Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Krzysztof Czyżewski

Redakcja

O Krzysztofie Czyżewskim pisały już chyba wszystkie gazety, nie tylko polskie. "The New York Times" napisał na przykład tak: "Ani Krzysztof Czyżewski, ani nikt spośród tych, którzy wraz z nim zawitali do Sejn, nie jest Żydem. Ale to, co ich interesuje, czyli odkrywanie kolorytu narodów i społeczności pogranicza, jest niezwykle trudne: przeszłość tego wyjątkowego miejsca, gdzie Polacy, Litwini, Żydzi, Ukraińcy, Białorusini i Cyganie żyli razem od wieków, przeważnie w zgodzie, ale nie zawsze".
Urodził się w Poznaniu. Za komuny pracował m.in. w ośrodku kultury, zajmował się też teatrem alternatywnym. Do Sejn trafił właściwie przypadkiem na początku lat dziewięćdziesiątych wraz z grupą przyjaciół. Miejskie władze zastanawiały się, co zrobić z kilkoma pustymi budynkami. Czyżewski miał pomysł, jak je zagospodarować.
Wkrótce powstała Fundacja "Pogranicze" oraz Ośrodek "Pogranicze - sztuk, kultur, narodów". O działalności ośrodka, w ramach które powstały m.in. Centrum Dokumentacji Kultur Pogranicza, Klasa Dziedzictwa Kulturowego, Dziecięca Pracownia Kronik Sejneńskich, Muzeum Sejneńskie, galerie zaczęło być głośno w całym kraju. Czyżewski, jak napisała jedna z gazet "schludny, skromny intelektualista, który chodząc, skubie swoją brodę", stał się znanym i cenionym przedstawicielem polskich elit. Jego zasługi docenione zostały m.in. przez Jerzego Giedroycia, który przyznał szefowi "Pogranicza" prestiżową nagrodę paryskiej "Kultury".
O sejneńskiej fundacji zrobiło się też głośno na całym świecie z okazji ukazania się książki Tomasza Grossa "Sąsiedzi". Bo to "Pogranicze" wydało pierwszy nakład kontrowersyjnej publikacji opisującej mord Żydów w Jedwabnem. W obszernym wywiadzie w "Porannym" Czyżewski odpierał zarzuty, że to niepotrzebne rozdrapywanie dawno zagojonych ran i że publikacja nie spełnia kryteriów pozycji naukowej.
- Krzysztof jest mi szczególnie drogi - mówił o Czyżewskim Czesław Miłosz. - Ja zawsze byłem człowiekiem wielu kultur. Uważam, że jest osobą niezwykle ludzką, otwartą, tolerancyjną i pełną szacunku dla różnych tradycji, wyznań i języków.
W Sejnach o działalności Czyżewskiego krążą różne opinie. Jedni uważają, że to dzięki niemu miasteczko znane jest dzisiaj w całej Polsce. Inni - wypominają "niezrozumiałe projekty" i sztuczne reanimowanie społeczności żydowskiej, o której wszyscy już dawno zapomnieli. Podczas niedawnej sesji sejneńskich radnych mowa była m.in. o roszczeniach Gminy Żydowskiej, która domaga się zwrotu aż kilkunastu nieruchomości. Czyżewski skomentował to, jako niezrozumiałe żądania, nie służące pojednaniu między oboma narodami.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny