Marsz Równości w Białymstoku. Arcybiskup Tadeusz Wojda, metropolita białostocki: "Marsz sprzyja dyskryminacji innych" [18.07.2019]

Konrad Karkowski
Konrad Karkowski
20 lipca w Białymstoku ma odbyć się marsz środowisk związanych z LGBT. Wydarzenia wzbudza wiele kontrowersji. Głos w tej sprawie postanowił zabrać również metropolita białostocki - abp Tadeusz Wojda. "Marsz, chociaż zakłada przeciwdziałanie domniemanej dyskryminacji wspomnianych środowisk, w rzeczywistości sprzyja dyskryminacji innych" - czytamy w odezwie do białostoczan.

Metropolita Białostocki w związku z zaplanowanym na 20 lipca br. w Białymstoku marszem środowisk związanych z LGBT wydał odezwę do mieszkańców archidiecezji.

Oto cała treść oświadczenia:

Drodzy Archidiecezjanie,
Na 20 lipca br. zaplanowany jest w Białymstoku marsz środowisk związanych z LGBT (lesbijek, gejów, biseksualistów i transwestytów). Jest to inicjatywa obca naszej podlaskiej ziemi i społeczności, która jest mocno zakorzeniona w Bogu, zatroskana o dobro własnego społeczeństwa, a zwłaszcza dzieci. Jak można się było przekonać w innych polskich miastach, uczestnicy marszu swoją niecenzuralną postawą i strojem dawali gorszący przykład innym, korzystającym z przestrzeni publicznej, a zwłaszcza dzieciom i młodzieży. W czasie tych parad szydzono z wartości chrześcijańskich, profanowano święte symbole, wypowiadano bluźnierstwa przeciw Bogu i wulgaryzmy pod adresem ludzi wierzących. Marsz, chociaż zakłada przeciwdziałanie domniemanej dyskryminacji wspomnianych środowisk, w rzeczywistości sprzyja dyskryminacji innych – tych, których sumienie jest wyczulone na dobro społeczne, chrześcijańskie i obyczajowe, a także jest miejscem obrażania i robienia parodii z treści, które są dla wierzących najwyższą wartością.
Marsz równości w Białymstoku. Magistrat zablokował jedną z kontrmanifestacji. Jej organizatorom zabrakło czterech sekund (wideo)
Wobec takiej postawy mówimy stanowcze „nie” i powtarzamy za kard. Stefanem Wyszyńskim „Non possumus” – nie możemy się na to zgodzić! Nie możemy pozwolić, aby wyśmiewano wartości dla nas najświętsze i bezkarnie obrażano nasze uczucia religijne. Nie bądźmy, wobec tego faktu obojętni! Ewangelia uczy nas szacunku i miłości do każdego człowieka i to staramy się czynić, ale nie godzimy się na szydzenie z naszej wiary i deprawację najmłodszych. Kościół, rodziny chrześcijańskie i środowiska mają prawo do publicznej ochrony dziecka i wyrażania sprzeciwu wobec niebezpieczeństwa demoralizacji najmłodszych, co jest zagwarantowane w art. 72 ust 1 Konstytucji RP. (Rzeczpospolita Polska zapewnia ochronę praw dziecka. Każdy ma prawo żądać od organów władzy publicznej ochrony dziecka przed przemocą, okrucieństwem, wyzyskiem i demoralizacją.)
Marsz równości w Białymstoku. Marcin Sawicki zaprasza na kontrmanifestację: Białystok dla rodziny
Święty Jan Paweł II podczas pielgrzymki do Ojczyzny w 1995 r. przypominał nam, że czas próby polskich sumień trwa. Zajęcie jednoznacznej postawy wobec tego typu inicjatyw jest teraz próbą naszego sumienia. Bardzo proszę wszystkich wiernych, aby podjęli szczególną modlitwę w obronie chrześcijańskiej wizji człowieka, rodziny i najwyższego jej dobra, jakimi są dzieci. Proszę też o ofiarowanie cierpień osób chorych i dobrych postanowień w tej intencji. Informuję, że tego dnia - 20 lipca w archikatedrze białostockiej od 8.45 do 16.00 odbędzie się modlitewne czuwanie w tej intencji. Obok archikatedry o godz. 14.00 planowany jest „Piknik Rodzinny”, który mógłby stać się piękną manifestacją i publicznym świadectwem o naszym pozytywnym, radosnym rozumieniu rodziny opartym na małżeństwie kobiety i mężczyzny, otwartym na przyjęcie i wychowanie dzieci.
Wyrażam wdzięczność wszystkim tym, którzy stają w obronie wartości chrześcijańskich i dobra rodziny.
Z serca wszystkim udzielam błogosławieństwa
Abp Tadeusz Wojda SAC
Metropolita Białostocki

I Marsz Równości w Białymstoku będzie pierwszym tego typu wydarzeniem w historii stolicy Podlasia. Przeciwnicy marszu chcą tego dnia zorganizować blisko 50 kontrmanifestacji.

Dziesięć lat po aferze z logo nowojorskich gejów i lesbijek przez Białystok przejdzie Marsz Równości

Marsz Równości 2019 w Poznaniu. Przemarsz środowisk LGBT+ pr...

Wideo

Komentarze 103

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

c
cryo
2019-07-10T13:53:49 02:00, Gość:

czy ludzie chorzy na raka robia marsze rownosci Tak nie moze byc by promowac cos odrazajacego tak dla mnie to odraza trzeba to leczyc

Do wszystkich zainteresowanych , w tym prawników Pana Prezydenta Truskolaskiego

#32275 [„PiS wziął miliony” - billboardy kampanii PO robią furorę w Internecie [MEMY]. Internauci są bezlitośni!: post #32275] ~Gość~

Gość, dnia 11 Lip 2019 - 11:58 AM, napisał:

Oczywiście, że opiekun, skoro odmówił organizatorom robienie pikniku roidzinnego, a dał pozwolenie dla małp poprzebieranych i umalowanych..... Nie rozumiesz tego cryju tatusiu? to kiepsko z twoją łepetyną. A jak sie podlizujesz do Truskalaskiego hahaha. Jesteś malutki tchórz.

100% prawdy. Truskolaski jest podły."

poranny.pl/marsz-rownosci-w-bialymstoku-arcybiskup-tadeusz-wojda-metropolita-bialostocki-marsz

Gość 2 dni temu, 20:49

Jak rozummiem to jeden i drugi Truskolascy będa 'wiedli' ten marsz pederastów, pedofili,transwestytów i zoofili. Białostoczanie bijcie brawa Truskolaskim, zasłużyli.... ale jaja"

"2019-07-07T19:12:28 02:00, Gość:

Internauci proponują brac w ręce widły i przeganiac zboczeńców"

Gość3 dni temu, 19:14

Ogarnia jedno, wielkie obrzydzenie. Truskolaski to opiekun pederastów, zoofili, transwestytów itd."

artykuł 212 kodeksu karnego, dotyczący zniesławienia.

§ 1. Kto pomawia inną osobę, grupę osób, instytucję, osobę prawną lub jednostkę organizacyjną niemającą osobowości prawnej o takie postępowanie lub właściwości, które mogą poniżyć ją w opinii publicznej lub narazić na utratę zaufania potrzebnego dla danego stanowiska, zawodu lub rodzaju działalności, podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności.

§ 2. Jeżeli sprawca dopuszcza się czynu określonego w § 1 za pomocą środków masowego komunikowania, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

G
Gość

czy ludzie chorzy na raka robia marsze rownosci Tak nie moze byc by promowac cos odrazajacego tak dla mnie to odraza trzeba to leczyc

G
Gość

Szanowny panie Arcybiskupie. Male sprostowanie. Litera T w skrotowcu LGBT oznacza osoby transplciowe a nie transwestytow. Transwestyta jest ktokolwiek, kto lubi sie przebierac w ubrania plci przeciwnej i moze nim byc kazdy, natomiast osoby transplciowe, to osoby, ktorych tozsamosc plciowa jest odmienna od tej, do której zostały przypisane w momencie urodzenia i jest to zjawisko o wiele rzadsze i o wiele bardziej skomplikowane, niz samo przebieranie sie.

G
Gość

Polski kościół to jedna wielka skamielina. Ludzie pazerni na forsę i władzę, łasi na profity i dobre układy z rządem a przy okazji lansują swoje chore średniowieczne wizje świata.

G
Gość

Darmozjad

n
niepatriota

Dzięki takim osobom jak biskup białostocki Polska uważana jest za jeden z najbardziej homofobicznych i ksenofobicznych krajów UE.

Nie wystawia to najlepszego świadectwa polskiemu kościołowi katolickiemu. Podkreślam "polskiego", bo dzisiaj niewiele ma on wspólnego z powszechnym kościołem rzymskokatolickim. O ile papież Franciszek, próbuje dostosować się do wymogów XXI wieku, o tyle polski kościół cofa się do jesieni średniowiecza.

https://kph.org.pl/rainbow-map-2018/

https://www.salon24.pl/u/madonna/944654,katoliku-homoseksualizm-nie-jest-grzechem

G
Gość
2019-07-08T01:10:34 02:00, Rudy Lisek:

Nie interesuje mnie, co tam kto robi we własnym domu czy garażu, ale jeżeli wychodzi na ulice, promuje zboczenia i zgorszenie, to rzeczywiście pełna zgoda, Non Possumus!

2019-07-08T01:20:37 02:00, Gość:

trzeba bylo protestowac 20.06

sa ludzie ktorym ty promujesz zboczenie i zgorszenie

2019-07-08T01:29:55 02:00, Kama:

Co ty zboczeńcu porównujesz? Jesteście mniejszością i wrzodem na dupie społeczeństwa i tak zostanie. Takich jak ty, to trzeba izolować.

stwierdzam a nie porownuje - ze tacy idioci jak ty stanowia wieksze zagrozenie niz LGBT

T
T.

Ciekawe czy Podlaski ONR zrobi zadymę? Tęczowi bd ściągać z całej PL.

G
Gość

Wojda niech się lepiej zajmie księżmi pedofilami z własnej archidiecezji a potem niech zajmie się sumieniami innych. Wszyscy myśleli, że Franciszek przysłał do Białego mądrego gościa, a przysłał idiotę przyjającego ksenofobom rasistom i nacjonalistom...

c
cryo
2019-07-08T06:00:25 02:00, Gość:

Zboczeńców promował Adamowicz, teraz Rabiej z Trzaskowski, i to rozłazi sie na cały kraj. Truskolaski z Adamowicz zrobł wręcz człowieka świętego, to jakaś makabra, ale tak mają już ci z PO. Mam nadzieje, że jesienne wybory pozwolą na wyzwolenie się spod zboczeńców łażących po ulicach i ich opiekunów typu Rabieje, Śmieszki i Truskolascy

nooo Psichooj jaki ty ranny ptaszek ....czyli ty i 3cm Wacek szykujecie się dzisiaj do ponownego amoku? znowu wale będziesz kilkunastoma "ubywatelami" marzącymi o mordowaniu ludzi o odmiennych poglądach?

G
Gość

czy mi się wydaje czy arcybiskup podjudza do świętej wojny?

G
Gość
2019-07-08T01:10:34 02:00, Rudy Lisek:

Nie interesuje mnie, co tam kto robi we własnym domu czy garażu, ale jeżeli wychodzi na ulice, promuje zboczenia i zgorszenie, to rzeczywiście pełna zgoda, Non Possumus!

trzeba bylo protestowac 20.06

sa ludzie ktorym ty promujesz zboczenie i zgorszenie

R
Rudy Lisek

Nie interesuje mnie, co tam kto robi we własnym domu czy garażu, ale jeżeli wychodzi na ulice, promuje zboczenia i zgorszenie, to rzeczywiście pełna zgoda, Non Possumus!

G
Gość
2019-07-07T22:58:34 02:00, Robson:

Rany Julek, co się w tym Białym odpierdziela?! Kto daje pozwolenia dla tych wykolejeńców?!?

2019-07-07T23:17:28 02:00, Gość:

kto daje? kosciol katolicki daje

KKK 2358 Pewna liczba mężczyzn i kobiet przejawia głęboko osadzone skłonności homoseksualne. Skłonność taka, obiektywnie nieuporządkowana, dla większości z nich stanowi trudne doświadczenie. Powinno się traktować te osoby z szacunkiem, współczuciem i delikatnością. Powinno się unikać wobec nich jakichkolwiek oznak niesłusznej dyskryminacji. Osoby te są wezwane do wypełniania woli Bożej w swoim życiu i – jeśli są chrześcijanami – do złączenia z ofiarą krzyża Pana trudności, jakie mogą napotykać z powodu swojej kondycji.

2019-07-07T23:25:34 02:00, Clockwork Orange:

Chyba coś ci się komuszku pomyliło. To lewacko- liberalni działacze dążą do jak najszerszej promocji tego tęczowego wynaturzenia i choroby. Ale nikt w Polsce na to nie pozwoli, NIGDY!

2019-07-07T23:27:46 02:00, Gość:

pozwol ze ci wyjasnie co znaczy KKK

Katechizm Kosciola Katolickiego

nazywasz ich lewakami czy liberalami?

2019-07-07T23:30:52 02:00, Clockwork Orange:

Niczego nie musisz mi tłumaczyć. A ty co, jehowy? To jest ich sposób działania, wyrwać coś z kontekstu i przerobić na swoją modłę. Bardzo dobrze, że Kościół daje im możliwość nawrócenia się i wyrwania z tej choroby, ale oni muszą sami tego chcieć!

http://www.teologia.pl/m_k/kkk1s20.htm

oto link - masz pelne pole do popisu, widac tam caly kontekst

smialo pisz co wyrwalem, co przerobilem

C
Clockwork Orange
2019-07-07T22:58:34 02:00, Robson:

Rany Julek, co się w tym Białym odpierdziela?! Kto daje pozwolenia dla tych wykolejeńców?!?

2019-07-07T23:17:28 02:00, Gość:

kto daje? kosciol katolicki daje

KKK 2358 Pewna liczba mężczyzn i kobiet przejawia głęboko osadzone skłonności homoseksualne. Skłonność taka, obiektywnie nieuporządkowana, dla większości z nich stanowi trudne doświadczenie. Powinno się traktować te osoby z szacunkiem, współczuciem i delikatnością. Powinno się unikać wobec nich jakichkolwiek oznak niesłusznej dyskryminacji. Osoby te są wezwane do wypełniania woli Bożej w swoim życiu i – jeśli są chrześcijanami – do złączenia z ofiarą krzyża Pana trudności, jakie mogą napotykać z powodu swojej kondycji.

2019-07-07T23:25:34 02:00, Clockwork Orange:

Chyba coś ci się komuszku pomyliło. To lewacko- liberalni działacze dążą do jak najszerszej promocji tego tęczowego wynaturzenia i choroby. Ale nikt w Polsce na to nie pozwoli, NIGDY!

2019-07-07T23:27:46 02:00, Gość:

pozwol ze ci wyjasnie co znaczy KKK

Katechizm Kosciola Katolickiego

nazywasz ich lewakami czy liberalami?

Niczego nie musisz mi tłumaczyć. A ty co, jehowy? To jest ich sposób działania, wyrwać coś z kontekstu i przerobić na swoją modłę. Bardzo dobrze, że Kościół daje im możliwość nawrócenia się i wyrwania z tej choroby, ale oni muszą sami tego chcieć!

Dodaj ogłoszenie