MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Koszt budowy domu 2019: Kosztorys, wycena, kalkulator. Ile kosztuje budowa domu?

(d)
Na koszt budowy domu składają się m.in. rosnące koszty usług budowlanych. W porównaniu do ubiegłego roku, ceny usług murarskich były o 11 proc. wyższe, a wykonanie ocieplenia i elewacji budynku kosztowało nas aż o 15 proc. więcej niż w 2018 roku. Podobnie było w przypadku cen usług hydraulicznych – w 2018 roku zapłaciliśmy za nie nawet do 30 proc. więcej niż w poprzednim roku.
Na koszt budowy domu składają się m.in. rosnące koszty usług budowlanych. W porównaniu do ubiegłego roku, ceny usług murarskich były o 11 proc. wyższe, a wykonanie ocieplenia i elewacji budynku kosztowało nas aż o 15 proc. więcej niż w 2018 roku. Podobnie było w przypadku cen usług hydraulicznych – w 2018 roku zapłaciliśmy za nie nawet do 30 proc. więcej niż w poprzednim roku. Archiwum
Oto koszt budowy domu w 2019 roku. Niestety, ceny w 2018 r. znacznie wzrosły. Dlatego też każdy, kto zechce budować dom, będzie musiał wyłożyć więcej niż przed rokiem. Bowiem miniony rok zapisał się wzrostem cen w branży budowlanej, brakiem pracowników i wzrostem cen materiałów budowlanych. To przełożyło się na koszty wybudowania domu jednorodzinnego w 2019 roku. Rzeczywiste ceny budowy domu wzrosły średnio o 8.3-9.3 proc. rok do roku. Co to oznacza dla przeciętnego Kowalskiego? A tyle, że mając średnie wynagrodzenie musi pracować na wymarzony dom ok. 6 miesięcy dłużej.

Koszt budowy domu w 2019 roku na pewno będzie wyższy niż do tej pory. Dom to marzenie tych, którzy doceniają bliskość przyrody, przestrzeń, piękny taras i intymność. Jednak wbrew powszechnej opinii, koszt budowy domu za miastem może być porównywalny z zakupem lokalu w centrum.

Cena domu zależna jest od wielu czynników – metrażu, założeń projektowych, sposobu organizacji prac budowlanych, cen materiałów. Serwis Kalkulatory Budowlane sprawdził, jak zmieniły się te koszty w ostatnim roku. Z przeprowadzonych analiz wynika, że w 2018 roku rzeczywiste ceny budowy domu wzrosły średnio o 8.3-9.3 proc. rok do roku.

Rosnące koszty budowy domu – z czego wynikają

Na wyższe ceny na rynku budowlanym ma wpływ kilka czynników, w tym duży popyt na mieszkania, za którym starają się nadążać deweloperzy. Rynek deweloperski intensywnie się rozwija, czego efektem jest rekordowa ilość mieszkań oddanych do użytku.

Pod koniec 2018 roku koszty budowy domu jednorodzinnego były o 8-9 proc. wyższe niż w roku poprzednim. Na przykład na początku 2018 roku koszt budowy parterowego domu o powierzchni 100 mkw. wynosił ok. 2310 zł/mkw. netto, podczas gdy na progu 2019 jest to już 2530 zł netto.

W I połowie 2019 roku eksperci spodziewają się kolejnych, szybkich wzrostów cen, zwłaszcza kosztów pracy. Jeżeli nie nastąpi oczekiwane przegrzanie rynku,
W I połowie 2019 roku eksperci spodziewają się kolejnych, szybkich wzrostów cen, zwłaszcza kosztów pracy. Jeżeli nie nastąpi oczekiwane przegrzanie rynku, na koniec 2019 roku można oczekiwać podobnego wzrostu cen, jak w 2018 roku. Przypomnijmy, że średnia cena budowy nieruchomości rośnie corocznie o około 9 proc. SEKOCENBUD

Dlaczego tak się dzieje? Na cenę budowy domu składają się m.in. rosnące koszty usług budowlanych. W porównaniu do ubiegłego roku, ceny usług murarskich były o 11 proc. wyższe, a wykonanie ocieplenia i elewacji budynku kosztowało nas aż o 15 proc. więcej niż w 2018 roku. Podobnie było w przypadku cen usług hydraulicznych – w 2018 roku zapłaciliśmy za nie nawet do 30 proc. więcej niż w poprzednim roku.

W Polsce ostateczny koszt domu za 1 mkw. kształtują również ceny materiałów budowlanych. Okazuje się, że jest to przede wszystkim związane z przepisami prawa budowlanego, które w praktyce wymuszają na inwestorach wykorzystanie lepszych i droższych materiałów budowlanych podczas ocieplenia budynku, okien i ogrzewania. W efekcie wprowadzenie zmian stało się przyczyną wzrostu cen okien o ok. 15 proc. i materiałów do ocieplenia o ok. 20 proc. Wyższe ceny odczują również osoby, które chcą wyposażyć kotłownię w nowoczesne źródło ciepła – Kalkulatory Budowlane sugerują koszty wyższe nawet o 10 proc.

Założenia do kosztorysu budowy domu

Eksperci serwisu Kalkulatory Budowlane sporządzili wycenę budowy domów jednorodzinnych. Do obliczeń przyjęto średnie ceny netto z początku roku 2019 (VAT na roboty budowlane wynosi w większości przypadków 8 proc. dla klientów indywidualnych i 23 proc. dla klientów biznesowych). Założono, że budowa domu odbędzie się systemem gospodarczym, ale bez samodzielnego, bezpośredniego wkładu pracy w budowę. Wszystkie prace zlecane są profesjonalnym firmom, ale nie ma jednej firmy, z którą się rozliczymy, jak przy systemie zleconym. Całkowity koszt budowy domu oszacowano do stanu deweloperskiego, co oznacza, że dom będzie posiadał:

 • zamkniętą bryłę budynku (stan surowy zamknięty)
 • okna, drzwi wejściowe, bramę
 • elewację i ocieplenie
 • komplet instalacji wewnętrznych (elektryczne, wodno-kanalizacyjne, grzewcze), tynki, posadzki i parapety.

Kosztorys budowy domu zaś nie uwzględnia m.in.:

 • zakupu działki budowlanej,
 • uzbrojenia działki budowlanej (nie uwzględniamy kosztów zakupu działki i podciągnięcia mediów – można kupić w pełni uzbrojoną działkę na wsi za 50 000 zł, jak również nieuzbrojoną za milion złotych w dużym mieście - przy tak dużym rozstrzale jakiekolwiek szacunki nie mają sensu),
 • zakupu projektu domu (można kupić gotowy projekt za 1500 zł jak tez wykonać indywidualny za 5-10 tys. zł)
 • wykończenia domu do stanu pod klucz i jego wyposażenia - jednego zadowolą panele podłogowe za 20 zł/mkw., drugi nie zejdzie poniżej podłogi z drewna egzotycznego po 300 zł/mkw.

Kalkulatory Budowlane opracowały trzy kosztorysy budowy domu – o powierzchni 100, 140 oraz 200 mkw. My prezentujemy koszty budowy domu o powierzchni 140 mkw. (dom z piętrem, 2-poziomy po 70 mkw., bez piwnicy).

Ile kosztuje budowa małego domu 106m2?

Koszty budowy domu jednorodzinnego o pow. 140 mkw. – stan surowy zamknięty

Modelowy dom z poddaszem użytkowym będzie miał 140 mkw. To najpopularniejszy rozmiar domu, wybierany przez polskich inwestorów. Zarówno parter, jak i poddasze użytkowe będą miały po 70 mkw. (powierzchnia użytkowa poddasza będzie nieco niższa z uwagi na spady). Koszt budowy domu o takich parametrach będą następujące:

 • fundamenty – szacunkowy koszt fundamentów to 20 700 zł – założenia identyczne jak w przypadku domu 100 mkw., ale z uwzględnieniem innych wymiarów budynku (2 poziomy po 70 mkw.). Przypominamy, że fundamenty w tym domu są mniejsze o 30 mkw. niż w przypadku domu parterowego 100 mkw.
 • ściany nośne – 19 500 zł – analogicznie do domu 100 mkw.
 • ściany działowe z betonu komórkowego – 7 000 zł
 • kominy i wentylacja – 7 000 zł.
 • stropy – 40 100 zł – w tym przypadku niezbędne będzie uwzględnienie w kosztorysie dwóch stropów. Ten pomiędzy parterem a poddaszem powinien być bardziej wytrzymały – na przykład strop gęstożebrowy teriva – 70 mkw. (realny koszt to 22,5 tys. zł za materiały (z uwzględnieniem elementów konstrukcyjnych budynku takich jak podciągi, słupy czy wieńce w poziomie stropu) i 3,1 tys. za montaż). Z kolei strop nad poddaszem użytkowym może być drewniany – z uwagi na skosy poddasza jego powierzchnia wyniesie tylko 50 mkw. a koszt stropu drewnianego zamknie się w kwocie 14,5 tys. zł z robocizną.
 • schody żelbetowe – 2900 zł za schody zajmujące powierzchnię 7,4 mkw. – koszt uwzględnia zarówno niezbędne materiały (beton C 20/25, 15 kg zbrojenia na metr kwadratowy konstrukcji wraz z szalunkiem) jak i wynagrodzenie firmy budowlanej, która wykona dla nas schody
 • balkon – balkon o powierzchni 5 mkw. to dodatkowy koszt na poziomie ok. 6300 zł. W tej cenie uwzględniamy wszystkie potrzebne do poniesienia koszty – wykonanie płyty balkonowej (grubość 15 cm, beton C 20/25, 15 kg zbrojenia na mkw. konstrukcji), dodatkowa elewacja, wykonanie posadzki na balkonie oraz balustrada stalowa o długości 6 mb (warto dodać, że tania balustrada stanowi ponad połowę wydatków – 2500 zł)
 • dach – 44 500 zł za kompletny dach o powierzchni 105 mkw. – założenia dokładnie takie same, jak w przypadku domu parterowego (dachówka ceramiczna, membrana, rynny PCV, docieplenie wełną mineralną (uwzględniając skosy – powierzchnia do docieplenia wyniesie ok. 98 mkw.) plus 4 okna dachowe wraz z montażem
 • stolarka zewnętrzna – 27 400 zł – cena drzwi wejściowych oraz bramy garażowej nie ulega zmianie w stosunku do domu 100 mkw., niezbędny jest natomiast montaż większej liczby okien – za 28 mkw. okien drewnianych płacimy z montażem ok. 21 tys. zł (lub 16 200 zł w przypadku wyboru tańszych, białych okien PCV). Brama to wydatek 2340 zł, a drzwi wejściowe - 3200 zł z montażem.

W sumie rzeczywisty koszt postawienia domu jednorodzinnego z poddaszem użytkowym o łącznej powierzchni 140 mkw. wyniesie według szacunków około 175 tys. zł.

Oto szczegółowy kosztorys wszystkich prac do stanu surowego zamkniętego:

Koszt budowy domu 2019: Kosztorys, wycena, kalkulator. Ile kosztuje budowa domu?

Koszt wykończenia domu do stanu deweloperskiego w 2019 r.

Wiedząc, jaki jest koszt budowy domu do stanu surowego zamkniętego każdy inwestor zada sobie pytanie – ile kosztuje zbudowanie domu do stanu deweloperskiego, lub ile kosztuje budowa domu pod klucz. Na tym etapie praktycznie wszystkie koszty będą wprost proporcjonalne do rozmiarów budynku.

Natomiast ostatecznie, po podliczeniu wszystkich wydatków, koszt budowy domu do stanu deweloperskiego o powierzchni 140 mkw. w 2019 roku wynosi ok. 299 tys. zł.

Zobacz koniecznie: Budowa drewnianego domu prefabrykowanego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny