundację Rozwoju Demokracji Lokalnej. Samorządy wyróżniono w pięciu kategoriach. Liderem województwa podobnie jak w zeszłym roku zostało miasto Wysokie Mazowieckie. Poznaj wyróżniające się samorządy z naszego województwa.

Ranking Gmin Województwa Podlaskiego

Ranking Gmin jest wyjątkową inicjatywą realizowaną od wielu lat przez regionalne Ośrodki Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej im. Jerzego Regulskiego we współpracy z regionalnymi Urzędami Statystycznymi. Celem przedsięwzięcia jest wyłonienie i promowanie gmin wyróżniających się pod względem rozwoju społeczno-gospodarczego oraz najlepszych praktyk przez nie stosowanych. W ramach

W czwartek w budynku Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego wyróżniające się gminy odebrały wyróżnienia.

Gratuluję wszystkim samorządom tego zaangażowania, które wykazywaliście przez te ostatnie lata. Wykonywaliście nie tylko zadania, które były wam wcześniej przypisane, ale wiele także przybyło. Ostatnio zajmowaliście się chociażby systemem dystrybucji węgla. Taka jest charakterystyka pełnienia różnych funkcji publicznych, a samorządowych w szczególności. Ten zakres kompetencyjny zmienia się. Wzbogaca się o nowe elementy, ale zawsze jest ta podstawowa zasada, że trzeba zaspokajać zbiorowe i indywidualne potrzeby wspólnoty lokalnej - mówił wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski gratulując samorządowcom.

Rankingu ocenie poddawane są wszystkie gminy Województwa z wyłączeniem miast na prawach powiatu. Za zebranie i zestawienie wyników odpowiada Urząd Statystyczny. Miejsce w rankingu to wynik kilkunastu syntetycznych wskaźników obrazujących różne sfery życia wspólnot lokalnych w naszym regionie.

Ranking powstał na podstawie 16 wskaźników. Nagrody przyznaliśmy w pięciu kategoriach Lider Województwa, Gmina Miejska, Gmina Wiejska, Gmina Miejsko-Wiejska oraz Lider Powiatowy. Ostatnia kategoria została dodana, aby wyróżnić inne gminny z poziomu mniejszych miejscowości - przekazała Marta Siemieniuk Dyrektorka Podlaskiego Centrum.

Wyniki rankingu gmin województwa podlaskiego

Lider Województwa:

 1. Wysokie Mazowieckie
 2. Mielnik
 3. Sejny

Gminy Miejskie:

 1. Wysokie Mazowieckie
 2. Sejny
 3. Brańsk

Gminy Miejsko-Wiejskie:

 1. Choroszcz
 2. Łapy
 3. Wasilków

Gminy Wiejskie:

 1. Mielnik
 2. Suwałki
 3. Juchnowiec Kościelny

W kategoriach gminy miejskie oraz lider województwa podobnie jak w zeszłym roku bezkonkurencyjne okazało się miasto Wysokie Mazowieckie. Odbierając nagrodę burmistrz Jarosław Siekierko podziękował organizatorom za wyróżnienie miasta, a także wojewodzie Bohdanowi Paszkowskiemu za wsparcie. W swoim wystąpieniu burmistrz nawiązał do tematu panelu "Zmiany demograficzne w gminach województwa podlaskiego – problemy i wyzwania".

Również jako miasto zmagamy się z problemem demograficznym. Jest pełna infrastruktura, szkoły, przedszkola, basen. Podatki są bardzo niskie. Mimo wszystko ten problem również u nas występuje. Mam nadzieję, że wspólnie coś wymyślimy, aby temu kryzysowi zaradzić - mówi burmistrz Jarosław Siekierko.

Podczas uroczystości wręczono także odznaczenia państwowe samorządowcom. Złotym medalem za długoletnią służbę odznaczony został wójt gminy Sokoły Józef Zajkowski. Natomiast brązowym krzyżem zasługi wyróżniona została burmistrz Stawisk Agnieszka Rutkowska.

Zobacz też:Zima w Białymstoku i na Podlasiu. Zobacz zdjęcia nadesłane przez Internautów w grudniu 2023

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Eurowybory 2024. Najważniejsze "jedynki" na listach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ranking Gmin województwa podlaskiego. Poznaliśmy gminy wyróżniające się w naszym województwie. Sprawdź wyniki rankingu - Gazeta Współczesna

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny