Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łatwy polak, trudna matma

(AS)
W Szkole Podstawowej nr 4 sprawdzian pisało 145 uczniów
W Szkole Podstawowej nr 4 sprawdzian pisało 145 uczniów
Uczniowie ostatnich klas szkoły podstawowej pisali swój pierwszy poważny egzamin. Chociaż nie otrzymają z niego stopni i nie będzie on miał żadnego wpływu na promowanie do kolejnych klas, szóstoklasiści podeszli do niego bardzo poważnie. Nauczyciele trzymali kciuki za piszących, bo przecież wyniki z testów będą świadczyły o poziomie nauczania w danej szkole.

W powiecie bielskim do sprawdzianu przystąpiło 875 szóstoklasistów. Głównym motywem trwającego godzinę testu w tym roku był chleb i jego historia. Piszących uważnie pilnowali nauczyciele oraz obserwatorzy z Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej i kuratorium. Ich głównym zadaniem było nie dopuścić do ściągania.

Uczeń musi rozumieć test

Liczba uczniów piszących sprawdzian w powiecie bielskim
Bielsk Podlaski miasto - 446
Bielsk Podlaski gmina - 70
Orla - 41
Boćki - 61
Brańsk - 149
Rudka - 36
Wyszki - 72
W tym: uczniowie z dysleksją - 32
Inne testy rozwiązywali: niedosłyszący - 1, upośledzeni w stopniu lekkim -17

Uczniowie w ubiegłych latach mieli problemy ze zrozumieniem poleceń zawartych w teście. Z tej przyczyny jego autorzy mieli tym razem cały rok na przygotowanie odpowiednich, niesprawiających trudności w zrozumieniu poleceń.
- Najpierw opracowujemy zadania, które rozwiązuje grupa 30-40 uczniów. Na tej podstawie oceniamy poziom trudności. Opracowywane testy poddajemy recenzji nauczycieli i pracowników naukowych. Staramy się ułożyć takie polecenia, które będą zrozumiałe dla wszystkich uczniów, ze wszystkich środowisk - wyjaśnia Helena Sutyniec, dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży.

Pora wybrać gimnazjum

Szóstoklasiści ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Bielsku Podlaskim zgodnie twierdzą, ze test nie był trudny. Po zdaniu prac z ulgą mówią, że nie ma czego się bać. "Łatwy polak, gorzej z matmą" - tak najczęściej oceniają test.
A po sprawdzianie, czas na relaks. Uczniowie z klasy VI e: Oksana Ryżyk, Iza Kaliszewicz, Agata Łojewska, Ofelia Awagyana i Adrian Gołaszewicz uczcili w pizzerii zakończenie sprawdzianu, konsultując przy okazji swoje odpowiedzi. Test mają już za sobą. Przed nimi zakończenie podstawówki i wybór gimnazjum. Wszyscy wybierają się do sąsiedniego Gimnazjum Nr 2 w Bielsku Podlaskim.

* * * Wiedza na punkty * * *

Sprawdzian szóstoklasistów został wprowadzony trzy lata temu. Ma za zadanie sprawdzić pięć podstawowych umiejętności: czytania, pisania, rozumowania, wykorzystywania wiedzy w praktyce i korzystanie z informacji.
Na Podlasiu zdawało go 18,8 tys. uczniów w 492 szkołach. Wszyscy mieli do rozwiązania taki sam test z zestawem różnych zadań bez podziału na przedmioty. Prace były oznaczone kodem.
Teraz sprawdzą je niezależni egzaminatorzy zgodnie z jednolitymi kryteriami w całym kraju. Wyniki będą w połowie maja i zostaną podane w punktach, a nie w stopniach. W ten sposób uczeń nawet z najmniejszej miejscowości, jeśli otrzyma taką samą ilość punktów, co z dużej renomowanej szkoły będzie wiedział, że na tyle umie.
Nie ma czegoś takiego, jak zaliczenie bądź niezaliczenie sprawdzianu. Wynik każdy będzie miał wpisany na świadectwie, ale nie będzie miał on wpływu na ukończenie szkoły podstawowej. Natomiast pisać sprawdzian muszą wszyscy, bo inaczej nie zostaną przyjęci do gimnazjum i muszą powtarzać szóstą klasę.
Ci, co nie mogli przyjść na egzamin 1 kwietnia i mieli usprawiedliwienie, będą zdawać test 15 czerwca.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny