MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kwota nadpłaty PIT za 2023 r. - jak szybko Urząd Skarbowy ją odda? Wiemy, kiedy należy spodziewać się przelewu lub listonosza

Mikołaj Wójtowicz
Mikołaj Wójtowicz
Aby zwrotu nadpłaty otrzymać na rachunek bankowy – trzeba wcześniej zgłosić jego numer do organu podatkowego. Nie jest to konieczne, jeżeli rachunek wskazany we wcześniejszych latach nadal jest aktualny.
Aby zwrotu nadpłaty otrzymać na rachunek bankowy – trzeba wcześniej zgłosić jego numer do organu podatkowego. Nie jest to konieczne, jeżeli rachunek wskazany we wcześniejszych latach nadal jest aktualny. Adam Jastrzębowski / Głos Wielkopolski / Polska Press
Zwrot kwoty nadpłaty podatku PIT w 2024 r. może nastąpić w przeciągu 3 miesięcy, 45 lub 10 dni od momentu złożenia zeznania podatkowego za 2023 r. Od czego to zależy, jak szybko otrzymamy pieniądze z administracji skarbowej i w jaki sposób możemy je odebrać? Może to być przelew na konto bankowe, przekaz pocztowy, który przyniesie listonosz do domu lub do placówki pocztowej. Pieniądze można również podjąć w kasie urzędu skarbowego. Co zrobić, żeby mieć pewność, że dostaniemy nasze środki finansowe?

Spis treści

Co trzeba zrobić, aby otrzymać zwrot nadpłaty podatku PIT?

Aby zwrotu nadpłaty otrzymać na rachunek bankowy – trzeba wcześniej zgłosić jego numer do organu podatkowego. Nie jest to konieczne, jeżeli rachunek wskazany we wcześniejszych latach nadal jest aktualny.

Gdy numeru jeszcze nie zgłaszaliśmy lub ten jest już nieaktualny - wystarczy go wskazać w aktualnie składanym zeznaniu rocznym. Jeżeli zeznanie zostało już złożone – możemy przesłać aktualizację z obecnymi danymi konta bankowego.

Jeżeli nie zgłosimy numeru rachunku bankowegonadpłatę przyniesie do domu listonosz. Zostanie jednak pomniejszona o koszt przekazu pocztowego. To opłata, którą pobiera dla siebie Poczta Polska.

Jeżeli wysokość nadpłaty nie przekracza dwukrotnie kosztów upomnienia w postępowaniu egzekucyjnym, a nie wskazałeś rachunku, na który ma zostać zwrócona, to podlega ona zwrotowi w kasie – podje rządowa strona podatki.gov.pl.

Zwrot można również odebrać w kasie urzędu skarbowego. Aby jednak skorzystać z tej możliwości – trzeba poinformować o tym w składanym zeznaniu podatkowym.

Jeżeli podamy swoje dane kontaktowe, takie jak

  • numer telefonu,
  • adres e-mail

urząd łatwiej się z nami skontaktuje.

Zwrot PIT-u w 2024 r. Jak długo trzeba będzie czekać?

Jak szybko urzędy skarbowe zwracają nadpłatę podatku? Jeżeli rozliczaliśmy się przy pomocy papierowego formularza – administracja skarbowa ma 3 miesiące na zwrot podatku. Czas ten liczy się od dnia następującego po dniu złożenia deklaracji.

Jeżeli PIT został złożony w formie dokumentu elektronicznego za pośrednictwem usługi Twój e-PIT lub przez e-Deklaracje (a taka możliwość będzie od 15 lutego) - urząd będzie mieć na zwrócenie pieniędzy 45 dni.

Posiadanie Karty Dużej Rodziny skraca czas zwrotu do 30 dni.

Mimo to w ubiegłym roku niektórzy podatnicy otrzymywali swoje pieniądze już w ciągu 10 dni. To dzięki automatyzacji większości zeznań składanych w usłudze Twój e-PIT.

Oczekując na zwrot nadpłaty możesz sprawdzić jej status logując się do e-Urzędu Skarbowego. Dostępna tam usługa „Zwroty podatków” umożliwia samodzielne uzyskać informację o statusie zwrotu, dacie dokonania zwrotu czy zaliczeniu nadpłaty na inne zobowiązania podatkowe – dowiadujemy się z oficjalnej, rządowej strony podatki.gov.pl.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kwota nadpłaty PIT za 2023 r. - jak szybko Urząd Skarbowy ją odda? Wiemy, kiedy należy spodziewać się przelewu lub listonosza - Strefa Biznesu

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny