MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Podlaska Fundacja Rozwoju Regionalnego o handlu i współpracy z Wielką Brytanią, czyli brexit w praktyce. Będzie szkolenie

Opr. Andrzej Matys
1 stycznia 2021 roku Wielka Brytania utraciła wszystkie prawa i obowiązki która miała najpierw jako państwo członkowskie Unii Europejskiej. Wskutek jej wyjścia z rynku wewnętrznego i unii celnej powstały nowe bariery dla handlu towarami, a na granicy z krajami UE zostały wprowadzone kontrole. O czym przedsiębiorcy, którzy handlują lub chcą handlować z Wielką Brytanią powinni pamiętać - wyjaśnia ekspertka Podlaskiej Fundacji Rozwoju Regionalnego.

Proces negocjacyjny był bardzo długi, ale zakończył się sukcesem. Z początkiem roku 2021 czas dostosowywania się firm do nowych zasad minął i teraz obowiązuje już "Umowa o handlu i współpracy między Unią Europejską i Europejską Wspólnotą Energii Atomowej a Zjednoczonym Królestwem Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej" .

Reguły pochodzenia

Reguły pochodzenia są nieodzownym komponentem każdej umowy o utworzeniu strefy wolnego handlu. Reguły te wyjaśniają, czy produkty można uznać za pochodzące z terytorium Unii Europejskiej bądź Wielkiej Brytanii, a w konsekwencji czy można objąć je preferencyjnymi zasadami handlu wynikającymi z umowy.

Czytaj również: Bon antywirusowy dla firm. Wystarczyło kilka godzin i nabór wstrzymano. Limit pieniędzy został wyczerpany pierwszego dnia

Wniosek o preferencyjne traktowanie taryfowe przywożonych produktów składa importer danego kraju, a opiera się on na:

  • sporządzonym przez eksportera pojedynczym oświadczeniu o pochodzeniu wskazującym, że produkt jest "pochodzący" i zawierającym numer eksportera
  • na wiedzy importera, że produkt jest pochodzący (wiedza ta musi być oparta na informacjach w formie dokumentów i innych dowodów udostępnionych importerowi przez eksportera lub wytwórcę produktu, które są w posiadaniu importera już w momencie składania zgłoszenia celnego).

- Jeżeli do produkcji danego towaru zostały użyte materiały pochodzące z krajów trzecich, a ich użycie przekracza poziomy ustanowione w umowie, towary te mogą podlegać cłom zgodnie z zasadami określonymi przez Światową Organizację Handlu (WTO). Z tego względu pochodzenie i skład danego towaru ma zasadnicze znaczenie przy ustalaniu stawki celnej - przypomina Iwona Siembida.

Dodatkowe formalności

Oprócz zgłoszeń celnych mogą być także konieczne:

  • uzyskanie pozwolenia na import/eksport niektórych towarów lub ewidencja danych dotyczących bezpieczeństwa i ochrony,
  • opłacenie podatku VAT (wyjątek stanowi wymiana handlowa z Irlandią Północną - w tym przypadku będą stosowane unijne regulacje dotyczące VAT oraz celne i akcyzowe).

- Co ważne dla podmiotów handlujących produktami ekologicznymi - uzgodniono, że certyfikaty przyznawane przez instytucje zarówno UE, jak i UK będą uwzględniane i akceptowane na rynku brytyjskim oraz unijnym. W przypadku obawy którejś ze stron dotyczących bezpieczeństwa żywności, roślin lub zwierząt, będzie można domagać się konsultacji technicznych, audytów, weryfikacji czy inspekcji drugiej strony. Aby usprawnić odprawy i procedury zwolnienia towarów, każda ze stron kładzie większy nacisk na kontrolę (audyt) po odprawie celnej - informuje ekspertka PFRR.

Czytaj również: Poradnik eksportera cz.4. Na co zwracać uwagę, aby prawidłowo i bezpiecznie zawierać umowy handlowe z kontrahentami zagranicznymi.

Ułatwienia dla przedsiębiorców

Elementem ułatwiającym transgraniczny przepływ towarów ma być stosowanie Konwencji o wspólnej procedurze tranzytowej oraz Konwencji TIR (chodzi o karnety TIR). Również w Umowie przewidziano nowatorskie rozwiązania, jak np.:

  • stosowanie tzw. Pojedynczego Okna (Single Window)
  • zgłoszenia wyprzedzających przed przybyciem towaru na granicę,
  • obsługa celna dla ruchu roll on –roll off (ro-ro), tj. statków przewożących załadowane samochody ciężarowe.

- Mimo tych ułatwień handel z Wielką Brytanią po brexicie znacząco różni się od prowadzonej niegdyś wymiany w ramach jednolitego rynku oraz unii celnej. Przedsiębiorcy zainteresowani obrotem towarowym z Wielką Brytanią powinni zatem najszybciej zapoznać się nowymi zasadami. Więcej informacji na ten temat można uzyskać w trakcie udziału w organizowanym przez PFRR 23 lutego webinarium pt. „Zmiany w obrocie towarowym po Brexicie” (po rejestracji, liczba uczestników ograniczona) - zapowiada Iwona Siembida.

Szkolenie pt. "Zmiany w obrocie towarowym po brexicie" organizuje Ośrodek Enterprise Europe Network przy Podlaskiej Fundacji Rozwoju Regionalnego. Prelegentem będzie Grzegorz Przeździecki, obecnie wiceprezes ds. Administracji i Relacji Zewnętrznych Zarządu Agencji Celnej Proste Cło sp. z o.o.

Informacje o szczegółach webinarium - w tym rejestracji, która prowadzona jest do 21 lutego - znajdziesz TUTAJ

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny