Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Małgorzata Rozenek-Majdan przyjęta przez prezydenta Tadeusza Truskolaskiego. Lobbowała za refundacją in vitro. Białystok jak Betlejem

wal
Małgorzata Rozenek-Majdan spotkała się z prezydentem Białegostoku Tadeuszem Truskolaskim Tematem spotkania była obywatelska inicjatywa ustawodawcza „TAK dla In vitro”
Małgorzata Rozenek-Majdan spotkała się z prezydentem Białegostoku Tadeuszem Truskolaskim Tematem spotkania była obywatelska inicjatywa ustawodawcza „TAK dla In vitro” Wojciech Wojtkielewicz
Jest kolebką leczenia niepłodności w Polsce, wielkim ośrodkiem, który wprowadzał in vitro - mówiła Małgorzata Rozenek-Majdan w Pałacyku Gościnnym. Razem z posłanką Agnieszką Pomaską zostały przyjęte przez prezydenta Tadeusz Truskolaskiego. Lobbowały za poparciem obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej "Tak dla in vitro".

Jej założeniem jest przeznaczenie pieniędzy z budżetu państwa na politykę zdrowotną w obszarze leczenia niepłodności, w tym finansowanie procedur medycznych wspomaganej prokreacji, między innymi metodą in vitro.

Obie panie podkreślały, że niepłodność dotyka ok. 1-1,5 miliona par w Polsce (15-20%). To w Białymstoku 35 lat temu urodziło się pierwsze dziecko dzięki metodzie in vitro.

Czytaj: Między tronem a ołtarzem. Drugie podejście radnych do in vitro

- Mamy wybitne ośrodki medyczne, świetnych lekarzy, skuteczność tej metody w Polsce jest na bardzo wysokim poziomie. Jedynie czego na brakuje, to finansowanie dla polskich rodzin - wymieniała Małgorzat Majdan-Rozenek, prezes fundacji swojego imienia zajmującej się problematyką in vitro. - Dlatego tak ważne jest przywrócenie refundacji in vitro ze środków budżetu państwa.

Pięć krajów w Unii bez refundacji in vitro

Posłanka Agnieszka Pomaska przypomniała, że Polska jest jednym z pięciu krajów, które nie finansują procedury in vitro.

- To bardzo smutna statystyka i chcielibyśmy ją jak najszybciej zmienić - podkreśla przewodnicząca komitetu inicjatywy obywtaelskiej

W najbliższym czasie pod projektem ustawy przywracającej rządowe finansowanie będzie mógł złożyć podpis każdy obywatel.

- Mam nadzieję, że białostoczanie, okażą swoje poparcie, zrozumienie oraz solidarność ze swoimi sąsiadami i poprą obywatelski projekt - podkreśliła Małgorzata Majdan-Rozenek.

In vitro dzieli radę miasta

Z kolei w Białymstoku pilotażowy program in vitro został zgłoszony do Budżetu Obywatelskiego 2023 i w najbliższym czasie okaże się, czy mieszkańcy chcą jego realizacji. Wyniki głosowania na BO2023 poznamy już w poniedziałek (31 października).

Prezydent Tadeusz Truskolaski przyznał wprost, że w mieście nie ma dużego programu samorządowego in vitro, ze względu na układ sił w radzie miasta.

- Z punktu widzenia zwykłej matematyki nie ma na to szans - podkreślił prezydent.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny