III Forum Seniora! Porady online o zdrowiu, spadku, bezpieczeństwie i o rozmowie z młodymi

Donata Żmiejko
Donata Żmiejko

Wideo

Zobacz galerię (1 zdjęcie)
To jest nasze wyjątkowe spotkanie z seniorami w internecie. Prezentujemy spotkania z zaproszonymi ekspertami z różnych dziedzin życia. Naszym specjalnym gościem jest prof. Jerzy Bralczyk.

To był dobry pomysł, aby zorganizować Forum Seniora w internecie, bo wiadomo, że teraz nie może być spotkań w realu – mówi Jolanta Kalinowska, która zadzwoniła do redakcji, żeby podzielić się wrażeniami po udziale w naszej internetowej imprezie dla seniorów. - Było tyle ciekawych informacji dla starszych ludzi, a ja już zaliczam się do tej grupy. Takie spotkania dla seniorów jak Forum, i tematy w jednym miejscu dla nas specjalnie dedykowane są bardzo potrzebne.

Takie opinie otrzymaliśmy również od innych osób, które skorzystały z internetowego Forum Seniora.

Bardzo się cieszymy, że wiele osób uczestniczyło w naszym internetowym III Forum Seniora – podczas relacji, jak i potem poprzez odtwarzanie spotkania. I że wraz z naszymi ekspertami udało się przekazać seniorom sporo wiedzy z różnych dziedzin życia, której potrzebują.

Przypominamy, że jeśli ktoś jeszcze nie obejrzał tego spotkania, czy chce powtórnie w nim uczestniczyć, to wideorelację z III Forum Seniora można zobaczyć na stronach internetowych: www.poranny.pl/forumseniora_transmisja oraz www.wspolczesna.pl/forumseniora_transmisja

Rozmowa o rozmawianiu

W tym tygodniu prezentowaliśmy relacje z rozmów z prelegentami III Forum Seniora. Dzisiaj przedstawiamy porady, jakich udzielił seniorom nasz gość specjalny – prof. Jerzy Bralczyk, który m.in. radził, jak dogadać się z młodymi.

Prof. Jerzy Bralczyk, który jest znanym językoznawcą i specjalistą w zakresie reklamy, mediów i polityki, podpowiada nam, co jest najważniejsze w roz­mowie z drugim człowiekiem. Dobra komunikacja to nie tylko jasne i konkretne komunikaty, to też ogólne nastawienie do odbiorcy, przejawiające się w mowie ciała lub natężeniu głosu.

- Kiedyś rozmowa była pewnego rodzaju sztuką – mówi profesor. - Dobra rozmowa to umiejętność dobrego rozpoczęcia i dobrego zakończenia. Rozmowa to kontakt z drugą osobą.

- Najbardziej podczas rozmowy integruje to, co jest o innych, a jeśli jeszcze do tego się zgadzamy, to jest porozumienie – zwraca uwagę profesor. - Trudno jest o nie, jeśli podczas rozmowy, która nas dotyczy, rozmówca mówi coś o nas, co nam nie sprzyja, co zaskakuje.

Dowiadujemy się, dlaczego gadanie było kiedyś ważniejsze od mówienia.

- Dawniej słowo „gadać” było ważniejsze niż „mówić” - wyjaśnia prof. Jerzy Bralczyk. - Bowiem mówienie to było jakieś brzęczenie. Słowo mówić nie należało do pięknych, a gadanie było tajemnicze. Dawniej „gadać” znaczyło też przepowiadać przyszłość. Potem ta tajemniczość gadania zmieniła się w bełkotliwość i stąd później pojawiły się pogaduszki, które nie były tak podniosłe.

Jak różne pokolenia mogą znaleźć wspólny język? Zadaniem prof. Bralczyka osoby starsze nie mają raczej problemu ze znalezieniem wspólnego języka z dziećmi, ale już z 20-latkami jest to trudne.

- Ludzie w tym wieku widzą we mnie jeśli nie lamusa czy dzbana, to dziadera – mówi Jerzy Bralczyk. - Powstało wiele negatywnych określeń dla ludzi w sile wieku. Obecnie młodzież patrzy na seniorów z góry. Porozumienie jest dobre wtedy, gdy dwie strony chcą tego samego. Kiedy jedna strona chce bardzo, to druga chce mniej. Im bardziej starzy chcą się porozumieć z młodymi, to ci chcą mniej.

Profesor wyjaśnia, dlaczego powinniśmy rozmówcę lubić, ale już niekoniecznie go kochać.

- Bo jeżeli ja pokazuję, że kocham swego rozmówcę, a on nie może mi tym samym odpowiedzieć, to on woli być niechętnym – tłumaczy nasz gość. - W rozmowie bardzo ważna jest równowaga. Komunikacja między ludźmi jest grą, która kojarzy się z dążeniem do wygrania z przeciwnikiem, a powinna się kojarzyć z grą z partnerem.

Podczas tego spotkania było też odniesienie do pandemii.

- W czasie pandemii ożywił się kontakt przez internet – zdalny i to jest jakaś wartość, którą trzeba docenić, jednak oczywiście brakuje tego bezpośredniego kontaktu z ludźmi – stwierdza prof. Jerzy Bralczyk.

Porady dla każdego seniora

Dzisiaj przypominamy naszych prelegentów internetowego spotkania i o czym nasi eksperci mówią podczas III Forum Seniora.

Koronawirus ciągle jest groźny

Prof. dr hab. n. med. Wojciech Naumnik, kierownik I Kliniki Chorób Płuc i Gruźlicy Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, Konsultant Wojewódzki mówi przede wszystkim o zdrowiu w trakcie pandemii. Wyjaśnia, jak właściwie postępować, by unikać zakażenia koronawirusem, jak należy monitorować stan w przypadku, gdy jednak dotknie nas infekcja, kiedy należy koniecznie skontaktować się z lekarzem, na jakie ryzyka naraża przejście choroby - zwłaszcza przez osoby starsze.

W ostatnich latach wiele starszych osób cierpi na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc. Jest to bardzo groźna choroba. Nasz gość wyjaśnia, jak rozpoznać i leczyć POChP.

Seniorze, nie daj się oszukać!
O sposobach działania oszustów i bezpieczeństwie seniorów mówi mł. aspirant Marta Gawieńczyk z Zespołu Profilaktyki Społecznej Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Białymstoku.

Oszuści są sprytni i szukają sposobów na wyłudzenie pieniędzy. Wykorzystują emocje seniorów, chęć niesienia pomocy potrzebującym oraz zaufanie do policjanta, prokuratora, ZUS-u, urzędu skarbowego czy banku i podszywają się pod osoby z tych instytucji i firm. Granie na uczuciach, podstępna manipulacja, emocjonalny szantaż - metod wiele i jeden skutek - strata oszczędności życia.

Ludzkim głosem o prawie!
O prawie spadkowym, które reguluje sprawy związane z dziedziczeniem, o testamencie, tzw. dożywociu, darowiźnie i innych zagadnieniach z tym związanych – mówi adwokat Urszula Zajko. Pani mecenas mówi, jak sporządzić testament, poradzi też co zrobić, gdy chcemy aby pojedyncze składniki naszego majątku, np. konkretne mieszkanie, trafiło w ręce wyznaczonej przez nas osoby. Warto też wiedzieć, że istnieje zachowek.

Aby seniorzy mieli ładny i zdrowy uśmiech
O problemach stomatologicznych osób starszych i sposobach ich rozwiązywania mówi dr Iwona Iwanowicz i fizjoterapeuta Karol Gorzechowski z Dentico&Rehabilis Clinic - Centrum stomatologiczno-fizjoterapeutycznego w Białymstoku.

Partnerzy III Forum Seniora
Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie