MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ile zarabia pedagog specjalny w szkole? To zależy od wielu czynników. Tyle wynosi pensja pedagoga, logopedy, oligofrenopedagoga i nie tylko

Barbara Wesoła
Barbara Wesoła
Po pedagogice specjalnej można pracować w przedszkolach i szkołach, ale także w poradniach psychologiczno-pedagogicznych, ośrodkach wychowawczych, szkołach specjalnych, domach opieki, centrach medycznych i rehabilitacyjnych. Ile zarabia pedagog specjalny w szkole? Podajemy aktualne kwoty.
Po pedagogice specjalnej można pracować w przedszkolach i szkołach, ale także w poradniach psychologiczno-pedagogicznych, ośrodkach wychowawczych, szkołach specjalnych, domach opieki, centrach medycznych i rehabilitacyjnych. Ile zarabia pedagog specjalny w szkole? Podajemy aktualne kwoty. GettyImages
W polskich szkołach pedagodzy specjalni odgrywają kluczową rolę we wsparciu uczniów z różnorodnymi potrzebami edukacyjnymi. Wśród nich są logopedzi, nauczyciele pracujący z dzieci z autyzmem, ale także pedagodzy o innych specjalnościach. Jednak, pomimo trudnej i odpowiedzialnej pracy, ich zarobki mogą być zaskakujące w porównaniu do roli, jaką pełnią w edukacji. Przyjrzyjmy się więc, ile zarabiają pedagodzy specjalni i inne grupy nauczycieli oraz na czym, polegają ich specjalizacje.

Spis treści

Podstawowe informacje o zarobkach nauczycieli w Polsce

W Polsce zarobki nauczycieli różnią się w zależności od posiadanego stopnia awansu zawodowego. Karta Nauczyciela określa procent kwoty bazowej, która jest ustalana każdego roku w ustawie budżetowej. Obecnie, kwota bazowa wynosi 3 981,55 zł, ale planowana jest jej podwyżka od roku 2024 o 12,3 proc. Wówczas nauczyciele zarobią odpowiednio:

  • Nauczyciel dyplomowany może spodziewać się wynagrodzenia wynoszącego 5 109,65 zł brutto (wzrost o 559,65 zł).
  • Nauczyciel mianowany otrzyma pensję w wysokości 4 368,47 zł brutto (wzrost o 478,47 zł).
  • Nauczyciel początkujący (z wykształceniem wyższym i przygotowaniem pedagogicznym) zarobi 4 143,87 zł brutto (wzrost o 453,87 zł).

Warto jednak zaznaczyć, że są to minimalne stawki, a samorządy, w zależności od swoich zasobów finansowych, mogą przyznawać wyższe wynagrodzenia nauczycielom.

Co z nauczycielami, którzy muszą posiadać dodatkowe kwalifikacje, aby wspierać uczniów w rozwoju?
Przekonaj się, ile zarabia w Polsce logopeda, tyflopedagog lub oligofrenopedagog. Te kwoty zaskakują

Zadania pedagoga specjalnego: przede wszystkim wsparcie dla uczniów

Pedagog specjalny w szkole to osoba, która wspiera dzieci z orzeczeniami o kształceniu specjalnym, niepełnosprawnością i/lub trudnościami na tle społeczno-środowiskowym, w tym uczniów ze spektrum autyzmu. Jego zadaniem jest pomaganie uczniom w odnalezieniu się w grupie rówieśników, przyswajaniu wiedzy, integrowaniu się w warunkach szkolnych oraz akceptacji siebie.

W praktyce praca pedagoga specjalnego może być różnorodna i łączyć elementy edukacji z terapią. Oto przykłady działań, które pedagodzy specjalni mogą podjąć, w zależności od swojej specjalizacji:

  • Pedagog specjalny: diagnozowanie problemów i podejmowanie działań, które pomagają rozwiązywać trudności edukacyjne, często we współpracy z psychologiem szkolnym, poradnią psychologiczno-pedagogiczną, nauczycielami, rodziną ucznia i samym uczniem.
  • Logopeda: pomaganie dzieciom w rozwoju umiejętności mowy i komunikacji.
  • Nauczyciel specjalny wspierający dzieci wyjątkowo uzdolnione: praca z uczniami o nadzwyczajnych zdolnościach, wspieranie ich rozwoju i edukacji, aby nie uśpiły swojego potencjału.
  • Pedagog wspierający rozwój społeczny: prowadzenie treningów umiejętności społecznych, które pomagają dzieciom nawiązywać relacje i funkcjonować w społeczeństwie.
  • Tyflopedagog i surdopedagog: specjaliści w obszarze osób niewidomych, głuchych lub niedosłyszących, pomagający w dostosowywaniu materiałów edukacyjnych i wspieraniu uczniów z tą specyficzną potrzebą.
  • Oligofrenopedagog: osoba pracująca z dziećmi i młodzieżą niepełnosprawną intelektualnie w różnym stopniu.

Ostatecznie, zakres pracy pedagoga specjalnego zależy od jego specjalizacji i potrzeb uczniów oraz placówki edukacyjnej.

Ile zarabiają pedagodzy specjalni?

Zarobki pedagogów specjalnych oraz innych nauczycieli w Polsce mogą być zróżnicowane i zależne od takich czynników jak region, doświadczenie zawodowe czy rodzaj placówki edukacyjnej.

Według najnowszych danych średnie zarobki mieszczą się w widełkach od 3600 do ponad 7000 złotych brutto, w różnych specjalizacjach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pierwszy trening polskich piłkarzy pod okiem 2500 kibiców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ile zarabia pedagog specjalny w szkole? To zależy od wielu czynników. Tyle wynosi pensja pedagoga, logopedy, oligofrenopedagoga i nie tylko - Strefa Edukacji

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny