MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jak dofinansować wakacje 2024? To musisz wiedzieć, planując urlop. Co zamiast bonu turystycznego w tym roku?

Eliza Ciepielewska
Eliza Ciepielewska
Wideo
od 7 lat
Wakacje letnie to okres na relaks i odkrywanie nowych miejsc. Co jednak zrobić, gdy turystyczny bon przestaje obowiązywać? Na szczęście, dostępne są rozmaite metody, które mogą wesprzeć finansowanie wakacyjnych wyjazdów dla siebie i twojej rodziny.

Spis treści

Wakacje 2024 – co zamiast bonu turystycznego?

Zbliżające się letnie wakacje to świetna okazja do odpoczynku i podróży. Ale co zrobić, gdy brakuje środków na zasłużony urlop? Sprawdź, jak możesz dofinansować swoje wakacje bez bonu turystycznego!

Jeśli jesteś zatrudniony, warto zainteresować się tzw. wczasami pod gruszą. To jedno ze świadczeń, które mogą być dostępne w ramach zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (ZFŚS). Kto może z nich skorzystać?

Zbliżają się letnie wakacje, a wraz z nimi okazja do wypoczynku. W tym roku nie będzie bonu turystycznego, ale istnieją inne sposoby dofinansowania. Jednym z nich są
Zbliżają się letnie wakacje, a wraz z nimi okazja do wypoczynku. W tym roku nie będzie bonu turystycznego, ale istnieją inne sposoby dofinansowania. Jednym z nich są bartusp/123rf.com/zdjęcie ilustracyjne

Osoby uprawnione to pracownicy, ich rodziny, emeryci i renciści, czyli wszyscy ci, którym pracodawca przyznał w regulaminie prawo do korzystania ze świadczeń socjalnych finansowanych z funduszu.

Przyznanie świadczenia z ZFŚS zależy od regulaminu obowiązującego w danym zakładzie pracy. Najczęściej spotykanym świadczeniem są wczasy pod gruszą. Zasady ich przyznawania powinny być określone w regulaminie ZFŚS.

Jak otrzymać dofinansowanie wakacji w ramach wczasów pod gruszą? Aby otrzymać to świadczenie, pracownik powinien zapoznać się z zasadami obowiązującymi w jego zakładzie pracy. Upewnij się, że wykorzystasz odpowiednią liczbę dni urlopu wypoczynkowego, aby móc skorzystać z dofinansowania.

Zazwyczaj wymaga się wykorzystania określonej liczby dni urlopu wypoczynkowego. Przykładowo, wykorzystanie 14 dni urlopu pozwala na uzyskanie dofinansowania wczasów.

Ile wynosi dofinansowanie w ramach „wczasów pod gruszą”?

Każdy pracownik ma prawo do jednorazowego w roku dofinansowania urlopu z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, zwanego również „wczasami pod gruszą”. Wysokość tej dopłaty jest zależna od wymiaru etatu oraz rodzaju wykonywanej pracy. Według danych z 2023 roku kwoty dofinansowania prezentowały się następująco:

Dla pracowników standardowych maksymalne kwoty wynoszą:

 • 1.914,34 zł dla pełnego etatu,

 • 1.435,76 zł dla 0,75 etatu,

 • 957,17 zł dla 0,5 etatu,

 • 478,59 zł dla 0,25 etatu.

Osoby pracujące w szczególnych warunkach lub wykonujące prace o specyficznym charakterze mogą otrzymać:

 • 2.552,45 zł na pełnym etacie,

 • 1.914,34 zł na 0,75 etatu,

 • 1.276,23 zł na 0,5 etatu,

 • 638,11 zł na 0,25 etatu.

Młodociani pracownicy w pierwszym roku nauki mają prawo do 255,25 zł, w drugim roku do 306,29 zł, a w trzecim roku do 357,34 zł. Aby otrzymać świadczenie, należy złożyć wniosek o urlop wypoczynkowy oraz wniosek o wypłatę dofinansowania przed jego rozpoczęciem.

Dofinansowanie można otrzymać raz w roku i przeznaczyć na wypoczynek własny lub dziecka, a nawet na sanatorium.

Dofinansowanie wypoczynku dla dzieci i młodzieży

Rodzice również mogą skorzystać z różnych form dofinansowania wypoczynku dla swoich dzieci. Warto sprawdzić regulamin ZFŚS w zakładzie pracy i inne możliwe źródła wsparcia.

Jeśli chcesz skorzystać z wczasów pod gruszą, pamiętaj o wcześniejszym zapoznaniu się z zasadami obowiązującymi w twoim zakładzie pracy. Ważne jest także planowanie urlopu, aby spełnić wymogi dotyczące wykorzystania określonej liczby dni wolnych.
Jeśli chcesz skorzystać z wczasów pod gruszą, pamiętaj o wcześniejszym zapoznaniu się z zasadami obowiązującymi w twoim zakładzie pracy. Ważne jest także planowanie urlopu, aby spełnić wymogi dotyczące wykorzystania określonej liczby dni wolnych. adam88x/123rf.com/zdjęcie ilustracyjne

W poprzednich latach niektórzy rodzice otrzymywali wsparcie na wypoczynek swoich dzieci z innych źródeł, takich jak Fundacja Szansa dla Gmin. Podczas ferii zimowych kwota dofinansowania wynosiła 900 zł, natomiast latem wzrastała do 1000 zł. Nie jest jeszcze znana wysokość dofinansowania na wakacje 2024, ale warto śledzić informacje przekazywane przez Fundację.

Mimo braku bonu turystycznego istnieją alternatywne sposoby finansowania wakacji. „Wczasy pod gruszą” z ZFŚS oraz wsparcie dla dzieci oferowane przez Fundację Szansa dla Gmin to tylko niektóre z nich.

Zapoznaj się z możliwościami oferowanymi przez swojego pracodawcę lub instytucje zewnętrzne, aby zorganizować udany letni wypoczynek!

Źródła:

 • infor.pl

 • dziennik.pl

 • forsal.pl

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Stronę Podróży codziennie. Obserwuj Stronę Podróży!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Jak dofinansować wakacje 2024? To musisz wiedzieć, planując urlop. Co zamiast bonu turystycznego w tym roku? - Strona Podróży

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny