Matura z j. polskiego 2021. Czego spodziewać się na egzaminie?

Magda Ciasnowska
Magda Ciasnowska
Matura z polskiego 2021. W poniedziałek, 4 maja, maturzyści przystąpią do matury z języka polskiego. Podpowiadamy, co mogą znaleźć w swoich arkuszach.

Matura z polskiego 2021 - Co może być na egzaminie?

Wielkimi krokami zbliża się tegoroczny egzamin dojrzałości. Już 4 maja, maturzyści w całym kraju zasiądą przed maturalnymi arkuszami. W ostatnich dniach przed wielkim testem wiedzy przypominają sobie najważniejsze lektury szkolne, jeszcze raz ćwiczą matematyczne zadania i przeszukują Internet pod kątem maturalnych przecieków.

Co roku, tysiące maturzystów zadaje sobie pytanie „co będzie na egzaminach?”.

Maturzystów najbardziej ciekawi zazwyczaj to, z jakimi lekturami przyjdzie im się zmagać na języku polskim.

- Może będzie "Pan Tadeusz"... Co prawda był na maturze próbnej, ale to przecież nic nie znaczy. A może "Dziady cz. III"? Ich na maturze nie było dawno - zastanawia się Ewa Grochowska, nauczycielka polskiego z II Liceum Ogólnokształcącego w Białymstoku.

Podkreśla przy tym, że tak naprawdę nie ważna jest lektura, a ważny jest temat.

- Można dostać lekturę której się nie zna, ale najistotniejsze, by właściwie wpasować się w ten temat. Dobrze go zrozumieć i rozwinąć.

Do matury czasu zostało już niewiele. To ostatni moment na powtórki. Jak przyznaje białostocka polonistka, w tym czasie warto przypomnieć sobie problematykę lektur i charakterystyki występujących w nich bohaterów.

Przyda się też powtórzenie podstaw gramatyki - styli językowych, funkcji tekstów, składni czy słowotwórstwa. Nie zaszkodzi też ćwiczenie w pisaniu streszczenia.

Matura - język polski

Na maturze podstawowej z języka polskiego maturzyści mają do zrobienia zadania zarówno otwarte, jak i zamknięte. Składa się ona z dwóch części. Pierwsza sprawdza umiejętności czytania ze zrozumieniem, argumentowania, znajomość zasad i posługiwanie się poprawną polszczyzną. Druga część to wypracowanie.

Co roku maturzyści na egzaminie z języka polskiego zmagają się całkiem innymi tekstami. Na ich podstawie muszą wykonywać zamieszczone w arkuszu zadania.

Teksty te nie są zazwyczaj znane przez maturzystów, nie były omawiane na lekcjach. Podobną jak w poprzednich latach treść i formę, mają za to dotyczące ich zadania. Można więc spodziewać się zadania prawda/fałsz, pytania gramatycznego, pytania, na które trzeba odpowiedzieć na podstawie tekstu, czy napisania krótkiego streszczenia.

By zapoznać się z formułą matury, warto przejrzeć maturalne arkusze z ubiegłych lat.

Wejdź w galerię i zobacz arkusze z zeszłego roku.

Matura 2021 - zmiany

Wiadomo, że w związku z panującą w kraju pandemią, Ministerstwo Edukacji i Nauki postanowiło nieco "okroić" tegoroczną maturę.

Egzamin maturalny, podobnie jak w poprzednim roku, zostanie przeprowadzony tylko w części pisemnej. W 2021 roku część ustna egzaminu z języka polskiego będzie nieobowiązkowa. Będą mogli do niej przystąpić absolwenci, którzy potrzebują jej wyników w postępowaniu rekrutacyjnym na uczelnię wyższą.

Matura będzie przeprowadzona wyjątkowo na podstawie wymagań egzaminacyjnych, a nie jak w ubiegłych latach – na podstawie wymagań określonych w podstawie programowej kształcenia ogólnego. Wymagania egzaminacyjne – zawierające okrojony zakres wymagań podstawy programowej.

Na maturze z języka polskiego jako przedmiocie obowiązkowym zdający otrzyma trzy tematy wypracowania do wyboru: dwie rozprawki oraz interpretację tekstu poetyckiego. Jeden temat rozprawki ze wskazaną lekturą obowiązkową, drugi temat rozprawki – z tekstem spoza kanonu lektur obowiązkowych.

Nie będzie też obowiązku przystąpienia do egzaminu maturalnego z jednego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym. Zdający może przystąpić do egzaminu nawet z 6 przedmiotów dodatkowych, jeżeli potrzebuje wyników w postępowaniu rekrutacyjnym do szkoły wyższej

Zobacz też:

Religia i etyka w szkole. Kto ma kształcić nauczycieli etyki?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie