MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Marek Kuchciński. „GW”: PiS rozważa dwa warianty dymisji marszałka Sejmu w związku z „rodzinnymi lotami”

Leszek Rudziński
Marek Kuchciński
Marek Kuchciński Przemyslaw Swiderski
PiS rozważa dwa warianty postępowania z marszałkiem Sejmu Markiem Kuchcińskim, po tym jak na jaw wyszła sprawa jego „rodzinnych lotów” rządowym samolotem – informuje „Gazeta Wyborcza”. Jednak w obu wariantach dymisja Kuchcińskiego jest pewna. PO chce aby Najwyższa Izba Kontroli sprawdziła samego Kuchcińskiego i działanie Kancelarii Sejmu.

Sprawa dymisji marszałka Sejmu ma rozstrzygnąć się na piątkowym posiedzeniu Sejmu – wniosek o jego odwołanie złożyli posłowie PO-KO.

Jak donosi dziennik, powołując się na informacje od jednego z posłów PiS, możliwe będą wówczas dwa scenariusze.

Pierwszy z nich mówi o tym, że PiS wstawi się za Markiem Kuchcińskim, a ten mimo to złoży rezygnację ze stanowiska marszałka. Jak wynika z informacji „Wyborczej”, taką opcję rozważa prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Drugi scenariusz zakłada „błyskawiczne” odwołanie Kuchcińskiego. - Nie ma debaty o lotach marszałka, jest tylko informacja o jego następcy - mówi gazecie jeden z posłów PiS. - Gdyby opozycja dokopała się do nowych kompromitujących faktów, np. potwierdziła, że rodzina marszałka latała sama, to co byśmy zrobili? Dlatego sensowne wydaje się, by Kuchciński niby sam podał się do dymisji. Wtedy choć trochę kontrolowalibyśmy sytuację - dodaje parlamentarzysta.

Z informacji dziennika wynika, że Kuchcińskiego miałby na stanowisku obecny wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki, który zdaniem rozmówcy gazety „i tak faktycznie rządzi w Sejmie”.

PO chce kontroli NIK w Kancelarii Sejmu
– Dzisiaj wnosimy do NIK o przeprowadzenie w trybie pilnym kontroli w Kancelarii Sejmu, która dotyczy dwóch ważnych zagadnień, Po pierwsze, legalności, celowości wydatkowych środków na loty marszałka Kuchcińskiego i oczywiście gospodarności, a to się wiąże z celowością wydatkowanych środków na jego loty Warszawa-Rzeszów, Rzeszów-Warszawa. No i druga ważna kwestia, którą musi zbadać w trybie pilnym NIK to kwestia archiwizacji dokumentów w Kancelarii Sejmu – stwierdził na poniedziałkowym briefingu w Sejmie poseł PO Mariusz Witczak.

Jego partyjny kolega Robert Kropiwnicki oznajmił natomiast, że PO zwraca się do minister Agnieszki Kaczmarskiej, szefa Kancelarii Sejmu o „natychmiastowe ujawnienie wszystkich dokumentów związanych z lotami marszałka Kuchcińskiego na trasie Warszawa-Rzeszów, Rzeszów-Warszawa”. - Bo tych lotów było najwięcej – stwierdził Kropiwnicki.

Loty marszałka Kucińskiego

Pod koniec lipca b.r. Radio Zet podało, że marszałek Marek Kuchciński podróżował rządowymi samolotami wspólnie ze swoją rodziną. Od stycznia do lipca 2019 r. miało miejsce sześć lotów samolotu rządowego, kiedy na pokładzie znajdowali się Marek Kuchciński z członkami jego rodziny - w zależności od danego przypadku z córką, synami lub żoną Dorotą Kuchcińską. Ostatecznie okazało się, że loty były aż 23. Wiele z nich odbyło się do miejsca zamieszkania marszałka.

Po ujawnieniu informacji, Kuchciński zdecydował, że pokryje koszty przelotów członków jego rodziny, a pieniądze przekaże na cele charytatywne.

Sprawą uregulowania kwestii lotów czołowych polityków zajęła się Kancelaria Sejmu

Kosztowne loty

Kancelaria Sejmu podkreśla, że loty marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego były „misją oficjalną”. Z tym, że wiele z nich odbywało się w weekendy, z rodziną i do jego rodzinnego Rzeszowa.

Poza tym marszałek Sejmu (jak i posłowie) ma prawo do bezpłatnych biletów na rejsy PLL LOT – kursy z Warszawy do Rzeszowa są codziennie. Darmowe przeloty LOT-em nie dotyczą jednak rodzin parlamentarzystów.

Poza tym każdy lot marszałka Sejmu rządowym samolotem generuje dodatkowe koszty. Jak pisała „Gazeta Wyborcza” weekendowe loty Kuchcińskiego do Rzeszowa odbywały się w trybie „misji oficjalnej o statusie HEAD”. Każdy tego typu lot wymaga m.in. zapasowego samolotu z załogą, zapasowego lotniska oraz postawienia służb w stan gotowości.

Reasumując, nawet jeśli rodzina polityka poniesie koszty przelotu rządowym samolotem według średniej centy biletu lotniczego, to lot taką maszyną zawsze musi mieć status HEAD - a to generuje dodatkowe koszty, których członkowie rodziny polityków nie pokrywają.

Zmiany instrukcji HEAD, które uregulują ewentualne podróże rodzin osób transportowanych wojskowymi statkami powietrznymi zapowiedział szef MON Mariusz Błaszczak. - Nowe przepisy zostaną przyjęte niezwłocznie – napisał na Twitterze.

Według wyliczeń Onetu, blisko sto lotów od marca 2018 r. do maja 2019 r. kosztowało budżet państwa ponad 4 mln zł.

Zniszczone dokumenty

Posłowie Platformy Obywatelskiej dotarli do 400 stron dokumentów dotyczących lotów realizowanych przez Bazę Lotnictwa Transportowego na zlecenie Kancelarii Sejmu.

Okazuje się, że dokumenty lotów marszałka Kuchcińskiego za lata 2016–2017 zostały już zniszczone - ustaliła „Rzeczpospolita”. Te które otrzymali posłowie dotyczą jedynie ostatnich 16 miesięcy. Ale i te dokumenty są niepełne, bo np. tylko trzy loty na ponad sto od marca 2018 do lipca 2019 r. posiadają listy pasażerów.

Zmiana przepisów

Szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk poinformował w ubiegłym tygodniu, że zostało znowelizowane zarządzenie szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów dotyczące podróży krajowych lub zagranicznych - odbywających się w związku z wykonywaniem na rzecz Kancelarii Premiera zadań innych, niż wykonywane w ramach stosunków pracy.

Wyjaśnił, że do przepisów, które regulują wykorzystanie transportu lotniczego wprowadzony został dodatkowy rozdział. - W sytuacji, w której rodziny osób transportowanych w ramach procedury HEAD, czy też rządowym transportem lotniczym przebywałyby na pokładzie statku powietrznego w innej formule, niż skład oficjalnej delegacji, wtedy takie osoby będą ponosiły koszty tej podróży – mówił Dworczyk.

Szef KPRM sprecyzował, że owa odpłatność będzie stanowiła średnią wartość kosztu biletu lotniczego na danej trasie. Koszty podróży ma wyliczać biuro finansów w porozumieniu z biurem dyrektora generalnego.

Dworczyk zapytany został - co z kosztami dotyczącymi zapewnienia bezpieczeństwa członkom rodzin? - Procedura HEAD obowiązuje wyłącznie osobę, której przysługuje ochrona Służby Ochrony Państwa (…) Ochrona nie przysługuje rodzinie, która przebywa na pokładzie statku powietrznego – odpowiedział.

Wcześniej w sprawie interweniował Jarosław Kaczyński. To właśnie on zwrócił się do ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka i szefa KPRM o uregulowanie sprawy służbowych lotów. Podobny apel wystosował do rezydenta Andrzeja Dudy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zmiany w prawie o sprzedaży alkoholu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny