MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Koronawirus w Niemczech. Bawaria: Kolejny stan klęski żywiołowej, inne landy też zalewa fala zakażeń Covid

Kazimierz Sikorski
TOBIAS SCHWARZ/AFP/East News
Bawaria po raz drugi doświadcza stanu klęski żywiołowej. To skutek ogromnego wzrostu zakażeń koronawirusem.

W Bawarii wprowadzono stan klęski żywiołowej. To reakcja na dramatyczny wzrost liczby zakażeń koronawirusem. Ostatniej doby odnotowano prawie 13,5 tys. nowo zakażonych Covid-19.

Dlatego konsulat Polski w Monachium ostrzega przed podróżami do Bawarii. Stan wyjątkowy był również odpowiedzią na coraz bardziej przepełnione oddziały intensywnej terapii w szpitalach. Ma on umożliwić lepszą koordynację między służbami ratunkowymi, szpitalami i władzami.

Bawaria po raz kolejny doświadcza takiej reakcji, poprzednio stan klęski żywiołowej z powodu Covid ogłoszono 9 grudnia 2020 roku i zniesiono dopiero 4 czerwca tego roku.

Sytuacja jest coraz trudniejsza w całych Niemczech, dlatego kanclerz Angela Merkel wzywa do pilnego spotkania z premierami landów, bo przybywa zakażeń koronawirusem. W środę zarejestrowano prawie 40 tys. przypadków koronawirusa.

Wirus rozprzestrzenia się dramatycznie, mówi rzecznik rządu Steffen Seibert w Berlinie, dodając, że wymagana jest szybka i ujednolicona reakcja, a minister zdrowia Jens Spahn, powtórzył wezwanie Merkel do takiego spotkania, by omówić jednolite podejście we wszystkich landach, jeśli chodzi o udział w masowych imprezach i obecność w miejscach publicznych. Nie chodzi o to, czy spotkanie się odbędzie, ale kiedy, powiedział Seibert, cytując Merkel.

Jednak do tej pory wśród 16 landów państw nie było zgody co do tego, kiedy zorganizować takie spotkanie. Niektóre landy kierowane przez SPD, które wkrótce będą współuczestniczyć w rządzeniu całymi Niemcami zachowują rezerwę.

Wirus nie bierze pod uwagę procesów politycznych ani okresów przejściowych, ostrzegł Seibert, a nowy kanclerz prawdopodobnie nie przejmie władzy przez około miesiąc. Minister Spahn mówi, że pozytywne jest to, że przybywa ludzi, którzy się szczepią przeciwko koronawirusowi. Każdego dnia podaje się ok. 300 tys. dawek, a do tej pory dawkę przypominającą dostało ponad 3 miliony osób. Kierunek jest właściwy – napisał Spahn – ale to jeszcze nie wystarczy, aby przełamać impet pandemii.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kadra Probierza przed Portugalią - meldunek ze Stadionu Narodowego

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny