MKTG SR - pasek na kartach artykułów

II LO Białystok. Koncert jubileuszowy na stulecie szkoły

(jul)
W Filharmonii przy ulicy Podleśnej w Białymstoku odbył się wyjątkowy Koncert Jubileuszowy z okazji stulecia istnienia II Liceum Ogólnokształcącego w Białymstoku.
W Filharmonii przy ulicy Podleśnej w Białymstoku odbył się wyjątkowy Koncert Jubileuszowy z okazji stulecia istnienia II Liceum Ogólnokształcącego w Białymstoku. II LO w Białymstoku
W Filharmonii przy ulicy Podleśnej w Białymstoku odbył się wyjątkowy Koncert Jubileuszowy z okazji stulecia istnienia II Liceum Ogólnokształcącego w Białymstoku.

Pobyt w szkole to nie tylko czas przeznaczony na naukę i wychowanie, ale również na odkrywanie, rozbudzanie i podtrzymywanie pasji. Jesteśmy dumni nie tylko z dobrych stopni, wysokich wyników matur i osiągnięć w konkursach i olimpiadach, ale także z różnorodnych talentów, które was wyróżniają - mówił tuż przed rozpoczęciem Dariusz Bossowski, dyrektor II LO w Białymstoku.

Koncert został zorganizowany z inicjatywy Karola Jóźwika, absolwenta II LO w Białymstoku, który obecnie jest studetem kompozycji, dyrygentury i teorii muzyki Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach.

Temat przewodni imprezy - młodość – pojawił się zarówno w tekstach literackich. Uczennice II Lo Magdalena Miszczuk, Anna Magnuszewska, Laura Ramotowska, Zofia Sakowicz i Ksenia Klimiuk wyrecytowały Odę do młodości Adama Mickiewicza oraz Do młodych Adama Asnyka), jak i w utworach muzycznych.

Karol Jóźwik zaprezentował utwór Dla młodych Gustava Wuennenberga. Aleksandra Gwiazdowska, również absolwentka II LO, studentka Uniwersytetu Muzycznego w Warszawie wykonała Preludium i Gigue z III Suity wiolonczelowej C-dur J. S. Bacha. Koncert wiolonczelowy h-mol, cz.I – Allegro Antonina Leopolda Dvoraka oraz utwór Pożegnanie skomponowany przez Karola Jóźwika wykonali dr hab. Roman Hoffmann, prof. UMFC (wiolonczela) i mgr Stefan Maciej Krassowski (fortepian).

Koncert zorganizowano w ramach obchodów stulecia II LO w Białymstoku. Uroczystość odbyła się 22 listopada 2019 roku.

II LO swoje początki wiąże z utworzonym w 1915 roku Polskim Gimnazjum Realnym, które mieściło się w budynku przy ulicy Warszawskiej 63. Jednak to 22 listopada 1919 roku jest kluczową datą w dziejach szkoły. Upaństwowionemu Gimnazjum Żeńskiemu, mieszczącemu się przy ulicy Mickiewicza 1, nadano wówczas imię księżnej Anny z Sapiehów Jabłonowskiej.
Po II wojnie światowej szkoła utraciła pierwotne imię, zmieniła siedzibę i stała się szkołą koedukacyjną. W 1971 roku do użytku został oddany budynek przy ul Narewskiej 11, w którym liceum mieści się do dzisiaj. 22 listopada 1999 roku przywrócono Liceum imię dawnej patronki.

II LO to jedna jedna z najstarszych i renomowanych szkół w mieście i regionie. To elitarna placówka z tradycjami i perspektywami, która może się także pochwalić licznymi sukcesami naukowymi. I jako jedyna w województwie przygotowuje do matury międzynarodowej.

Jubileusz stulecia II LO w Białymstoku w operze przy Odeskiej

II LO w Białymstoku obchodzi sto lat istnienia. Wielki jubil...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zakaz smartfonów w szkołach? 67% Polaków mówi "tak"!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny