Łukasz Konstanty
Martyna Dołęga wywalczyła brązowy medal mistrzostw świata juniorów w podnoszeniu ciężarów, które odbywały się w Guadalajarze. Nasza sztangistka miejsce na podium wywalczyła w kategorii 71 kg.

Udany start Martyny Dołęgi

To pierwszy polski medal mistrzostw świata juniorek od 2008 roku - ostatnią zawodniczką, która stanęła na podium, była Joanna Łochowska, która zajęła drugie miejsce w kategorii 53 kg. Dołęga niemoc przerwała uzyskując 204 kg (93 kg w rwaniu i 111 kg w podrzucie). Nasza zawodniczka do brązowego krążka w dwuboju dorzuciła także mały srebrny medal za rwanie.

- Jestem bardzo szczęśliwy z występu Martyny. Ten cały rok dla niej był ogromnie wyczerpujący. Starty zarówno w zawodach seniorskich jak i juniorskich, robienie formy kilka razy w roku to bardzo trudne. Pamietajmy, Martyna ma dopiero 18 lat i jeszcze wiele startów przed nią - mówił po sukcesie Dawid Fertykowski, trener reprezentacji juniorek (za oficjalną stroną PZPC)

W tej samej kategorii wagowej czwartą lokatę z wynikiem 199 kg zajęła Maria Karolak. Tuż za podium uplasowała się także Małgorzata Myjak (55 kg), która wynikiem 179 kg ustanowiła nowy rekord Polski w kategorii do lat 20. Polka zdobyła także tzw. mały brązowy medal za rwanie (83 kg)

Kiedy kolejne MŚ juniorów w podnoszeniu ciężarów?

Czwartą lokatę w kategorii +108 kg zajął także Igor Osuch. Polak uzyskał wynik 350 kg (158 i 192 kg). W klasyfikacji drużynowej juniorzy zostali sklasyfikowany na szóstej pozycji, z kolei juniorki zajęli siódme miejsce. Zwyciężyli Irańczycy i Meksykanki.

Zawody w Guadalajarze odbywały się w dniach 15-23 listopada. Wzięło w nich udział ponad 300 sportowców z 54 państw, w tym dziesięcioro reprezentantów Polski. Kolejne mistrzostwa świata juniorów w podnoszeniu ciężarów odbędą się w dniach 19-27 września w hiszpańskim Leon.