Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak zachować się na widok kolumny rządowej i pojazdów uprzywilejowanych? Wciąż wielu kierowców ma z tym problem

Izabela Krzewska
Izabela Krzewska
Za utrudnianie poruszania się pojazdowi uprzywilejowanemu - na przykład karetce korytarzem życia - kierowcy grozi mandat do nawet 2,5 tys. złotych
Za utrudnianie poruszania się pojazdowi uprzywilejowanemu - na przykład karetce korytarzem życia - kierowcy grozi mandat do nawet 2,5 tys. złotych Jaroslaw Jakubczak/ Polska Press/ zdjęcie iustracyjne
Jak powinien zachować się kierowca na widok kolumny pojazdów uprzywilejowanych? Kiedy mamy do czynienia z taką kolumną i jakie zasady ją obowiązują? Odpowiada rzecznik podlaskiej policji, podinspektor Tomasz Krupa.

W miniony weekend doszło w Podlaskiem do groźnego wypadku z udziałem samochodu osobowego i radiowozu zamykającego rządową kolumnę, którą podróżował premier Mateusz Morawiecki. To zdarzenie, którego przyczyny i okoliczności są wciąż wyjaśniane, obnażyło duży problem: niewiedzę kierowców, jak w gruncie rzeczy zachować się, gdy na drodze zobaczymy kolumnę pojazdów uprzywilejowanych.
Tak samo, jak wobec pojazdów uprzywilejowanych generalnie. Wszyscy kierowcy na drodze zobowiązani są ułatwić przejazd pojazdu uprzywilejowanego - czy też kolumny uprzywilejowanej - przez niezwłoczne usunięcie się z drogi, a w razie potrzeby, nawet poprzez zatrzymanie się. To wynika z art. 9 Prawa o ruchu drogowym.

Czytaj też:

Dwa pasy w jednym kierunku – kierowcy powinni „rozjechać się” do swoich najbliższych krawędzi jezdni. Więcej niż dwa pasy – ci ze skrajnego lewego mają zjechać do lewej krawędzi, ci z pozostałych - mają zjechać jak najbliżej prawej krawędzi pasów ruchu. Nie ma w tym artykule słowa o tym, jak mają się zachować kierowcy aut jadących w przeciwnym kierunku niż pojazd uprzywilejowany.
Prawo nie podsuwa kierowcy rozwiązań na każdą możliwą sytuację, która może go zastać: jak zachować się na skrzyżowaniu, na łuku drogi i tak dalej. Kierowca sam musi podjąć decyzję.
Jeśli popełni złą, co mu grozi?
Według przepisów, utrudniając poruszanie się pojazdowi uprzywilejowanemu - na przykład karetce korytarzem życia - narażamy się na mandat do nawet 2,5 tys. zł. Dodatkowo w obszarze zabudowanym nie wolno wyprzedzać pojazdu uprzywilejowanego. Za to grozi grzywna w wysokości 1 tys. zł.

Zobacz także:

Wydaje się, że nawet laik wie, co to pojazd uprzywilejowany. A kiedy można uznać, że mamy do czynienia z kolumną pojazdów uprzywilejowanych?
Pojazdem uprzywilejowanym jest pojazd wysyłający sygnały świetlne w postaci niebieskich świateł błyskowych i jednocześnie sygnały dźwiękowe o zmiennym tonie, jadący z włączonymi światłami mijania lub drogowymi. Określenie pojazdu uprzywilejowanego obejmuje również pojazdy jadące w kolumnie, na której początku i na końcu znajdują się pojazdy wysyłające dodatkowo sygnały świetlne w postaci czerwonego światła błyskowego.
Przyjmijmy, że powyższe warunki są spełnione, i formalnie mamy do czynienia z kolumną pojazdów uprzywilejowanych. Czy taką kolumnę obowiązują jakieś reguły drogowe?
Kierujący pojazdem uprzywilejowanym - pojedynczym lub kierowcy pojazdów wchodzących w skład kolumny - mogą nie stosować się do przepisów o ruchu pojazdów, zatrzymaniu i postoju oraz do znaków i sygnałów drogowych. Pod warunkiem zachowania szczególnej ostrożności.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Jak zachować się na widok kolumny rządowej i pojazdów uprzywilejowanych? Wciąż wielu kierowców ma z tym problem - Gazeta Współczesna

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny