Katedra pw św. Mikołaja w Białymstoku. Święto Białostockiej Ikony Matki Bożej (zdjęcia)

Jerzy Doroszkiewicz
Jerzy Doroszkiewicz
Katedra pw św. Mikołaja w Białymstoku. Święto Białostockiej Ikony Matki Bożej
Katedra pw św. Mikołaja w Białymstoku. Święto Białostockiej Ikony Matki Bożej Jerzy Doroszkiewicz
Dziś święto Białostockiej Ikony Matki Bożej. Pod koniec XIX wieku cudowny obraz wychodził z katedry św. Mikołaja i ulicami: Lipową, Sienkiewicza, Warszawską i Kilińskiego wracał na Lipową, by krestnyj chod zamknąć z powrotem w soborze. Teraz obchody wielkiego święta wszystkich chrześcijan Białegostoku ograniczają się do trzykrotnego obejścia soboru katedralnego.

Dziś Białystok obchodzi święto Ikony Matki Bożej Białostockiej. Główne uroczystości odbyły się w katedrze pw św. Mikołaja.

Przed I wojną światową obraz Orędowniczki Podlasia był największą świętością miasta. Namalowany na desce wizerunek miał 1,5 m wysokości i 1 m szerokości. Ikonę zdobiła masywna srebrna riza, przy której umieszczono wota. Uroczystości ku czci Białostockiej Hodegetrii kończyły się procesją głównymi ulicami miasta. Cudowny obraz wychodził z cerkwi św. Mikołaja i ulicami: Lipową, Sienkiewicza, Warszawską i Kilińskiego wracał na Lipową, by krestnyj chod zamknąć z powrotem w soborze. Doświadczane za wstawiennictwem Bogurodzicy uzdrowienia skutkowały intensyfikacją kultu ikony. 25 sierpnia 1897 roku modliła się przed nią rodzina Romanowych z carem Mikołajem II.

Podczas I wojny światowej, w 1915 roku, w głąb Imperium Rosyjskiego (Polska była wówczas pod rozbiorami i nie istniała na mapach Europy) ewakuowano majątek ruchomy soboru św. Mikołaja, a wraz z nim cudowny obraz Białostockiej Orędowniczki. Wywieziona do Moskwy ikona, nigdy nie wróciła do miasta nad Białą. Zagubiła się w zawierusze Rewolucji Październikowej. Zachowało się zaledwie kilka wiernych kopii świętego wizerunku. Obraz, który obecnie znajduje się w katedrze św. Mikołaja jest kopią sporządzoną na bazie fotografii z XVII-wiecznego oryginału.

Teraz oglądasz: Święto Białostockiej Ikony Matki Bożej

Bogurodzica i siedzący na Jej lewej ręce Zbawiciel ubrani są w białe (z lekka jasnoniebieskie) szaty. Niebieskawy kolor wypełniający tło oraz wizerunki Orędowniczki i Dzieciątka to wynik obserwacji ikonografa. Twórca dzisiejszej ikony nie dysponował oryginałem cudownego obrazu, nie znał go - wizerunek został odwzorowany ze zdjęcia, na którym właściwa ikona była ukryta pod srebrną koszulką. Słuszne zatem jest twierdzenie, że współczesna kopia Białostockiej ikony Matki Bożej to wierny obraz srebrnej rizy, który zdobił oryginał XVII-wiecznej ikony.

Wielka Orędowniczka cerkwi przy Choroskim trakcie znowu przyciąga do siebie rzesze pielgrzymów. Jej powrót do soboru św. Mikołaja odradza dawny kult. Święto Białostockiej ikony Matki Bożej szczególnie uroczyście obchodzone jest w drugi czwartek po Pięćdziesiątnicy (dziewiąty czwartek po Wielkanocy) - jak to niegdyś celebrowano.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 3

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
18 czerwca, 13:45, AZ:

Kurier atakował katolików za boże działo - ludzie byli w maseczkach. Tu większość po za wyjątkami jest bez. Głupota ludzka nie ma wyznania ale upominać trzeba wszystkich. Niech redaktorzy nie dzielą na lepszych i na tych którym co raz musimy dokopać.

na boze cialo w maseczkach? hahaha chyba slepys

moze jeszcze powiesz ze zachowywali odstepy pomiedzy soba?

hahahaha

A
AZ

Kurier atakował katolików za boże działo - ludzie byli w maseczkach. Tu większość po za wyjątkami jest bez. Głupota ludzka nie ma wyznania ale upominać trzeba wszystkich. Niech redaktorzy nie dzielą na lepszych i na tych którym co raz musimy dokopać.

G
Gość

gusla i zabobony

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny
Dodaj ogłoszenie