Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

KAN z AEO - będzie łatwiej na granicy

(peż)
Status AEO to znak jakości dla przedsiębiorców, gdyż świadczy o przestrzeganiu przez nich standardów bezpieczeństwa i ochrony oraz przepisów prawa - mówi Jan Kaczan, wiceprezes KAN.
Status AEO to znak jakości dla przedsiębiorców, gdyż świadczy o przestrzeganiu przez nich standardów bezpieczeństwa i ochrony oraz przepisów prawa - mówi Jan Kaczan, wiceprezes KAN.
Spółka KAN jest pierwszą podlaską firmą produkcyjną, która uzyskała status Upoważnionego Przedsiębiorcy. Taki certyfikat świadczy o wiarygodności spółki, upraszcza procedury pomiędzy firmą, a administracją celną i obowiązuje w całej Unii Europejskiej.

Istytucja Upoważnionego Przedsiębiorcy AEO (Authorized Economic Operator - AEO) funkcjonuje w krajach unijnych od stycznia 2008 roku. Jej celem jest podniesienie bezpieczeństwa wymiany handlowej z partnerami spoza Unii.

Jednak polscy przedsiębiorcy eksportujący oraz importujący poza Wspólnotę nadal nie wykorzystują możliwości, jakie daje świadectwo. Dotyczy to także Podlasia - KAN z Kleosina jest pierwszą firmą produkcyjną z naszego województwa, która podjęła starania o ten status. W sumie w województwie takie certyfikaty mają teraz tylko cztery przedsiębiorstwa - Adampol, Agencja Celna Terminus, KAN i SAD Service, a cztery kolejne są w trakcie audytów.

Tymczasem posiadanie certyfikatu znacznie upraszcza kontakty z organami celnym i z partnerami biznesowymi.

- W dzisiejszym świecie kwestią najważniejszą jest bezpieczna, szybka i efektywna wymiana towarów - mówi Jan Kaczan, wiceprezes KAN. - Status AEO to znak jakości dla przedsiębiorców, gdyż świadczy o przestrzeganiu przez nich standardów bezpieczeństwa i ochrony oraz przepisów prawa.

W praktyce stosowanie procedury uproszczonej pozwala na znaczne zmniejszenie liczby odpraw celnych, a także ułatwia organizację pracy, usprawnia logistykę i zmniejsza koszty.

Aby zostać Upoważnionym Przedsiębiorcą, trzeba przejść procedurę weryfikacyjną, która obejmuje bardzo szczegółowe audyty, sprawdzające m.in. przestrzeganie wymogów celnych oraz stosowanie wymogów z zakresu bezpieczeństwa: transportu, finansowego, ochrony danych. 

- By pozytywnie przejść procedury trzeba udowodnic, że przedsiębiorstwo jest wiarygodne i wypłacalne, a jego organizacja, infrastruktura, zabezpieczenia systemów informatycznych, magazynów i środków transportu, zapewniają bezpieczeństwo - tłumaczy Jan Kaczan.

AEO to korzyści także dla urzędów celnych.

– Dla administracji celnych krajów Unii Europejskiej AEO jest narzędziem, które pozwala uprościć formalności, a tym samym przyspieszyć obsługę międzynarodowego przepływu towarów – mówi Maciej Czarnecki, rzecznik prasowy Izby Celnej w Białymstoku. – Celem tej instytucji jest stworzenie warunków bezpiecznej, efektywnej i partnerskiej współpracy z przedsiębiorstwami.

 

 

 

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny