Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Grzybów było w bród...

Krystyna Kościewicz
Na terenie Puszczy Białowieskiej występuje około 1500 gatunków grzybów wielkoowocnikowych. Można je było podziwiać minionego weekendu na wystawie w Ośrodku Edukacji Przyrodniczej BPN.
Na terenie Puszczy Białowieskiej występuje około 1500 gatunków grzybów wielkoowocnikowych. Można je było podziwiać minionego weekendu na wystawie w Ośrodku Edukacji Przyrodniczej BPN.
W dniach 22 - 24 września, na XIII takiej wystawie w Ośrodku Edukacji Przyrodniczej Białowieskiego Parku Narodowego, można było podziwiać blisko 200 gatunków grzybów.

Na terenie Puszczy Białowieskiej występuje około 1500 gatunków grzybów wielkoowocnikowych, co stanowi około jednej trzeciej wszystkich gatunków występujących w Polsce - tłumaczy dr Joanna Bober, kierowniczka Ośrodka. - Na wystawie prezentujemy przede wszystkim podstawczaki i workowce. Już tradycyjnie grzyby zbierali pracownicy BPN, młodzież z Technikum Leśnego w Białowieży i studenci. Następnie owocniki grzybów zostały oznaczane przez grono specjalistów - mikologów z wiodących w tej dziedzinie ośrodków akademickich z Poznania, Łodzi i Warszawy. Z myślą o młodzieży szkół średnich z Hajnówki i Białowieży w poprzedni piątek przygotowaliśmy dwie prezentacje pt.: "Grzyby jadalne i trujące" oraz "Ochrona prawna grzybów", które przedstawiła dr Beata Sumorok - ekolog i mikolog z sekcji mikologicznej w Łodzi.

Na wystawie prezentowane były gatunki nie objęte ochroną ścisłą. Te ściśle chronione można było zobaczyć na fotografiach Marka Snowarskiego, autora atlasów o grzybach i forum dyskusyjnego na stronie internetowej www.grzyby.pl.

Różnych kaształtów, barw i urody

Wśród grzybów panuje imponująca różnorodność kształtów. Kapeluszowe z "nóżką", jak prawdziwki, podgrzybki, maślaki, kuliste - purchawki, krzaczkowate - goździeńczyki, lejkowate - lejkowce. Gama barw owocników jest równie duża - czerwone muchomory, fioletowe zasłonaki, żółte pieprzniki, rude rydze. Są też gatunki o zapachu całkiem niegrzybowym, np. ostrosiarkowym odorze - gąska siarkowa i miodowo-anyżkowym - niszczyca pachnąca.

- Mimo tegorocznego nieurodzaju, udało nam się zgromadzić prawie 200 gatunków grzybów - wyjaśnia dr Joanna Bober. - Są wśród nich jadalne, trujące, niejadalne, czyli takie którymi nie możemy się zatruć, ale które nie mają walorów smakowych, również huby, nadrzewne grzyby, a także grzyby podziemne, występujące w Puszczy.
Sobowtóry jadalne i trujące

W tym roku organizatorzy zwróciliśmy szczególną uwagę na wyeksponowanie różnic między gatunkami jadalnymi i trującymi, to znaczy sobowtórami jadalnymi i trującymi. Można było zobaczyć najbardziej trujących przedstawicieli królestwa grzybów oraz łudząco podobne do nich gatunki jadalne. Widząc obok siebie te pary, można porównać cechy wyróżniające dany gatunek i dzięki temu uniknąć pomyłki przy zbieraniu grzybów i tragicznych nawet zatruć.

Największa "pycha grzybowa"

Białowieżanie nie tylko lubią zbierać grzyby, ale także smacznie gotują. Poza naukowo - edukacyjną ekspozycją grzybów, gospodarstwa agroturystyczne zaprezentowały swoje najlepsze potrawy, których podstawowym składnikiem były puszczańskie grzyby. Startowało 16 potraw grzybowych - najwięcej zup grzybowych. Wygrały pierogi Wiery Natorin oraz zupa grzybowa i krokiety Marii Wołkowyckiej.

W sobotę podczas wernisażu wystawy grzybów, już tradycyjnie, z programem grzybowym wystąpiły białowieskie przedszkolaki. Były też konkursy dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Wszystko wśród straganów z grzybowymi lizakami i grzybowymi rzeźbami.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny