Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

I Liceum Ogólnokształcące w Białymstoku i UMB łączą siły, by rozwijać talenty

Redakcja
I Liceum Ogólnokształcące w Białymstoku i UMB łączą siły, by rozwijać talenty
I Liceum Ogólnokształcące w Białymstoku i UMB łączą siły, by rozwijać talenty Jarosław Sołomacha
Dla uczelni to szansa na przyciągniecie przyszłych studentów, dla uczniów - okazja do kształcenia się pod okiem nauczycieli akademickich. I LO i UMB zawarły porozumienie, na które otrzymały pieniądze

Dla uczniów klas medycznych i biologiczno-chemicznych z I Liceum Ogólnokształcącego w Białymstoku umowa, którą ich szkoła podpisała z Uniwersytetem Medycznym w Białymstoku oznacza więcej zajęć pozalekcyjnych. Jednak dodatkowe obowiązki wcale ich nie martwią.

- Jako uczniowie I LO jesteśmy przecież znani i przyzwyczajeni do wzmożonej pracy. Nie bez powodu wybieramy właśnie tę szkołę - mówi pierwszoklasistka Klaudia Wojtach. - Jeśli nauka jest dla kogoś pasją, to każda spędzona w ten sposób chwila jest przyjemnością.

- Współpraca naszej szkoły z uczelnią medyczną wiąże się przede wszystkim z naszymi przyszłymi kierunkami studiów, da nam możliwość korzystania z zaplecza laboratoryjnego. Każde takie doświadczenie, poznawanie czegoś nowego rozwija nasze umiejętności. Na to liczymy najbardziej - nie ukrywa jej koleżanka Joanna Kiełczewska.

UMB to jedna z najlepszych uczelni medycznych w kraju. Zaś I LO od kilku lat w rankingu „Perspektyw” plasuje się na I miejscu w regionie. Uczniowie tego renomowanego liceum zwyciężają m.in. w olimpiadach przedmiotowych, a absolwenci w dużym stopniu zasilają szeregi studentów na wydziale lekarskim i farmacji właśnie UMB. Zatem związki obu placówek wydają się oczywiste. W piątek władze uczelni i dyrekcja I LO podpisały umowę o współpracy, na którą otrzymały dodatkowe pieniądze.

- Oferujemy wyspecjalizowaną kadrę, jej umiejętności i najnowocześniejszą infrastrukturę - podkreślał prof. Adrian Chabowski, prorektor ds. studenckich UMB. - Chcemy wesprzeć I LO właśnie w zakresie podniesienia możliwości nauczania praktycznego w przedmiotach przyrodniczych i pokazać nasze możliwości od strony praktycznej.

Robert Winnicki, dyrektor I LO liczy na to, że współpraca przyniesie obustronne korzyści.

- Chcemy kształcić elity, a to oferta premium dla najzdolniejszych uczniów, którzy często nie mieszczą się w wąskich ramach programów nauczania - podkreśla Winnicki. - Nasi uczniowie będą dzięki nim lepiej przygotowani do matury, i do przyszłych studiów. Jednak nie sprowadzamy wszystkiego do wyników z matury czy olimpiad. Chcemy, by nasi uczniowie czuli się spełnieni.

Na współpracę przeznaczono ok. 370 tys. zł. Skorzysta w niej ok. 200 uczniów. Licealiści będą mogli korzystać z nowoczesnych laboratoriów uczelni. Swoje kompetencje będą mogli podnieść także nauczyciele przedmiotów przyrodniczych. Oprócz zajęć dydaktycznych i praktycznych cześć pieniędzy zostanie przeznaczona doposażenie pracowni chemicznej w liceum przy ul. Brukowej. Współpraca szkoły i uczelni przewidziana jest na dwa lata.

Ważne liczby

368 tys. zł - taki grant zdobyło I Liceum Ogólnokształcącego na kształcenie swoich uczniów u kadry UMB

200 uczniów - tylu licealistów zostanie objętych tych programem

4 oddziały - tyle klas o profilu medycznym jest obecnie w I LO

2 lata - na taki okres placówki podpisały porozumienie

22 kwietnia zostanie przedstawiona ostateczna lista uczniów przyjętych do programu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny