Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Masz problem z leczeniem?

(if)
Anna Zajkowska-Głowacka, rzecznik praw pacjenta
Anna Zajkowska-Głowacka, rzecznik praw pacjenta fot. Archiwum
Na pytania Czytelników odpowiada Anna Zajkowska-Głowacka, rzecznik praw pacjenta.

Pan Kazimierz: Moja żona była w szpitalu. Jeździ na wózku. Kiedy wypisali ją ze szpitala, lekarz odmówił przewiezienia jej do domu. Czy miał do tego prawo?

- Decyzja dotycząca zlecenia na transport sanitarny wynika z oceny stanu zdrowia pacjenta. Jeśli nie jest w stanie poruszać się o własnych siłach i wymaga pomocy innych osób, to niewątpliwie sprawa wymaga wyjaśnienia. W tej sytuacji można złożyć skargę do rzecznika praw pacjenta do podlaskiego oddziału NFZ przy ulicy Pałacowej 3.

Pani Anna: Chciałabym skorzystać z pomocy lekarza specjalisty w domu, ponieważ mam trudności z poruszaniem się. Czy jest to możliwe?

- Jeśli taka potrzeba jest uzasadniona stanem zdrowia pacjenta, to lekarz specjalista jest zobowiązany do udzielenia porady w domu.

Białostoczanka: Chciałam uzyskać swoją dokumentację medyczną w przychodni. Lekarz odmówił mi wydania oryginału dokumentów. Czy mam do tego prawo?

- Zgodnie z obowiązującymi przepisami, dokumentacja medyczna udostępniana jest pacjentowi, lub jego przedstawicielowi ustawowemu, do wglądu w zakładzie opieki zdrowotnej lub w postaci wyciągów, odpisów czy kopii. Za udostępnienie dokumentacji w takiej właśnie formie trzeba zapłacić. Wysokość opłaty regulowana jest przepisami prawa. Podsumowując, pacjent ma prawo wglądu w oryginał dokumentacji medycznej tylko w zakładzie opieki zdrowotnej lub może prosić o sporządzenie kopii. Oryginał dokumentu pozostaje jednak w jego przychodni.

Czytelniczka: Moja mama jest obłożnie chora. Wymaga stałej opieki. Chciałabym umieścić ją w zakładzie opieki długoterminowej. Czy w związku z tym mama będzie musiała ponosić jakieś koszty związane z umieszczeniem jej w takim zakładzie?

- W ramach opieki długoterminowej fundusz kontraktuje różne świadczenia. Ze względu na brak szczegółowych informacji co do stanu zdrowia pacjentki, trudno teraz odpowiedzieć, jaka forma pomocy w tym przypadku byłaby najkorzystniejsza. Niemniej pacjenci przebywający w zakładach opiekuńczo-leczniczych i pielęgnacyjno-opiekuńczych ponoszą koszty wyżywienia i zakwaterowania w wysokości regulowanej przepisami prawa. Natomiast pobyt w hospicjum stacjonarnym czy pobyt w oddziałach dla przewlekle chorych jest dla pacjenta nieodpłatna .

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny