Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Katarzyna Puzyńska - Policjanci bez munduru. Łowcy cieni, kibole, alkoholicy

Jerzy Doroszkiewicz
Jerzy Doroszkiewicz
Katarzyna Puzyńska - psycholog i autorka bestsellerowej sagi kryminalnej o Lipowie w kolejnych rozmowach z policjantami. Tym razem ukazuje funkcjonariuszy, dla których codziennością są sytuacje ekstremalne.
Katarzyna Puzyńska - psycholog i autorka bestsellerowej sagi kryminalnej o Lipowie w kolejnych rozmowach z policjantami. Tym razem ukazuje funkcjonariuszy, dla których codziennością są sytuacje ekstremalne. Wydawnictwo Prószyński i S-ka
Katarzyna Puzyńska, autorka kryminałów o policjantach z Lipowa, rozmawia z policjantami z dochodzeniówki, kryminalnymi, CBŚP. Są specjaliści od kiboli, niepijący alkoholicy, medycy sądowi. Mówią o swojej pracy bez tajemnic.

"Policjanci bez munduru" to kolejny zbiór rozmów, jakie Katarzyna Puzyńska spisała, by odbrązowić, ale i przybliżyć zwykłym czytelnikom, policyjną służbę. Tym razem rozmawia z policjantami, którzy na co dzień nie noszą mundurów. Choć czasem mają swoje zasady dotyczące stroju. Kiedy spodziewają się na miejscu rozkładających się zwłok, zakładają na przykład czarny mundur polowy.

Katarzyna Puzyńska zna dobrze swoich czytelników i wie, że nawet w zborze rozmów, oczekują oni trupów. I znajdą ich na kartach "Policjantów bez munduru" całkiem sporo. Z reguły w stanie znacznego rozkładu. Nie brakuje też opisów pokawałkowanych ciał ofiar zetknięcia z pociągiem, czy strachu zapisanego w otwartych oczach uczestników katastrof komunikacyjnych. Ale życie toczy się dalej.

Puzyńska, pisząc książkę pod koniec 2018 roku, pyta policjantów o ich stosunek do strajków w formacji, ucieczkę w zwolnienia lekarskie. Pojawiają się też pytania o alkohol. Policjanci bez mundurów zarzekają się, że sceny z filmu "Drogówka" odnoszą sie do rozrywek z lat 90. XX wieku. Teraz podobno piją mniej, a i niepijący alkoholik może pełnić służbę z oddaniem i poświęceniem.Bo autorka, choć musiała zmieniać nazwiska i zacierać ślady swoich rozmówców, mimo wszystko dotarła do osób z pasją, dla których praca w policji znaczy właśnie służbę społeczeństwu.

Jej bohaterowie są sfrustrowani zarobkami, wysokościami premii, brakami sprzętowymi, ale przyznają, że nie zmieniliby pracy. I powołują się na przykłady licznych zgonów policjantów tuż po przejściu na emeryturę. Możemy poznać pracę policjanta, który śledzi i kontroluje kiboli, dowiedzieć się, jak dziś w policji czują się kobiety, czy poznać wyjaśnienie śmierci osób, które policja czy inne służby mundurowe potraktowały taserem - urządzeniem, które nie tylko powoduje ból, ale działa na włókna ruchowe, co powoduje, że człowiek nim rażony od razu pada.

Kupując tę książkę, wspiera się rodziny funkcjonariuszy, którzy słowa roty ślubowania wypełnili do końca. Autorka połowę swojego honorarium przekazuje na Fundację Pomocy Wdowom i Sierotom po Poległych Policjantach.

Zobacz też: Rozmowa z Katarzyną Puzyńską, autorką "Czarnych narcyzów"

Źródło: polskatimes.pl

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny