Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

II LO. Nowoczesna edukacja - teleskopy, mikroskopy, roboty.

(ab)
To świetne zajęcia – mówią młodzi pasjonaci astronomii z II LO. Od lewej: Marcin Pietraszewski, Gabriela Czupryńska, Marek Harasimczuk i Ula Berezowiec.
To świetne zajęcia – mówią młodzi pasjonaci astronomii z II LO. Od lewej: Marcin Pietraszewski, Gabriela Czupryńska, Marek Harasimczuk i Ula Berezowiec. Andrzej Zgiet
Już w gimnazjum czy liceum uczniowie mają okazję poznać podstawy robotyki, mechatroniki czy astronomii.

To bardzo ciekawe i rozwijające zajęcia - opowiada Gabriela Czupryńska z klasy politechnicznej w II LO.

- Poznajemy na nich różne programy astronomiczne, uczymy się, jak oglądać niebo nie tylko za pomocą teleskopu, jak szukać na nim gwiazd - dodaje jej kolega Marek Harasimczuk.

Młodzież z białostockiego II LO uczy się obserwacji nieba za pomocą sprzętu astronomicznego i korzystania z odpowiedniego oprogramowania komputerowego. W planie są też spotkania z pracownikami wyższych uczelni i miłośnikami astronomii. Wszystko to w ramach projektu Wszechświat na dłoni. To jedna z tzw. innowacji pedagogicznych, wprowadzonych w tym roku przez białostockie szkoły.

- W ten sposób staramy się umożliwić młodzieży realizowanie pasji - mówi Marta Zackiewicz-Wasilewska, wicedyrektorka II LO. - I w nowoczesny sposób wspieramy rozwijanie zdolności uczniów.

- Astronomia obecna jest w szkole w niewielkim zakresie - mówi Tomasz Białkowski, nauczyciel fizyki. - Chcemy wzbogacić umiejętności i zainteresowania młodzieży tą tematyką, żeby za rok czy dwa sami mogli zdecydować, czy astronomia ich fascynuje. Zainteresowanie jest spore.
Szkół, które w ten sposób podchodzą do kształcenia młodzieży jest więcej. Np. uczniowie PG Nr 15 w Białymstoku mają zajęcia, na których poznają podstawy zarządzania energią, robotyki i mechatroniki. Szkoła będzie współpracowała z Politechniką Białostocką.

- W wakacje stworzyliśmy tematyczną pracownię - opisuje Jacek Pronobis, dyrektor PG 15. - Chcemy też, aby taka tematyka na stałe weszła u nas do programu nauczania. Liczymy, że dostaniemy od miasta zgodę na stworzenie klasy o profilu technicznym.

W VIII LO młodzież uczy się fizyki, korzystając z technologii informacyjnych, tablic interaktywnych i platformy edukacyjnej.

Kuratorium Oświaty przyklaskuje takim pomysłom.

- One czynią naukę atrakcyjną - mówi Hanna Marek z kuratorium. - A młodzież zdobywa wiedzę, wykraczającą poza program nauczania. To mobilizuje również nauczycieli, by przekazywali ją w nowoczesny i interesujący sposób.

Czytaj e-wydanie »

Nieruchomości z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny