MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Lasy i parki otwarte. Rząd łagodzi restrykcje w związku z epidemią koronawirusa. Czy trzeba nosić maseczkę na spacerze w lesie? [20.04.2020]

td
Od poniedziałku 20 kwietnia 2020 znów możemy wybrać się na spacer do lasu, lub parku
Od poniedziałku 20 kwietnia 2020 znów możemy wybrać się na spacer do lasu, lub parku Wojciech Wojtkielewicz
Od poniedziałku 20 kwietnia br. znów można swobodnie odwiedzać lasy, także te znajdujące się w zarządzie Lasów Państwowych. W lesie nie ma obowiązku używania maseczki lub zakrywania ust i nosa w inny sposób.

Lasy i parki otwarte od poniedziałku 20 kwietnia. Rząd zniósł restrykcje

Nowe rozporządzenie z 19 kwietnia 2020 roku znosi obowiązujący wcześniej zakaz korzystania z terenów leśnych pełniących funkcje publiczne, w tym państwowych lasów i parków narodowych.

Jedyny wyjątek dotyczy obiektów leśnej infrastruktury turystycznej, takich jak:

  • wiaty,
  • miejsca biwakowe,
  • leśne siłownie,
  • place zabaw,
  • wieże lub tarasy widokowe

Z nich nadal nie można korzystać.

Wyłączone z użytkowania obiekty będą odpowiednio oznaczone przez leśników taśmą lub w inny sposób, ale niezależnie od tego trzeba stosować się do generalnego zakazu korzystania z takich miejsc i urządzeń. Otwarte i dostępne będę natomiast leśne parkingi i miejsca postojowe.

Lasy i parki otwarte. Czy trzeba nosić maseczkę?

O ile po samym lesie możemy spacerować bez maseczki, to musimy jej użyć przebywając na leśnym parkingu lub miejscu postojowym. Podobnie, nadal obowiązuje przepis o zakrywaniu nosa i ust podczas spaceru w parku.

Lasy Państwowe wprowadziły tymczasowy zakaz wstępu do lasów na terenie całego kraju [ZDJĘCIA]

- Pamiętajmy, że nadal obowiązują ogólne zalecenia i ograniczenia dotyczące przemieszczania się w czasie epidemii koronawirusa, także w lesie. Powinniśmy zachowywać odpowiednie odstępy od innych osób, unikać grupowania się – informuje minister środowiska Michał Woś.

Ministerstwo Środowiska nadmienia, że nadal obowiązuje zakaz grupowania się i obowiązek utrzymania bezpiecznego odstępu.

Lasy i parki otwarte. Jest susza, ale nie ma okresowego zakazu wstępu

Wybierając się na łono natury, trzeba pamiętać o dużym zagrożeniu pożarowym - w lasach jest bardzo sucho. To efekt łagodnej zimy oraz braku deszczu wiosną. Prognozy pogody na najbliższe tygodnie również nie nastrajają optymistycznie.

Obecnie w żadnym z 430 nadleśnictw Lasów Państwowych nie ma okresowego zakazu wstępu do lasu ze względu na duże zagrożenie pożarowe. Sam fakt, że dane nadleśnictwo znajduje się w prognozowanej strefie „czerwonej”, nie przesądza o konieczności wprowadzenia takiego zakazu. Zgodnie z art. 26 ust. 3 ustawy o lasach, o tym samodzielnie decyduje nadleśniczy, najlepiej znający lokalne warunki.

Rząd znosi pierwsze obostrzenia związane z koronawirusem. Zobacz, co się zmieni!

Obligatoryjnie powinien on wprowadzić okresowy zakaz wstępu do lasu z powodu zagrożenia pożarowego, gdy w danej okolicy wilgotność ściółki mierzona o godz. 9.00 rano przez pięć kolejnych dni wynosi mniej niż 10 proc. W praktyce są to rzadkie sytuacje ze względu na zmieniające się dynamicznie warunki pogodowe.

Mimo to przy obecnej suszy nie można tego wykluczyć. Dlatego dla własnego bezpieczeństwa trzeba sprawdzać aktualizowane codziennie rano i po południu mapy prognozowanego zagrożenia pożarowego w lasach oraz ewentualnych okresowych zakazów wstępu do lasu. Można je znaleźć na stronie Lasów Państwowych oraz na stronie Banku Danych o Lasach i w mobilnej aplikacji mBDL.

Lasy i parki otwarte. Jak trzeba się zachować?

Lasy Państwowe rekomendują zasady, jakie trzeba zachować podczas spaceru w lesie w dobie epidemii koronawirusa. Zapoznaj się i przestrzegaj wytycznych, by pozostać zdrowym (kliknij w zdjęcie główne lub przycisk galeria, by powiększyć).

Lasy i parki otwarte. Rząd łagodzi restrykcje w związku z epidemią koronawirusa. Czy trzeba nosić maseczkę na spacerze w lesie? [20.04.2020]

ZOBACZ TEŻ:Białystok. Zamknięte Planty i Akcent Zoo. Las Zwierzyniecki na razie otwarty [ZDJĘCIA]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny