Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

IX Liceum Ogólnokształcące w Białymstoku. Sport i orkiestra dęta

Fot. Anatol Chomicz
IX Liceum Ogólnokształcące w Białymstoku.
IX Liceum Ogólnokształcące w Białymstoku. Fot. Anatol Chomicz
Uczą się tu laureaci olimpiad i świetni sportowcy. Do tego w szkole jest klasa o profilu dziennikarskim, orkiestra dęta. IX LO współpracuje też ze szkołą w Holandii, a uczniom daje możliwość wyjazdu na wymianę do Niemiec.

[galeria_glowna]

Liceum Ogólnokształcące nr 9

Liceum Ogólnokształcące nr 9

Liceum zostało założone w 1991 roku.

Jego historię i tradycję należy w zasadzie łączyć z historią Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych.

Placówka od początku mieści się przy ulicy Antoniuk Fabryczny 1.

Jej początki to rok 1948.

Szkoła organizuje wiele konkursów o zasięgu miejskim i wojewódzkim, między innymi: Wojewódzki Konkurs "Mistrz Gramatyki Języka Rosyjskiego" (w tym roku na ten konkurs zgłosiło się aż 106 uczniów z różnych szkół), Konkurs Językowy "Poliglota", Konkurs Młodego Przedsiębiorcy.

IX Liceum Ogólnokształcące to również orkiestra dęta, która uświetnia wiele uroczystości w mieście.

W tym liceum znajdzie się miejsce dla każdego.

Są tu na przykład uczniowie: z talentami sportowymi, muzycznymi oraz ci, którzy mają lekkie pióro.

Uczniowie szkoły są laureatami: Olimpiady Wiedzy o Prawach Człowieka, Konkursu "Losy Polaków na Wschodzie", Olimpiady Wiedzy o Świecie Współczesnym.

Ale wśród uczniów są też znani piłkarze Jagiellonii: Michał Fidziukiewicz, Michał Steć, Grzegorz Sandomierski, Patryk Gondek, Mariusz Gogol, Maciej Majewski.

Michał Fidziukiewicz w 2008 r. został uznany za największy talent piłkarski na Podlasiu. A Mariusz Gogol udowadnia, że sukcesy sportowe idą w parze z bardzo dobrymi wynikami w nauce. Chłopak dwukrotnie już otrzymał Stypendium Prezesa Rady Ministrów (2008 r., 2009 r.).

Od 2000 roku ówczesny dyrektor nawiązał współpracę z Miejskim Ośrodkiem Szkolenia Piłkarskiego Jagiellonia Białystok. Młodzi piłkarze mają na swoim koncie duże sukcesy, np. w 2006 r. wicemistrzostwo Polski juniorów młodszych, w 2007 r. również wicemistrzostwo Polski juniorów młodszych, w 2009 r. brązowy medal mistrzostw Polski juniorów młodszych.

Program nauczania klasy sportowej zapewnia realizację programu szkolenia sportowego równolegle z programem kształcenia właściwego dla liceum ogólnokształcącego. Uczniowie osiągają doskonałe wyniki w rywalizacji sportowej. Zawdzięczają je specjalistycznym szkoleniom sportowym i codziennym treningom. Wysokiej klasy trenerzy i doświadczeni instruktorzy czuwają nad wyrobieniem u uczniów potrzeby stałego, samodzielnego działania na rzecz własnego zdrowia i sprawności fizycznej. Przedmioty rozszerzone w tej klasie to: język polski, język angielski, biologia, chemia.

Klasa dziennikarska ma za zadanie rozwinąć umiejętności korzystania z różnych dóbr kultury, sprawnego komunikowania się i konwersacji, doskonalenia sprawności językowych i literackich. Dzięki nauce w klasie o tym profilu młodzież będzie mądrze poruszać się w świecie mediów i korzystać z różnorodnych źródeł informacji. Uczniowie mają także szansę na praktyczne zdobywanie i doskonalenie umiejętności dziennikarskich poprzez uczestniczenie w różnych warsztatach i konkursach. W ramach rozszerzonego programu z wiedzy o społeczeństwie, historii i języka polskiego młodzież poznaje różne formy wypowiedzi dziennikarskiej, ćwiczy redagowanie oraz korektę tekstów. Uczniowie tej klasy redagują szkolną gazetkę "Wyścig szczurów" oraz gazetkę biblioteczną "Afisz". Biorą udział w różnych specjalistycznych warsztatach dziennikarskich.

W 1996 roku, z inicjatywy Stowarzyszenia Kontakt Miast Białystok-Eindhoven, szkoła nawiązała współpracę ze szkołą w Boxtel k. Eindhoven. Jest to szkoła o profilu ekologicznym podobnym do technikum inżynierii środowiska oraz agrobiznesu, które działają w tym samym zespole szkół, co IX LO.

We wrześniu 2008 roku szkoła została zarejestrowana w bazie danych organizacji wspierającej wymianę młodzieży polsko-niemieckiej "Jugendwerk". Oznacza to, że dofinansowane będą spotkania, praktyki, programy specjalistyczne, w których biorą udział młodzi ludzie z Polski i Niemiec.

Kwestionariusz

Beata Zadykowicz, dyrektor IX LO
(fot. Fot. Anatol Chomicz)

Dyrektorem jestem dopiero trzeci rok.

Najbardziej dumna jestem z każdego ucznia, który pozytywnie kończy rok szkolny.

Co bym zmieniła w mojej szkole? Zmniejszyłam liczebność klas tak, aby zindywidualizować pracę z każdym uczniem.

Moi uczniowie to wspaniali młodzi ludzie z ciekawymi pomysłami na życie.

Moi uczniowie mówią o mnie... Cytuję klasę III B: "Pani Profesor jest osobą wymagającą, niezwykle odpowiedzialną, kreatywną, a przy okazji dowcipną".

Gdy byłam maturzystką, nie mogłam skupić się na nauce, bo były ciekawsze rzeczy w życiu. Ale w konsekwencji zdałam ten pierwszy poważny egzamin z wynikiem bardzo dobrym.

Kiedyś myślałam, że będę archeologiem.

Moje marzenie to szkoła, w której będzie dużo czasu na to, aby młodzi, wrażliwi i tolerancyjni ludzie uczyli się korzystania z osiągnięć nauki i kultury, bo nie tylko o realizację programów nauczania powinni dbać nauczyciele.

Weekend to dla mnie czas dla rodziny, dobra książka, długie spacery i widok jeziora.

Nie noszę w pracy kapci, bo lubię eleganckie pantofle i czuję się w nich jak w kapciach!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny