Lotto Superliga: Dojlidy Wschodzący Białystok - Dekorglass Działdowo 1:3. Piękna gra młodego Chińczyka to za mało

Yongyin Li walczył wspaniale, ale nie uchronił Dojlid przed porażką
Yongyin Li walczył wspaniale, ale nie uchronił Dojlid przed porażką Anatol Chomicz
Wzmocniony mistrzem świata z 2011 roku – Chińczykiem Chao Zhangiem, Dekorglass Działdowo nie pozwolił Dojlidom Wschodzący Białystok sprawić niespodzianki i pokonał Podlasian 3:1 w meczu a 17. kolejki Lotto Superligi.

Porażka jeszcze bardziej skomplikowała i tak bardzo trudną sytuację naszego zespołu, ale walka o utrzymanie się jeszcze nie jest przegrana.

Spotkanie rozpoczęli dwaj Chińczycy. Reprezentujący Słowację rutyniarz Wang Yang ze strony gości oraz 18-latek Yongyin Li z Dojlid. Była to korzystna dla białostoczan okoliczność, bo gracz Dekorglassu to defensor, a Li słynie z atomowych, kończących ataków.

Pierwszy set to potwierdził. Nasz tenisista co prawda rozpoczął od dwukrotnych uderzeń poza stół, ale potem poprawił celownik i wygrał 11:8.

Po niepowodzeniu w secie otwarcia Wang zmienił taktykę na bardziej ofensywną, szczególnie przy własnym serwisie.A że Chińczyk z Dojlid zaczął też częściej się mylić, to zawodnik gości uzyskał przewagę. Wygrał dwa sety z rzędu, a w czwartej odsłonie prowadził już 9:7, a przy 10:9 miał piłeczkę meczową. Li obronił się w świetnym stylu, a za moment zwyciężył na przewagi. Podniesiony na duchu tenisista Dojlid w decydującej odsłonie górował nad rywalem i zakończył piękny bój już przy pierwszym meczbolu (11:8).

Paweł Płatonow nie grał przeciwko Wangowi źle, ale był bezradny wobec szybkich jak błyskawica ataków byłego mistrza świata. W pierwszym secie Białorusin walczył z całych sił, ale nie umiał wygrać żadnej piłeczki przy podaniu rywala i uległ mu 7:11. Potem przewaga pingpongisty gości była już zdecydowana.

Bardzo ważny był pojedynek Wandżiego z Pawłem Fertikowskim. Kapitan Dojlid zawiódł, grał pasywnie i przegrał wyraźnie. W dwóch pierwszych setach zawodnik gospodarzy zdobywał punkty w zasadzie tylko z pomyłek przeciwnika, sam atakując sporadycznie. Lepiej było w ostatniej partii, kiedy Wandżi objął nawet prowadzenie 6:4. Potem jednak znów karty rozdawał Fertikowski i zamknął nierówny bój.

W tej sytuacji doszło do chińskiego starcia Li z Zhangiem. Młody pingpongista Dojlid nie przestraszył się klasy rywala i walczył z nim jak lew. W drugim secie obronił trzy piłeczki meczowe i ku uciesze białostockich fanów wygrał 12:10. Niestety, w dramatycznej, ostatniej partii Li przegrał na przewagi i mecz się skończył.

Wyniki 17. kolejki
Dojlidy Wschodzący Białystok - Dekorglass Działdowo 1:3.

Yongyin Li - Wang Yang 3:2 (11:7, 8:11, 7:11, 12:10, 11:8).
Paweł Płatonow - Chao Zhang 0:3 (7:11, 5:11, 5:11).
Wang Zeng Yi - Paweł Fertikowski 0:3 (6:11, 6:11, 7:11).
Yongyin Li - Chao Zhang 1:2 (8:11, 12:10, 13:15).

Kolping Frac Jarosław - Dartom Bogoria Grodzisk Mazowiecki 3:2, Morliny Ostróda - Unia-AZS Gdańsk 3:1, Gwiazda Bydgoszcz - Spójnia Warszawa 3:0 (vo), Palmiarnia Zielona Góra - Warta Kostrzyn 3:0, Polonia Bytom - AZS Politechnika Rzeszów 3:1.