Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak w ogródku u babci

Agata Sawczenko [email protected] tel. 085 748 96 59
Koleusami możemy obsadzić cały ogród. Są dostępne w tak bogatej gamie kolorów, że nasz ogród na pewno nie będzie wyglądał smutno
Koleusami możemy obsadzić cały ogród. Są dostępne w tak bogatej gamie kolorów, że nasz ogród na pewno nie będzie wyglądał smutno
Dzisiejsze koleusy są o wiele bardziej strojne niż te sprzed kilkudziesięciu lat.

Na rynku dostępne są odmiany o liściach w każdym niemal kolorze, jednokolorowe lub wielobarwne: zielone, żółte, kremowe, różowe, czerwone, karminowe, bordowe, brązowe, purpurowo-czarne, fioletowe.

Piękne liście, małe kwiatki Pięknie ubarwione liście są właśnie największą ozdobą koleusów.

Za to niepozorne, małe kwiatki nie są w ogóle atrakcyjne: purpurowo-białe bądź niebiesko-białe, zebrane po 3-12 w luźne kwiatostany. Najlepiej je usunąć, ponieważ są nie tylko mało dekoracyjne, ale też osłabiają wzrost rośliny i „psują” jej wygląd.

Współczesne koleusy różnią się od siebie wielkością i kolorem liści. Możemy spotkać koleusy w kolorach biało-zielonym, złoto-żółtym, wszystkich odcieniach czerwieni, brązowe, różowe, karminowe i w wielu kolorach pośrednich. Często obwódki liści mają kontrastowe kolory.

W wilgotnej ziemi Koleusy pochodzą ze strefy tropikalnej. Rosną do wysokości 16-60 cm.

Lubią stanowiska półcieniste, ze światłem rozproszonym. Wymagają obfitego podlewania, zwłaszcza kiedy latem występują wysokie temperatury. Z powodu dużej ilości liści i dużej powierzchni parowania łatwo więdną. Na szczęście można je szybko uratować, obficie podlewając. Dbajmy też, by ziemia przy nich była zawsze lekko wilgotna.

Aby koleusy pięknie rosły, warto je nawozić. Niestety, nie jest to proste. Silnie rosnąca roślina ma duże zapotrzebowanie na składniki pokarmowe, a przenawożenie może spowodować zanik pięknych barw. Dlatego najlepiej dokarmiać koleusy nawozem bogatym w azot.

Za rok nowe Koleusy są uprawiane jako rośliny jednoroczne. Łatwo je uprawiać z nasion lub ukorzeniać z sadzonek pędowych.

Możemy też zachować naszą roślinę na następny rok. Jak to zrobić? Koleusy można łatwo rozmnożyć przez sadzonki pędowe pozyskiwane o każdej porze roku. Korzenie tworzą się na całej długości międzywęźla (nie tylko w węzłach), co sprawia, że ukorzenianie jest bardzo łatwe.

Najlepiej ścięte sadzonki wstawić do wody, a po wypuszczeniu korzeni posadzić do doniczek. Przez zimę przechowajmy je w mieszkaniu, a wiosną przenieśmy do ogrodu, na balkon lub taras.

Aby „odmłodzić” roślinę, można mocno ją skrócić, w niedługim czasie wypuści nowe, młode pędy.

Koleusy można rozmnażać również poprzez nasiona. Jednak w ten sposób otrzymuje się egzemplarze o kolorze liści innym niż w roślinie macierzystej. Nasiona wysiewa się od lutego, kiełkują po około 10 dniach.

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny