Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Internet. Praca. Jak kontrolować pracownika w sieci.

Dominika Komarowska [email protected] tel. 85 748 95 71
Szefowie coraz częściej kontrolują podwładnych, którzy korzystają z sieci.
Szefowie coraz częściej kontrolują podwładnych, którzy korzystają z sieci.
Szefowie coraz częściej kontrolują podwładnych, którzy korzystają z sieci. Bo problem cyberlenistwa narasta. Na szczęście nowe technologie dają coraz lepsze możliwości prowadzenia monitoringu w firmach.

Stały dostęp do internetu to już standard w firmach. Większość pracowników ze względu na specyfikę wykonywanych obowiązków musi korzystać z sieci. Niesie to za sobą pokusę wykorzystywania w pracy internetu w celach prywatnych. Zjawisko to zostało opisane jako cyberslacking (cyberlenistwo).

Małe i średnie firmy z tym problemem walczą tradycyjnymi sposobami. Wystarczy jedno kliknięcie w historię przeglądarki, aby dowiedzieć się kiedy i na jakie witryny internetowe wchodzili podwładni. Taka praktyka staje się coraz powszechniejsza. Szefowie podkreślają jednak, że marginalizują problem, póki pracownicy nie zaniedbują powierzonych im zadań.

Zobacz także. Internet pomaga w biznesie

Zupełnie inną politykę prowadzą w tej sprawie urzędy. Kontrolowanie przez nie poczynań pracowników w internecie to standard.

– Już od ośmiu lat monitorujemy sposób wykorzystania sieci przez pracowników – mówi Krzysztof Lachowski z Departamentu Informatyki Urzędu Miejskiego w Białymstoku. – Jesteśmy instytucją publiczną i korzystamy z pieniędzy podatników, dlatego taki nadzór jest niezbędny.

Urzędy do walki z cyberlenistwem podchodzą profesjonalnie. Nowe technologie, które problem stworzyły, teraz pomagają go rozwiązać.

Mamy specjalne oprogramowanie, które pozwala sprawdzić, co robi pracownik na konkretnym komputerze. Blokowane są również strony erotyczne, hazardowe czy portale społecznościowe – dodaje Krzysztof Lachowski.

Podobnie wygląda sytuacja w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim.

– Monitoring sieci został wprowadzony profilaktycznie w 2006 roku – mówi Emilia Jachimska z biura prasowego Urzędu Wojewódzkiego. – Aplikacja zapisuje nazwy odwiedzanych stron internetowych oraz dokładny czas ich przeglądania.

Koszt takich programów zależy od ilości komputerów podłączonych do sieci. Dla urzędów był to wydatek rzędu 4-5 tysięcy złotych.

Jeśli chodzi o większe podlaskie firmy, podejście do problemu jest zróżnicowane.

– Tam gdzie nie jest to niezbędne, pracownicy nie mają dostępu do sieci – mówi Marzena Jakubowicz z firmy Arhelan, zatrudniającej prawie 700 osób. – Nie praktykujemy też blokowania witryn. Nie wyobrażam sobie, aby ktoś grał w internetowe gry, podczas gdy koledzy obok pracują. Myślę, że wstyd i odpowiedzialność za wspólną pracę są lepsze od monitoringu.

 

Większość firm ogranicza się do blokowania stron internetowych. – Dostęp do portali społecznościowych, takich jak facebook czy nasza klasa, jest zablokowany – mówi Iwona Łach z firmy Malow. – Nie zauważyliśmy potrzeby wprowadzenia większej kontroli pracowników.

Na podlaskim rynku są również tacy, którzy próbują walczyć z cyberslackingiem zaawansowanymi metodami. Do pionierów należy firma APS SA.– W naszej spółce wprowadzamy obecnie monitoring wykorzystania internetu do celów prywatnych – mówi Bogusław Łącki prezes firmy.

Specjalna aplikacja pozwoli firmie skrócić czas i koszty kontroli. Wcześniej mógł to zrobić informatyk, ale przez to tracił czas przeznaczony na wykonywanie podstawowych obowiązków. Na dodatek w firmie, która posiada już serwer, oprogramowanie można zainstalować bezpłatnie. Raporty, w formie tabelarycznej lub wykresów, informujące o poczynaniach pracowników w internecie, są wykonywane z dowolną częstotliwością.

– Taki monitoring to jeden z obowiązków pracodawcy. Trzeba wyznaczać cele, ale i egzekwować ich wykonanie – mówi Bogusław Łącki. – Myślę, że sama świadomość istnienia kontroli skutecznie rozwiąże problem w przypadku nieuczciwych pracowników.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny