Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kręci mnie bezpieczeństwo - policyjna akcja poświęcona rowerzystom w Białymstoku (zdjęcia)

(ren)
Na terenie Podlasia zainaugurowano akcję Komendy Głównej Policji poświęconą bezpieczeństwu rowerzystów pod hasłem: „Kręci mnie bezpieczeństwo”. Inauguracja wojewódzka obyła się w Białymstoku na Rynku Kościuszki i została połączona z festynem „Motoserce”.
Na terenie Podlasia zainaugurowano akcję Komendy Głównej Policji poświęconą bezpieczeństwu rowerzystów pod hasłem: „Kręci mnie bezpieczeństwo”. Inauguracja wojewódzka obyła się w Białymstoku na Rynku Kościuszki i została połączona z festynem „Motoserce”. KWP Białystok
Podlaska inauguracja akcji Komendy Głównej Policji poświęconą bezpieczeństwu rowerzystów pod hasłem „Kręci mnie bezpieczeństwo” obyła się dzisiaj w Białymstoku na Rynku Kościuszki i została połączona z festynem „Motoserce”.

Dzisiaj na Rynku Kościuszki w Białymstoku policjanci z drogówki i prewencji zainaugurowali akcję Komendy Głównej Policji pod hasłem „Kręci mnie bezpieczeństwo” poświęconą rowerzystom. Inicjatywę połączono z festynem „Motoserce 2017”.

Zobacz: Motoserce 2017. Parada motocykli przejechała ulicami miasta (zdjęcia, wideo)

Mundurowi przygotowali specjalne stoisko poświęcone bezpieczeństwu w ruchu drogowym, na którym oprócz porad, konkursów, możliwości znakowania rowerów nie zabrakło także kwestii związanych z Krajową Mapą Zagrożeń Bezpieczeństwa.

To nie wszystko. Przedstawiciele Sekcji Doboru i Doskonalenia Zawodowego Wydziału Kadr i Szkolenia Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku służyli swoja pomocą potencjalnym kandydatom, którzy chcieliby ubiegać się o przyjęcie do policyjnej formacji.

Funkcjonariusze zaprezentowali również sprzęt będący na wyposażeniu policjantów pionu ruchu drogowego. Wszystko po to, aby zwrócić uwagę mieszkańcom na zagadnienia związane z bezpieczną jazdą na rowerze. Praktyka policyjna wskazuje bowiem, że znajomość przepisów i ich przestrzeganie nie są najmocniejszą stroną wśród tej grupy uczestników ruchu drogowego.

Funkcjonariusze przypominają najważniejsze zasady i przepisy dotyczące poruszania się po drogach rowerzystów

Rowerzysta w świetle „Kodeksu drogowego” to kierujący, i tak jak każdy uczestnik ruchu drogowego zobowiązany jest do przestrzegania przepisów, stosowania się do znaków i sygnałów drogowych, poleceń i sygnałów osoby uprawnionej do kierowania ruchem lub do kontroli ruchu drogowego. W przypadku naruszenia tych przepisów odpowiada na ogólnych zasadach i może być na niego nałożona grzywna w postaci mandatu karnego lub w postępowaniu przed sądem.

Do najczęstszych wykroczeń popełnianych przez kierujących rowerami należą:

- nieudzielenie pierwszeństwa przejazdu,

- przejeżdżanie przejść dla pieszych,

- nieprawidłowe wyprzedzanie,

- nieprawidłowe skręcanie,

- wjazd na skrzyżowanie na czerwonym świetle.

Działania prowadzone przez Policję nie ograniczają się jedynie do karania. Rowerzyści są informowani o przepisach ruchu drogowego i zagrożeniach wynikających z niestosowania się do prawa. Podczas codziennej służby policjanci uświadamiają kierujących jednośladami, jak ważną rolę w ich bezpieczeństwie odgrywają elementy odblaskowe i kaski ochronne. Funkcjonariusze cyklicznie uczestniczą także w imprezach promujących bezpieczeństwo rowerzystów oraz w akcjach prewencyjnych organizowanych na terenie szkół i przedszkoli.

Pamiętajmy, że rozpoczęcie sezonu rowerowego powinno zacząć się od przygotowania jednośladu do jazdy. Stan techniczny pojazdu ma duże znaczenie dla bezpieczeństwa zarówno kierującego nim, jak i innych użytkowników dróg. To również dobry moment na sprawdzenie, czy obowiązkowe wyposażenie jest sprawne i „na miejscu” czyli:

- co najmniej jeden sprawny hamulec,

- dzwonek lub sygnał dźwiękowy o nieprzeraźliwym dźwięku,

- z przodu światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej – może być migające,

- z tyłu światło pozycyjne barwy czerwonej – może być migające oraz światło odblaskowe barwy czerwonej – o kształcie innym niż trójkąt.

Rowerzyści muszą pamiętać o przestrzeganiu przepisów „Kodeksu drogowego”. Dziecko, które nie ukończyło 10 lat może poruszać się po drodze jedynie pod opieką osoby dorosłej i jest wówczas traktowane jak osoba piesza. Natomiast po ukończeniu 10 roku życia może jeździć rowerem po drogach po uzyskaniu „pierwszego prawa jazdy” czyli karty rowerowej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny