Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ks. Jan Skrzeczkowski - duchowny, harcerz, żołnierz

Marian Olechnowicz
Łysina księdza prefekta Jana Skrzeczkowskiego mocno kontrastowała z jego dużymi przenikliwymi oczami i… czarną sutanną
Łysina księdza prefekta Jana Skrzeczkowskiego mocno kontrastowała z jego dużymi przenikliwymi oczami i… czarną sutanną
Przed wojną był katechetą w łapskiej szkole powszechnej. Za udział w powstaniu warszawskim dostał Virtuti Militarii. Po wojnie był proboszczem w Łapach.

Ksiądz Jan Skrzeczkowski urodził się w 1901 roku w Mokrym Lesie niedaleko Ostrowi Mazowieckiej.

Polska - Rosja - Polska

Po ukończeniu trzech klas szkoły powszechnej w Wąsewie złożył egzamin wstępny i uczęszczał do gimnazjum właśnie w Ostrowi. Wtedy to poznał Witolda Pileckiego, w latach wojny bohaterskiego żołnierza Polski podziemnej. Byli przecież rówieśnikami.

Podczas I wojny światowej został ewakuowany z całą rodzina do Rosji. Tam Jan kontynuował naukę w gimnazjum w Rostowie nad Donem. Po powrocie do Polski uczył się w Łomży, gdzie wreszcie zdobył średnie wykształcenie.

Zaraz po maturze Jan Skrzeczkowski wstąpił do Seminarium Duchownego w Łomży i w 1925 roku otrzymał święcenia kapłańskie.

W 1930 roku trafił do Łap, gdzie został wikariuszem parafii i prefektem w miejscowej szkole powszechnej.

Ksiądz i harcerz

Natychmiast zaprzyjaźnił się z Leonardem Babińskim, założycielem harcerstwa w Łapach. I pewnie dlatego poważnie zaangażował się w pracę w Związku Harcerstwa Polskiego. Nie dziwi więc, że na wielu zachowanych fotografiach z tamtego okresu widnieje na jego sutannie krzyż ZHP.

- Był wspaniałym organizatorem harcerskich ognisk i biwaków - wspominał po latach druh Hieronim Dziemianowicz. - Zachęcał do wspólnego śpiewania harcerskich piosenek. Uczył patriotyzmu. I to co zaszczepił w nas ksiądz Jan, przetrwało do końca naszych dni - mówił najstarszy łapski harcerz.

W 1937 roku ksiądz Jan Skrzeczkowski wyjechał z Łap. Wielu mieszkańców naszego miasta ze starszego pokolenia zapamiętało go jako niewysokiego, drobnej budowy, całkowicie łysego, ale zawsze uśmiechniętego człowieka.

Powstaniec w sutannie

W czasie wojny był ksiądz Jan kapelanem ZWZ - AK diecezji łomżyńskiej, duchownym aktywnie związanym z Armią Krajową. Miał pseudonimy "Jawor" i "Kotwicz".

Ksiądz Skrzeczkowski był również uczestnikiem Powstania Warszawskiego. Za bohaterską postawę został odznaczony Krzyżem Virtuti Militari i dwukrotnie Krzyżem Walecznych. Otrzymał też Srebrny Krzyż Zasługi.

W 1956 roku, kiedy zmarł ksiądz Henryk Bagiński, biskup łomżyński mianował księdza Jana proboszczem parafii św. Piotra i Pawła w Łapach. Tę posługę ksiądz Jan pełnił aż do 1973 roku, kiedy to przeszedł na emeryturę. Zmarł rok później.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny