(mark, jan)
Żubry Białystok - ŁKS AZS UŁ SG Łódź
Żubry Białystok - ŁKS AZS UŁ SG Łódź Wojciech Wojtkielewicz
W miniony weekend powody do radości mieli kibice i drużyna Tura Basket Bielsk Podlaski. W gorszych humorach byli po porażce fani i zespół Żubrów Białystok.

Koszykarze Tura Basket Bielsk Podlaski pokonali w sobotę AZS Kielce 98:81, ale przez trzy kwarty goście stawiali im spory opór. Kielecki zespół jest bowiem nie tylko silny personalnie, ale także fizycznie. Goście długimi okresami grali nawet czterema wysokimi zawodnikami, którzy nie tylko walczyli pod koszami, ale też grozili rzutami. Zwłaszcza wszechstronny Piotr Osiakowski trafiał z każdej pozycji, a koledzy też dzielnie go wspierali.

Trenerowi Tura Kamilowi Zakrzewskiemu brakowało Marcina Marczuka i zwłaszcza Rafała Stefanika, który zasiadł na ławce rezerwowych w cywilu. To efekt poważnej kontuzji, której doznał w meczu, rozgrywanym w Warszawie, z Dzikami. Szkoleniowiec Tura musiał więc korzystać z młodzieży.

Na początku meczu obu drużynom wszystko wpadało i wynik rósł w rekordowym tempie. Najpierw Tur wypracował jedenastopunktowe prowadzenie 27:16, potem goście zaczęli odrabiać straty. Po pierwszej kwarcie było 32:31 dla gospodarzy, a na przerwę Tur schodził prowadząc 53:50.

Świetny był w wykonaniu bielszczan start drugiej połowy — po rzutach Łukasza Kuczyńskiego, Bartłomieja Wróblewskiego i Aarona Weresa w dwie minuty Tur zdobył 10 punktów nie tracąc żadnego!

Decydującą ostatnią część meczu trójką zaczął Mateusz Bębeniec, poprawił Kuczyński, z dystansu rzucił Rafał Król, a punkty z faulem zdobył Paweł Lewandowski. To dało Turowi już bezpieczną przewagę 88:73 i przesądziło o losach pojedynku.

W Białymstoku o porażce Żubrów Białystok zadecydowała fatalna gra i skuteczność białostockiego zespołu w drugiej, przegranej 14:35 kwarcie.

Wtedy to goście z Łodzi uzyskali przewagę kilkunastu punktów, której mimo ambitnej gry nie udało się odrobić gospodarzom z Białegostoku.

Podopieczni Krzysztofa Kalinowskiego wygrali trzecią kwartę 27:23, a czwartą 21:19. Jednak cały mecz zakończył się wygraną łodzian 106:90.

Tur Basket Bielsk Podlaski — AZS Kielce 98:81 (32:31, 21:19, 20:18, 25:13)
Tur: P. Lewandowski 17, Wróblewski 12, Weres 9, Kuczyński 27, Król 18 oraz: Mateusz Bębeniec 3, Nieściór, Sawicki, Milewski 5, Pisarczyk 7.
AZS: Pawlak, J. Lewandowski 11, Osiakowski 20, Szewczyk 8, Szwedo 11 oraz: Wierzgała 2, Furgiński, Jagiełło 9, Bloda 17, Busz 3.

Żubry Białystok - ŁKS AZS UŁ SG Łódź 90:106 (28:29, 14:35, 27:23, 21:19)
Żubry: Andruk 7, Wydra 15, Wielechowski 12, Misiewicz 16, Zabielski 22 oraz Parszewski 18, Maciej Bębeniec, Kamiński, Nieroda.
ŁKS: Bartoszewicz 19, Dominiak 25, Kochaniak 16, Rajch 10,Krakowiak 8,Świt 5, Lewandowski 4, Dróżdż 3, Gwardecki 2, Keller 2, Frątczak 2.