Koronawirus w Białymstoku. Szkoły zamknięte. Co z egzaminami? MEN na razie terminów nie zmienia, a uczniowie mają przygotowywać się zdalnie

Marta Gawina
Na razie nikt nie myśli o przesuwaniu terminów egzaminacyjnych.
Na razie nikt nie myśli o przesuwaniu terminów egzaminacyjnych. Anatol Chomicz
Szkoły zostały zamknięte, a co z egzaminami? - pytają uczniowie i rodzice. Do testów ósmoklasistów został nieco ponad miesiąc, a na początku maja ma rozpocząć się matura. Na razie MEN terminów egzaminacyjnych nie przesuwa, a dyrektorzy szkół zapewniają, że uczniowie są przygotowywani. Online.

Na razie wszyscy uczniowie, w tym ósmoklasiści i maturzyści mają przymusowe wolne. Wszystkie szkoły i przedszkola z powodu zagrożenia koronawirusem są zamknięte. Tak ma być do 25 marca, chyba, że ten termin ulegnie zmianie.

- W tej chwili nie ma potrzeby przesuwania terminów egzaminów - mówi nam minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski. Zaznacza, że jeżeli termin zamknięcia szkół zostałby znacznie wydłużony, wtedy są możliwe inne decyzje.

- Wtedy korekty byłyby konieczne. Dlatego do specustawy została wpisana możliwość zmiany roku szkolnego i terminu egzaminów - dodaje minister Piontkowski.

Koronawirus w Białymstoku. Szkoły i przedszkola świecą pustkami. Pod opieką nauczycieli jest zaledwie 5 proc. uczniów i przedszkolaków

A te najważniejsze zbliżają się wielkimi krokami. Ósmoklasiści mają przystąpić do testów już 21 kwietnia. Z kolei 4 maja rozpoczną się matury.

Czy uczniowie zdążą się przygotować?

- Nie zostawiamy naszych uczniów samych. Ta przerwa w lekcjach, to nie wakacje. Uczniowie będą pracować w domu - mówią dyrektorzy podlaskich podstawówek i szkół ponadpodstawowych.

Dlatego wiele z nich już uruchomiło zajęcia online. Nauczyciele kontaktują się też z uczniami za pośrednictwem dziennika internetowego, by zlecać prace do wykonania.

Tak jest m.in. w Szkole Podstawowej nr 43 w Białymstoku.

- Jeszcze w środę, kiedy pojawiła się informacja o zamknięciu szkół, niektórym nauczycielom udało się założyć platformy internetowe, za pomocą których będą się kontaktować z uczniami. Kontakt będzie również za pomocą e-dziennika. W pracy zdalnej będziemy kłaść akcent na ósmoklasistów, ale kontrola w realizacji tego co zadajemy, spoczywa jednak na rodzicach - przypomina Andrzej Danieluk, dyrektor SP nr 43. Dodaje, że tuż przed przymusową przerwą uczniowie pisali drugi egzamin próbny. Nie zdążyli tylko sprawdzić się z angielskiego.

Tu oglądasz: Koronawirus w Polsce. Zachowajmy czujność i zdrowy rozsądek

- Już w dniu ogłoszenia decyzji rządu panie od polskiego i matematyki obdarowały ósmoklasistów różnymi materiałami, kartami pracy, kserówkami. A poza tym wszyscy nauczyciele kontaktują się z uczniami, nie tylko ostatnich klas za pomocą dziennika elektronicznego - mówi Krystyna Kamińska, dyrektorka SP nr 1 w Łomży. Dodaje, że w obecnej sytuacji trzeba zachować spokój. - Panika nikomu nie służy. Egzaminy są za miesiąc, a my przygotowujemy się do nich o wiele dłużej niż dwa tygodnie - dodaje Krystyna Kamińska.

Zdalne przygotowanie do egzaminu zapowiada też Edyta Haraburda dyrektorka SP nr 9 w Białymstoku.

- Myślę, że większości ósmoklasistom zależy na tym, by dostać się do dobrej szkoły. Dlatego podejdą poważnie do nauki - dodaje.

Praca online i samodzielne rozwiązywanie zadań czeka też większość maturzystów.

- Już w środę poinformowaliśmy uczniów, że będziemy się z nimi kontaktowali zdalnie - mówi Dariusz Bossowski, dyrektor II LO i SP nr 53 w Białymstoku. Dodaje, że w przypadku przedmiotów maturalnych oraz egzaminacyjnych nauczyciele polecą uczniom wykonanie pracy pisemnej z języka polskiego i języka obcego, przygotują zadania do wykonania, karty pracy bądź wyślą do rozwiązania arkusze maturalne czy arkusze ósmoklasisty.

Spotkania z uczniami przez internet uruchomiło też I LO w Suwałkach. Nauczyciele kontaktują się z nimi np. za pomocą Skype'a.

- Zadawane są też dodatkowe zadania choćby za pośrednictwem poczty elektronicznej - dodaje Dorota Jabłońska, dyrektorka I LO.

Dyrektorzy przypominają, że rok temu, w bardzo podobnym terminie, odbywał się strajk nauczycieli. Wtedy też nie było lekcji, a egzaminy przebiegły bez zakłóceń.

🔔🔔🔔

Pobierz bezpłatną aplikację Kuriera Porannego i bądź na bieżąco!
Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy do niej zakładkę, w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią koronawirusa.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny
Dodaj ogłoszenie