Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Inwestycje za unijne pieniądze. Miasto szykuje listę

Aneta Boruch
Za unijne pieniądze miałby powstać centralny węzeł komunikacyjny, czyli dwupoziomowe przejście przez tory w okolicach dworca PKP i PKS
Za unijne pieniądze miałby powstać centralny węzeł komunikacyjny, czyli dwupoziomowe przejście przez tory w okolicach dworca PKP i PKS Michał Dubrawski
Bez euro Białystok nie zbudowałby tylu nowych ulic, stadionu czy parku naukowo-technologicznego, nie kupiłby tylu nowych autobusów. Dlatego nasz apetyt na wsparcie z Brukseli nie maleje.

900 mln zł - tyle w najbliższych latach chce dostać Białystok z Unii Europejskiej na inwestycje

Teraz mamy zamiar m.in. dokończyć wewnętrzne obwodnice miasta, zbudować centralny węzeł komunikacyjny i Muzeum Sybiru.

Unia Europejska właśnie planuje swoje wydatki aż do 2020 roku. A samorządy przygotowują projekty, które mogą liczyć na dofinansowanie z nowego brukselskiego budżetu. Planuje także białostocki magistrat.

Nadal naszym oczkiem w głowie będą drogi. Kluczowe będzie dokończenie układu obwodnic wewnątrz miasta, umożliwiających sprawny przejazd między dzielnicami. Chodzi o zachodnią obwodnicę od ulicy Kleeberga do Wiadukt, dokończenie ulicy Ciołkowskiego do węzła na Pieczurkach, gdzie będzie się łączyć z przedłużeniem trasy generalskiej.

Drugi ważny projekt to centralny węzeł komunikacyjny, czyli dwupoziomowe przejście przez tory w okolicach dworca PKP i PKS razem z przebudową całego układu drogowego w tym rejonie. A także budowa dwupoziomowych skrzyżowań na alei Jana Pawła II u zbiegu z Elewatorską, Konstytucji 3 Maja i Hetmańską. Kupowane będą nowe autobusy. Powstaną też kolejne buspasy.

Skok cywilizacyjny

Miasto chce też zainwestować w Muzeum Pamięci Sybiru. Nie zapomina o hali widowiskowo-sportowej. Ma zamiar uzbroić kilkadziesiąt hektarów gruntu na Krywlanach z przeznaczeniem pod inwestycje.

To dopiero wstępne przymiarki, dlatego konkretne kwoty jeszcze nie są znane. - Mamy nadzieję dostać w sumie około 900 mln złotych - szacuje unijne wsparcie skarbnik miasta Stanisława Kozłowska.

Do tej pory Białystokdoskonale sobie radził ze zdobywaniem eurofunduszy. W tym roku ma wpłynąć do kasy miasta około 250 mln zł.

Dzięki temu modernizowana jest trasa generalska i powstaje przedłużenie ul. Piastowskiej. Mamy też ponad 100 nowych autobusów, powstaje spalarnia, stadion, a Ogród Branickich odzyskuje blask.

- Białystok bardzo dobrze wykorzystał szansę na rozwój dzięki unijnemu wsparciu - ocenia ekonomista prof. Robert Ciborowski. - Dzięki temu miasto wykonało w ostatnich latach prawdziwy skok cywilizacyjny.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny