Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jasna Góra

kawiarnie, a nawet całe centrum informacji dla pielgrzymów. Bartosz Wacławski
To jedno z najważniejszych miejsc wypraw pątniczych na świecie. A wszystko dzięki cudownemu obrazowi Matki Bożej. Jasna Góra w Częstochowie bez niego by nie istniała w takim kształcie.

Jasnogórska świątynia ma na swoim koncie kilka pobitych rekordów. Najważniejszym jest wysokość jej wieży - ma ponad 106 metrów i jest najwyższą tego typu budowlą w Polsce. Obecna wieża, piąta w historii sanktuarium, w dolnej części pochodzi z 1714 roku, natomiast jej szczyt z początku XX wieku. Aby wejść na szczyt wieży trzeba pokonać 516 schodów.

Cudowny obraz

Liczba pątników odwiedzających Jasną Górę liczona jest w milionach. Magnesem, który ich tu przyciąga jest obraz, któremu przypisuje się cudowną moc. Na wszystkich, którzy poproszą Matkę Boską o wsparcie, spłynął wszelkie łaski.
Przekaz przypisuje autorstwo obrazu św. Łukaszowi, który namalować miał go na deskach stołu, przy którym spożywała posiłki Święta Rodzina. Jak dotąd jednak nie ustalono dokładnej daty jego powstania. Ostatnie badania wskazują na XIII lub XIV-wieczne pochodzenie obecnego malowidła (nie obrazu).
Obraz namalowany jest na drewnianej tablicy o wymiarach: 122,2/82,2/3,5 cm. Przedstawia on Najświętszą Maryję Pannę w postaci stojącej z Dzieciątkiem Jezus na ręku. Maryja jest frontalnie zwrócona do wiernych, podobnie jest z twarzą dzieciątka.

Kaplica, bazylika, arsenał...

Dziś prezentujemy ostatnią już podstawkę z naszej serii 24 ukazującej najpiękniejsze na świecie miejsca. Naszą podróż rozpoczęliśmy w Rzymskim Koloseum w początkach chrześcijaństwa, a zakończyliśmy w jednym z najważniejszych obiektów kultu religijnego w Polsce. Po drodze odwiedzieliśmy egzotyczne kraje: Peru, Egipt, Indie, Australię, Stany Zjednoczone. Prezentowaliśmy wspaniałe antyczne zabytki i niesamowitą naturę. Byliśmy też w najwyższych budynkach świata. Dziękujemy państwu za spędzenie cudownej podróży po świecie.

Najważniejszym budynkiem jasnogórskim jest kaplica z cudownym obrazem. Pierwotnie był to drewniany kościółek, który jednak szybko przestał mieścić licznych pielgrzymów. Najpierw zbudowano tu trójnawową kaplicę, a za czasów Władysława Jagiełły, przy wydatnej pomocy jego żony, św. Jadwigi, zbudowano gotycką kaplicę.
Do kaplicy przylega Kościół pod wezwaniem Znalezienia Krzyża Świętego i Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Bazylika trójnawowa, wybudowana na początku XV wieku w stylu gotyckim, spłonęła w 1690 roku. Obecna bazylika jest monumentalnym dziełem sztuki barokowej, powstałym między 1692 a 1728 rokiem.
Oprócz tych budynków na Jasnej Górze są jeszcze: skarbiec, wielka biblioteka z 8 tysiącami starodruków, a nawet arsenał i sala rycerska.

Informacja dla pielgrzyma

Jasna Góra otwarta jest w godzinach od 5 do 21.30. W sezonie pielgrzymkowym odsłonięcie cudownego obrazu następuje o godz. 14, poza nim godzinę później. Codziennie - od rana do wieczora - celebruje się tu kilkadziesiąt razy Mszę świętą. Można tu również przyjąć inne sakramenty, a mianowicie: chrzest, namaszczenie chorych, małżeństwo.
Jasna Góra jest wielkim centrum pątniczym ojców paulinów. Dlatego wokół niej powstały trzy parkingi, punkty medyczne, sklepy,
l na Jasną Górę przybywa rocznie ok. 4 mln pielgrzymów, także z zagranicy.
l w 1382 Jasna Góra została zasiedlona przez paulinów z Węgier. 2 lata później zakonnicy otrzymali obraz Matki Bożej Częstochowskiej, który spowodował rozwój kultu
l 106 metrów i 30 centymetrów ma najwyższa w Polsce wieża, która góruje nad Jasną górą. Prowadzi na jej szczyt ponad 500 schodów
l Autorstwo cudownego obrazu przypisuje się św. Łukaszowi, który namalować miał go na deskach stołu, przy którym spożywała posiłki Święta Rodzina.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny