Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Historia Karaimów w czarno-białych kadrach

(ak)
Na wystawie zobaczymy tu zdjęcia całych rodzin, śluby, pogrzeby, a także, spotkania towarzyskie, spektakle teatralne. Ekspozycja będzie czynna do 21 kwietnia. Na zdjęciu: Józef Łopatto.
Na wystawie zobaczymy tu zdjęcia całych rodzin, śluby, pogrzeby, a także, spotkania towarzyskie, spektakle teatralne. Ekspozycja będzie czynna do 21 kwietnia. Na zdjęciu: Józef Łopatto. Wojciech Wojtkielewicz
Najmniejsza społeczność-największa rodzina

Ostatni spis powszechny podaje, że w Polsce mieszka ich zaledwie 314, w Karaimskim Związku Religijnym zarejestrowanych jest ok. 120 osób. Na Podlasiu mieszka jeden Karaim - Józef Łopatto z Hajnówki. Karaimi to najmniejsza mniejszość etniczna w Polsce. Mówią o sobie, że są najmniejszą społecznością, ale za to największą rodziną. Ich historię można poznać na wystawie "Karaj jołłary - karaimskie drogi", która prezentowana jest w Centrum im. Ludwika Zamenhofa.

- Dla mnie to bardzo poruszające wydarzenie - mówił na wernisażu wzruszony Józef Łopatto. - Na tej wystawie zapisana jest cała historia moich przodków i najbliższej rodziny.

Zobaczymy na niej ponad 300 zdjęć, niektóre zrobiono nawet 150 lat temu. Wyciągnięte z domowych archiwów, pokazują świat, który już przeminął: dawne karaimskie siedliska w Haliczu, Łucku, Trokach i Wilnie, kinesy, czyli domy modlitwy.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny